Jak depresja wpływa na organizm?

Depresja to stan chorobowy, który w znacznym stopniu utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Jej charakterystycznymi objawami jest obniżenie nastroju, osłabienie koncentracji, brak energii, anhedonia, poczucie winy, brak zainteresowań, myśli samobójcze, niska samoocena. Gdy depresja nie osiąga momentu krytycznego i działa w ukryciu, chory jest w stanie funkcjonować z nią przez lata, a nawet całe życie. Depresja może wpływać na cały nasz organizm, powodować zmiany w naszym mózgu, sercu, a nawet wyglądzie. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak depresja działa na mózg?
  • Jaki wpływ na pamięć ma depresja?
  • Jak depresja odbija się na naszym wyglądzie?
  • Jak depresja wpływa na twarz?
  • Jak depresja wpływa na serce?

 

Sprawdź naszą ofertę: Lecytyna na depresję 

 

 

Jak depresja działa na mózg?

Nasz mózg jest szczególnie obciążony podczas depresji, która jest w stanie znacząco odbijać się na jego pracy. Jak do tego dochodzi? Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że depresja w wielu przypadkach idzie w parze z podwyższonym poziomem kortyzolu. Mamy z nim do czynienia w wyniku długotrwałego narażenia na stres. Zbyt duża ilość kortyzolu we krwi już powoduje zaburzenie zdolności poznawczych – np. zdolności zapamiętywania.

Gdy kortyzolu w naszej krwi jest za dużo, zaczyna on hamować przedostawanie się tryptofanu do mózgu. Tryptofan natomiast to aminokwas, który w wyniku przemian chemicznych, przeobraża się w serotoninę – tzw. hormon szczęścia. Wynikiem jest obniżenie samopoczucia, nastroju oraz… pojawienie się zmian w obrębie naszego mózgu a konkretnie ubytków w synapsach. Kortyzol niszczy synapsy, które odpowiadają za przenoszenie sygnałów i impulsóww taki sposób właśnie depresja niszy mózg.

Wiele badań donosi, że osoby cierpiące na depresję posiadają zmniejszoną objętość mózgu. Największym zmianom ulega zatem hipokamp (zmniejszenie może nastąpić nawet o 10%) oraz ciało migdałowate, które z kolei zwiększa swoją objętość. Warto również zaznaczyć, że im bardziej zniszczony jest hipokamp, tym mniejszą mamy odporność na stres. Dlatego depresja zatacza tutaj błędne koło.

 

Sprawdź także: Depresja – kiedy udać się do lekarza? Leczenie depresji

Wpływ depresji na pamięć

Powyżej opisany wpływ depresji na mózg sprawia, że znacznemu pogorszeniu ulega nasza pamięć. Brak sprawnie działających połączeń między komórkami mózgu powoduje zaburzenia pamięci, szczególnie krótkotrwałej. Wiele osób chorujących na depresje ma problemy z zapamiętaniem, gdzie odłożyli daną rzecz, co mają dzisiaj do zrobienia, a nawet co przeczytali na poprzedniej stronie książki minutę temu. Zmniejszona objętość mózgu i brak prawidłowo przekazywanych impulsów, a więc brak płynnego przekazywania informacji, powoduje problemy z pamięcią.

To jak depresja działa na nasz mózg wywołuje ogromne zmiany w układzie serotoninergicznym, dopaminergicznym, glutamatergicznym. Wynikiem jest problem z przyswajaniem wiedzy, nie potrafimy uczyć się nowych rzeczy i ich zapamiętywać. 

Wpływ depresji na wygląd

Depresja może wpłynąć na nasz wygląd po wieloma względami. U osób chorych możemy zauważyć przyrost masy ciała lub na odwrót – znaczną utratę wagi. Za przyrost często odpowiedzialny jest nadmiar kortyzolu. To on powoduje wzmożone łaknienie. Szczególnie na produkty przetworzone, dostarczające dużej ilości węglowodanów. Wynikiem jest nie tyle, ile samo zwiększenie masy całego ciała a odkładanie się tłuszczu w okolicy twarzy, barków, szyi i pleców. W taki sposób nasz organizm próbuje zmagazynować większe ilości energii na zapas. W przebiegu depresji może również pojawić się odwrotna sytuacja – obniżony poziom kortyzolu. W takim wypadku mamy do czynienia ze zmniejszeniem lub utratą apetytu a w efekcie – z niezdrowym chudnięciem.

Jak depresja zmienia twarz

Odkładanie się tłuszczu w okolicy twarzy sprawia, że staje się ona bardziej okrągła. Jednak to nie jedyna zmiana, którą możemy zaobserwować w tym obszarze podczas depresji. Twarz osoby z depresją bardzo często staje się wyjątkowo asymetryczna. Często asymetria ta dotyczy lewej strony. Możemy mieć do czynienia np. z opadającą powieką, kącikiem ust i brwią. Dodatkowo depresja i wynikające z niej objawy takie jak notoryczne zmęczenie, bezsenność powodują pogorszenie stanu naszej cery, która traci blask, pojawiają się cienie pod oczami oraz zmarszczki.

Wpływ depresji na serce

Objawy depresji w dużym stopniu dotyczą naszego serca. Osoby chore mogą odczywać kołatanie serca, nerwobóle w jego okolicy, duszności. Co ciekawe, istnieje spora zależność między depresją a chorobą niedokrwienną serca.

1. Osoby chorujące na depresję, częściej niż reszta populacji, chorują także na serce,

2. Osoby z chorobami serca np. chorobą niedokrwienną obciążone są większym ryzykiem zachorowania na depresję.

Zarówno więc depresja, jak i choroby serca, mogą powodować błędne koło i wzajemne „nakręcanie się” obu chorób.