Suplementy diety na andropauzę
Andropauza u mężczyzn to odpowiednik menopauzy u kobiet. Słowo Andropauza oznacza andros mężczyzna, pausis pauza. Organizm w tym okresie przejściowym między młodością a okresem starzenia może wymagać wsparcia nowoczesnymi suplementami diety opracowanymi przez ekspertów na bazie naturalnych składników. Andropauza występuje najczęściej u mężczyzn ok. 50 roku życia może jednak pojawić się także wcześniej. Na pojawienie się andropauzy ma wpływ obniżenie stężenia w organizmie mężczyzny hormonów takich jak: testosteron, estron, DHEA, hormon wzrostu czy melatoniny. Co warto wiedzieć o okresie andropauzy? Przeczytaj.
Co warto wiedzieć o andropauzie?
Andropauza może być mało komfortowym okresem w życiu mężczyzny. Do jej najczęstszych objawów zaliczyć można: obniżone libido, wzrost wagi, łysienie i siwienie, zaburzenie procesu zasypiania i dobrej jakości snu, spadek wydolności fizycznej, rozdrażnienie, zmiany nastroju, zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego, uderzenia gorąca, przerost prostaty czy przewlekłe osłabienie.
Okres andropauzy można przejść łagodnie, stosując naturalne i świetnie przyswajalne suplementy diety. Wśród suplementów naturalnych warto suplementować korzeń maca, ashwagandhę, DHEA, olej z dyni, palmę sabałową, witaminę C, kwas foliowy czy L-argininę. Warto także zapytać lekarza czy farmaceuty, jakie suplementy diety dobrać do indywidualnej sytuacji zdrowotnej.
Andropauza - kiedy się zaczyna?
Początek okresu andropauzy jest sprawą bardzo indywidualną. Mówi się, że początek tego okresu przypada najczęściej między 50 a 55 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że andropauza nie może się zdarzyć u mężczyzny w wieku 45 lat. Co ciekawe u mężczyzny proces ten może przebiegać łagodniej niż u kobiety, u której menopauza wiąże się z całkowitym zaprzestaniem miesiączkowania i zakończeniem cyklu rozrodczego.
Wpływ andropauzy na psychikę mężczyzny
Andropauza wpływa nie tylko na stan fizyczny organizmu mężczyzny, może mieć także swoje odzwierciedlenie w psychice. Jest to okres, który może budzić lęk, poczucie “nie sprawdzenia” się w różnych sytuacjach, takich jak wydolność fizyczna czy życie seksualne. Dla wielu mężczyzn andropauza może wiązać się z dużym dyskomfortem psychicznym. Wielu panów może skarżyć się na rozdrażnienie, mniejsze radzenie sobie ze stresem, zmianę nastrojów czy uczucie przygnębienia. Brak energii do działania, przewlekłe zmęczenie, zmniejszona jakość snu, może negatywnie wpływać na dobre samopoczucie. Zdarza się także, że mężczyźni mogą odczuwać spadek