Suplementy diety dla kobiet z menopauzą
Menopauza, potocznie nazywana przekwitaniem lub klimakterium, jest okresem w życiu kobiety, kiedy organizm stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Objawy z tym związane, w tym przede wszystkim uderzenia gorąca, wahania nastroju czy nadmierna potliwość bywają bardzo uciążliwe. Są jednak sposoby, które pozwalają sobie z nimi skutecznie radzić. Kliknij „Rozwiń”, aby dowiedzieć się, w jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy menopauzy i po jakie naturalne suplementy diety warto sięgnąć, aby złagodzić uporczywe dolegliwości związane z przekwitaniem.
Menopauza – czym jest i kogo dotyczy?
Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy ustaje menstruacja, na skutek czego przestaje być ona płodna, a w konsekwencji – nie może mieć więcej potomstwa. Moment wejścia w okres menopauzy wyznacza data ostatniej miesiączki, która nie pojawia się później przez rok. Warto mieć świadomość, że każde krwawienie, jakie wystąpi po tym czasie, jest nieprawidłowością i wymaga konsultacji z lekarzem.
Klimakterium zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak jest to kwestia mocno indywidualna, dlatego może się zdarzyć, że wystąpi wcześniej lub później. Sygnały świadczące o początku końca płodności, na które wpływ ma niski poziom hormonów płciowych, mogą pojawić się już po 40. roku życia – wtedy mówi się o premenopauzie lub okresie przedmenopauzalnym.
Pierwsze oznaki menopauzy
Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że zbliża się klimakterium, są nieregularne miesiączki, których przebieg może się różnić w stosunku do tego, jaki był dotychczas. Menstruacje mogą być mniej lub bardziej nasilone, krótsze lub dłuższe. W tym czasie w organizmie kobiety stopniowo zachodzą zmiany hormonalne, a jedna z największych dotyczy stopniowego zmniejszania produkcji estrogenu i progesteronu przez jajniki. W tym czasie kobietom towarzyszą również uderzenia gorąca, które mogą trwać od kilku sekund nawet do minuty. Do tego dochodzi jeszcze nadmierna potliwość, czerwienienie się skóry, wahania nastrojów czy kłopoty ze snem.
Typowe objawy menopauzy
W trakcie menopauzy kobietom zazwyczaj towarzyszą takie dolegliwości jak:
- uderzenia gorąca,
- intensywne pocenie się (nocne poty),
- wczesne pobudki związane z uczuciem niepokoju,
- zaburzenia snu,
- bezsenność,
- kołatanie serca,
- wahania nastrojów,
- ciągłe rozdrażnienie,
- problemy z koncentracją,
- wzrost wagi,
- przewlekłe zmęczenie,
- wypadanie włosów,
- zmiany skórne,
- spadek libido,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- ból podczas seksu,
- suchość pochwy,
- świąd pochwy,
- wzrost częstotliwości oddawania moczu,
- nietrzymanie moczu.
Jak złagodzić objawy menopauzy?
Objawy menopauzy są bardzo uciążliwe i w znacznym stopniu utrudniają normalne funkcjonowanie. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety i dolegliwości z tym związane rzutują na jej życiu zawodowym i prywatnym, w tym również na relacjach z bliskimi. Złagodzić je można, przestrzegając poniższych zasad:
- stosuj zdrową, zróżnicowaną, odpowiednio zbilansowaną dietę,
- ćwicz regularnie,
- unikaj nikotyny, kofeiny i zbyt dużych ilości alkoholu,
- wykorzystuj techniki relaksacyjne do redukcji stresu,
- na problem nietrzymania moczu wzmocnij mięśnie dna miednicy,
- na problem suchości pochwy używaj środków nawilżających,
- poszukaj nowych aktywności zawodowych i towarzyskich.
W razie uporczywych objawów, które znacząco pogarszają jakość życia i negatywnie wpływają na zdrowie i stan psychiczny, zgłoś się po pomoc do lekarza.
Naturalne suplementy na menopauzę
Dobra informacja jest taka, że wiele objawów związanych z klimakterium ma charakter tymczasowy i prędzej czy później mija. Zamiast jednak cierpliwie czekać na moment, gdy to się stanie, można spróbować je złagodzić przy pomocy naturalnych preparatów stworzonych na bazie ziół. W zależności od objawów polecane są takie rośliny jak:
- uderzenia gorąca – szałwia, dzięgiel chiński, mięta pieprzowa, niepokalanek pospolity, czerwona koniczyna, lukrecja, kozłek lekarski;
- problemy ze snem – melisa, męczennica, kozłek lekarski, szyszki chmielu, lawenda;
- ogólne zmęczenie – żeń-szeń syberyjski, lukrecja gładka, żeń-szeń prawdziwy, cytryniec chiński, rozmaryn lekarski;
- wahania nastroju – dziurawiec zwyczajny, ostropest plamisty, cytryniec chiński, melisa;
- bóle głowy – złocień maruna, mięta, melisa, miłorząb, kozłek lekarski;
- włosy, skórę i paznokcie – pokrzywa, skrzyp polny, bratek, borówka, rokitnik.
W okresie menopauzy należy zwrócić szczególną uwagę na podaż takich składników jak wapń, witamina D i E, witaminy z grupy B, magnez, potas i izoflawony. Zasadność suplementacji najlepiej skonsultować z lekarzem i poprzedzić badaniami. Należy pamiętać, że suplementacja podczas menopauzy nie może zastępować zdrowej diety, a jedynie ją uzupełniać.
W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór preparatów przeznaczonych dla kobiet, stworzonych na bazie ziół i roślin zawierających bogactwo witamin i składników mineralnych. Sprawdź naszą ofertę i poznaj suplementy rekomendowane dla kobiet w okresie menopauzy.