Płodność u kobiet
Płodność to zdolność do poczęcia dziecka. U niektórych może być ona nieco niższa, przez co pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele różnych czynników, w tym m.in. tryb życia, dieta czy choroby. Dlatego w przypadku niemożności zajścia w ciążę pomimo częstego współżycia, warto spróbować zwiększyć swoją płodność. Czytaj dalej lub sprawdź nasze produkty, aby dowiedzieć się, jakie aspekty życia wpływają na płodność kobiety i co warto suplementować, chcąc zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka.
Płodność a wiek
Nie na wszystkie czynniki, od których zależy płodność mamy wpływ, a jednym z nich jest wiek. Płodność maleje wraz z wiekiem, zatem im starsza jest kobieta, tym szanse na zajście w ciążę są mniejsze. Największa płodność występuje u kobiet między 20. a 25. rokiem życia, a po przekroczeniu tego wieku stopniowo się ona zmniejsza aż do 35. roku życia, kiedy to następuje gwałtowny jej spadek.
Płodność a masa ciała
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na drodze do spłodzenia dziecka stanąć może nieodpowiednia waga. Płodność u kobiety może zmniejszyć zarówno niedowaga, jak i nadwaga czy otyłość. Wszystko dlatego, że na jej skutek mogą wystąpić zaburzenia hormonalne czy nieprawidłowości w zakresie procesu owulacji.
Płodność a dieta
Niebagatelny wpływ na płodność ma sposób odżywiania. Jak dowodzą badania, niezdrowa, nieodpowiednio zbilansowana i kiepsko zróżnicowana dieta może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych lub cyklu miesiączkowego czy braku owulacji. Płodność zmniejszyć może zbyt duża zawartość cukrów w diecie, jak również utwardzonych tłuszczów roślinnych. Nie służy także jedzenie o nieregularnych porach, picie dużych ilości kawy czy nadużywanie alkoholu.
Płodność a aktywność fizyczna
Chcąc zwiększyć szanse na zajście w ciąże, warto wprowadzić do swojego życia na stałe aktywność fizyczną. Regularne uprawianie sportu eliminuje problem nadwagi, pozwala zachować dobrą kondycję, zapobiega chorobom krążenia, reguluje poziom glukozy we krwi, a w dodatku doskonale rozładowuje stres, co w dużym stopniu zwiększa zdolności rozrodcze.
Płodność a sen
Mało kto zdaje sobie sprawę, że na płodność w pewnym stopniu wpływa również sen, a raczej jego brak. Gdy organizm jest niewyspany, może dochodzić do zaburzeń w zakresie pracy gospodarki hormonalnej, następuje spadek odporności i człowiek gorzej radzi sobie ze stresem. Dlatego w trakcie starań o dziecko trzeba położyć duży nacisk na higienę snu.
Jak zwiększyć płodność u kobiet?
Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów jest zadbanie o to, by dieta była zdrowa, zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana. Zdarza się jednak, że posiłki mimo wszystko nie zaspokajają zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, przez co powstają niedobory.
W trakcie starań o dziecko warto zadbać o to, by w diecie nie zabrakło takich składników jak:
- witamina D3 – niezbędna do produkcji hormonów płciowych, wpływa na owulację, pozytywnie oddziałuje na dojrzewanie pęcherzyka;
- cynk – reguluje procesy powstawania estrogenu i testosteronu, niedobór cynku zwiększa ryzyko poronienia i może zaburzać podziały komórkowe (w tym komórek jajowych);
- witamina E – dobroczynnie wpływa na owulację, rozwój komórek płciowych oraz zarodka;
- selen – korzystnie wpływa na stabilność DNA komórek jajowych, zapobiega poronieniom;
- witamina B6 – zwiększa ilość śluzu płodnego i szanse na poczęcie dziecka;
- magnez – jego niedobór może przyczyniać się do problemów z zapłodnieniem;
- witamina B12 – wzmacnia organizm i przygotowuje go do ciąży, zwiększa szansę na implantację zarodka, zmniejsza ryzyko poronienia;
- kwas foliowy – korzystnie wpływa na błonę śluzową macicy, chroni przed poronieniem;
- jod – zwiększa szanse na zapłodnienie;
- witamina C – podwyższa poziom kwasu askorbinowego w pęcherzyku Graafa, zwiększając płodność.
Suplementy na płodność dla kobiet
Na płodność u kobiet szczególnie polecamy preparaty stworzone na bazie naturalnych składników takich jak maca, niepokalanek pospolity, szparag groniasty, mleczko pszczele, żeń-szeń, ogórecznik lekarski, pokrzywa, przewrotnik pospolity, imbir, dzięgiel, serdecznik pospolity, wiesiołek, lukrecja, maliny i wiele innych. Naturalne suplementy diety dostarczają organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych, zapewniając tym samym prawidłowe jego funkcjonowanie.
Suplementacja składnikami mineralnymi i witaminami w trakcie starań o dziecko jest wskazana przede wszystkim w przypadku stwierdzonych niedoborów. Warto o radę w tej kwestii zapytać swojego lekarza i przed wdrożeniem określonego preparatu do swojej diety wykonać stosowne badania. Należy pamiętać, że suplementacja nie może zastępować zdrowej diety, a jedynie ją uzupełniać. Zobacz naszą ofertę i poznaj suplementy rekomendowane na płodność dla kobiet.