Antyokasydanty
Efekt działania wolnych rodników i przewlekły stres oksydacyjny leżą u podłoża wielu chorób – neurodegeneracyjnych, zwyrodnieniowych czy procesów zapalnych. Bardzo ważnym elementem obronnym jest utrzymanie prawidłowej aktywności antyoksydacyjnej. Zaburzenie tych mechanizmów obronnych prowadzi do uszkodzenia lipidów, białek i struktur DNA, przyczyniając się do rozwoju chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób nowotworowych, cukrzycy, chorób układu nerwowego, miażdżycy i niektórych schorzeń narządu wzroku, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Kliknij „Rozwiń”, aby dowiedzieć się, jakie są naturalne źródła antyoksydantów i po jakie preparaty można sięgnąć, by uzupełnić niedobory.
Nie wszystkie mechanizmy patologiczne związane z aktywnością wolnych rodników są do końca poznane, jednak już teraz wiadomo, że spożywanie antyoksydantów w diecie lub ich suplementacja oraz utrzymywanie prawidłowego ich poziomu w organizmie ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia. Antyoksydanty takie jak związki polifenolowe, flawonoidy, taniny, kwas askorbinowy, karotenoidy i antocyjanozydy mają korzystne działanie w wielu schorzeniach.
Większość antyoksydantów nie jest syntetyzowana w organizmie, dlatego niezwykle ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ich ilości wraz z dietą. Gdy ona nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na antyoksydanty, warto włączyć suplementację. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki wybór naturalnych produktów bogatych w antyoksydanty i inne cenne dla zdrowia składniki.
Antyoksydanty – czym są?
Antyoksydanty, nazywane również antyutleniaczami i przeciwutleniaczami, stanowią grupę związków chemicznych, których podstawowym zadaniem jest ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. Mówi się o nim wtedy, gdy dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a zwalczającymi je antyoksydantami. Prowadzi to do uszkodzeń struktur komórki, zaburzeń w ich funkcjonowaniu i w konsekwencji do rozwoju różnych chorób.
Najważniejsze antyoksydanty
Karotenoidy – to grupa barwników roślinnych występujących w owocach i warzywach. Najważniejsze dla człowieka to: β-karoten, likopen, luteina i zeaksantyna. Karotenoidy występują głównie w marchwi, brokułach, papryce, szpinaku i pomidorach. β-karoten (prowitamina A) wykazuje wspomagające działanie przeciwutleniające, a likopen i neoksantyna uznawane są za antyoksydanty o właściwościach antynowotworowych. Luteina i zeaksantyna pełnią funkcje ochronne w oku. Chronią siatkówkę przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i inicjowanym przez nie uszkodzeniem oksydacyjnym. Zwiększenie ilości tych barwników w siatkówce skutecznie zapobiega rozwojowi chorób zwyrodnieniowych i degeneracyjnych wynikających z procesu starzenia.
Wysoki poziom karotenoidów i innych antyoksydantów zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. U pacjentów ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki często występuje niedobór witaminy A, a suplementacja tą witaminą wpływa korzystnie na przebieg choroby. Luteinie i zeaksantynie przypisuje się funkcję ochronną zapobiegającą wystąpieniu zaćmy. Wykazują one zdolność wiązania reaktywnych form tlenu, które powstają pod wpływem działania światła.
Flawonoidy – to naturalne antyoksydanty. Obecnie poznanych zostało ok. 7000 struktur flawonoidowych. Wytwarzane przez rośliny jako efekt wysokiego nasłonecznienia, są odpowiedzialne za ich zabarwienie. Flawonoidy działają ochronnie, zapobiegając peroksydacji lipidowej, ponadto utrzymują właściwy poziom glutationu w komórkach. Flawonoidy, hamując utlenianie lipidów (LDL) przez wolne rodniki, wykazują efekt antymiażdżycowy, wykazują także efekt przeciwzapalny i przeciwalergiczny oraz działanie przeciwzakrzepowe. Najsilniejszy potencjał antyoksydacyjny wykazują: delfinina, epikatechina, kemferol, kwercetyna, luteolina. W znacznych ilościach występują one w owocach cytrusowych, winogronach, produktach sojowych i czerwonym winie.
Rola antyoksydantów w organizmie
Przeciwutleniaczom przypisuje się wiele ważnych funkcji. Uszczelniają naczynia krwionośne, co zapewnia odpowiedni przepływ krwi i zapobiega krwawieniom, opuchliznom, ponadto obniża ciśnienie i hamuje złączanie się płytek krwi. Antyoksydanty zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, hamując powstawanie złego cholesterolu LDL i zapobiegając jego odkładaniu w naczyniach krwionośnych. Podnoszą odporność, biorą udział w obronie organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami takimi jak bakterie czy wirusy, przeciwdziałają namnażaniu się wolnych rodników. Dodatkowo działają ochronnie na wątrobę, przeciwwrzodowo i żółciopędnie.
Objawy i skutki niedoboru antyoksydantów w organizmie
Znaczny niedobór antyoksydantów w organizmie jest przyczyną przedłużającego się stresu antyoksydacyjnego. Jak wiadomo, stres oksydacyjny może prowadzić do rozwoju wielu chorób. Wśród nich widnieją takie jak:
- miażdżyca,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- choroba wieńcowa,
- cukrzyca,
- czerniak,
- choroba Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- choroby nerek,
- choroby żołądka,
- choroby układu moczowego,
- nowotwory.
Oprócz tego stres oksydacyjny przyspiesza procesy starzenia się organizmu.
Najsilniejsze antyoksydanty
Do grupy najsilniejszych przeciwutleniaczy zaliczamy przede wszystkim witaminy A, C i E, a także minerały takie jak cynk oraz selen. Odpowiednia podaż tych składników pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie, jednocześnie trzeba pamiętać, że szkodliwy jest nie tylko ich niedobór, ale też nadmiar.
Antyoksydanty to nie tylko witaminy. Działanie antyoksydacyjne wykazują również karotenoidy i flawonoidy. Zarówno jedne, jak i drugie neutralizują wolne rodniki, a przy okazji wspierają antyoksydacyjne działanie witamin.
Źródła antyoksydantów w diecie
Najcenniejszym źródłem przeciwutleniaczy są owoce i warzywa. Nie bez powodu rekomenduje się dodawanie warzyw do każdego posiłku. Największe pokłady znajdują się w zielonych, żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Z tego względu do diety warto włączyć takie owoce i warzywa jak papryka, pomidor, czarna porzeczka, brokuł, pomarańcza, brukselka, czerwona kapusta, buraki, kiełki pszenicy, orzechy, szpinak, sałata, fasola czy marchew. Nie powinno w niej zabraknąć również zielonej i czarnej herbaty, gorzkiej czekolady, kakao (bez cukru), kawy oraz tłuszczy roślinnych, niektórych przypraw oraz olejów z nasion zbóż.
Jeśli ktoś ma problem z przyjmowaniem antyoksydantów wraz z dietą (np. nie lubi, nie może jeść lub źle toleruje warzywa i owoce), można stosować je w postaci suplementów. Bogaty wybór preparatów bogatych w antyoksydanty znajdziesz w naszym sklepie.
Naturalne antyoksydanty w tabletkach, kroplach, kapsułkach – suplementy diety
Działanie antyoksydantów uzależnione jest przede wszystkim od ilości, jaka zostanie włączona do procesów metabolicznych. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom antyoksydantów w organizmie, a w sytuacji niedoboru sięgnąć po suplementy diety w nie bogate.
Naturalnym źródłem antyoksydantów są zioła i przyprawy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj cynamon, goździki i mięta. Antyoksydanty są także w takich roślinach jak oregano, estragon, rozmaryn, szafran, szałwia, tymianek, gałka muszkatołowa, bazylia, kurkuma, majeranek, kminek, imbir, czosnek, pieprz czarny, chili, papryka, kardamon i wielu innych. Wiele z tych składników znajdziesz w składzie suplementów diety dostępnych w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, by dowiedzieć się, jakie preparaty warto stosować w razie niedoboru antyoksydantów w diecie.
Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.