Bezpłodność – co to jest? Objawy bezpłodności u kobiet i mężczyzn

Bezpłodność to powszechny problem, z którym zmaga się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Zanim jednak zostanie zdiagnozowana i jednoznacznie potwierdzona, to najpierw mówi się o niepłodności. Nie da się ukryć, że temat niepłodności jest trudny w szczególności dla samych zainteresowanych. Warto jednak o nim mówić, by osoby, których dotyka, miały świadomość, że nadal mają szansę na posiadanie naturalnego potomstwa.

Co to jest bezpłodność i jak brzmi dokładna jej definicja? Jak rozpoznać bezpłodność? Czy istnieją metody leczenia niepłodność? Do kogo udać się po pomoc w tej sprawie? Odpowiadamy!

Bezpłodność – definicja

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpłodność to "trwała niezdolność do zostania rodzicem". Problem może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Od niepłodności bezpłodność różni się tym, że w żaden sposób nie da się z nią walczyć.

Sprawdź także: Bezpłodność a niepłodność - czym się różni? Przyczyny niepłodności

Bezpłodność – co to jest?

Bezpłodność bywa mylona z niepłodnością, a wbrew temu, co się niektórym wydaje, te dwa określenia nie odnoszą się do identycznego stanu. Niepłodność nie przekreśla szansy na posiadanie dziecka, ale niestety bezpłodność już tak.

O bezpłodności mówi się wtedy, gdy pacjent nie ma możliwości posiadania własnego potomstwa. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej i farmakologicznej bezpłodność jest stanem trwałym, którego nie da się wyleczyć przy zastosowaniu dostępnych metod.

Problem bezpłodności w związku zazwyczaj dotyczy jednej ze stron, co oznacza, że druga w normalnych okolicznościach mogłaby mieć dziecko. W przypadku pary, w której jedna z osób jest bezpłodna, jedyną możliwością na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. W grę wchodzi oczywiście również adopcja.

Jak rozpoznać bezpłodność?

Pomimo wieloletnich starań kobieta nie może zajść w ciążę, a ewentualne leczenie nie przynosi żadnych rezultatów.

Trwała niezdolność do poczęcia dziecka może mieć wiele przyczyn. Do najczęściej występujących należą wrodzone wady narządów rodnychich całkowity brak ze względu na niewykształcenie się w okresie ciąży lub utrata tych narządów np. w wyniku wypadku albo na skutek operacji. Powodem bezpłodności u kobiet może być również przedwczesna menopauza.

U niektórych osób za bezpłodnością stoi przebyta w przeszłości choroba. U mężczyzn brak możliwości spłodzenia potomstwa może spowodować np. świnka.

Niepłodność – objawy

Na niemożność zajścia w ciążę może wpływać wiele różnych czynników. Trzeba jednak pamiętać, że żaden z tych objawów nie świadczy jeszcze o bezpłodności. Dla potwierdzenia, że problem bezpłodności u danej osoby rzeczywiście występuje, trzeba wykonać szereg różnych badań. W celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki należy udać się do specjalisty – kobiety powinny odwiedzić ginekologa, a mężczyźni umówić wizytę u urologa lub androloga.

Objawy niepłodności u kobiet

Charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o problemie z zajściem w ciążę u kobiet, są m.in.:

  • nieprawidłowe krwawienia,
  • bóle narządów rodnych i brzucha,
  • upławy.

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, za normę przyjmuje się okres od 25 do 35 dni. W każdym cyklu od 3 do 7 dni przypada na krwawienie. Tym, co powinno zaniepokoić kobietę, są jakiekolwiek odchylenia od normy. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy cykl miesiączkowy jest krótszy lub dłuższy niż normalnie, co może świadczyć o zaburzeniach owulacji, a to z kolei przekłada się na problemy z płodnością.

Alarmujące dla kobiety powinny być również bóle brzucha, gdyż mogą one być oznaką występujących schorzeń ginekologicznych. Nietypowe bóle brzucha bez uzasadnionej przyczyny, które mocno dają się we znaki i często nawracają, powinny skłonić do konsultacji z ginekologiem. Powodem umówienia wizyty u specjalisty powinny stać się także silne bóle występujące podczas miesiączki. Choć menstruacja nierzadko wiąże się z pewnym dyskomfortem, to silny ból podbrzusza w połączeniu z obfitym krwawieniem jest niepokojącym stanem. Są to dolegliwości charakterystyczne np. dla endometriozy. Innym rodzajem dolegliwości, której nie powinno się lekceważyć, jest silny ból występujący podczas stosunku seksualnego i zaraz po nim. Przyczyna może być prozaiczna, jak np. brak odpowiedniego nawilżenia pochwy, ale równie dobrze może być to oznaka infekcji pochwy lub endometriozy. Jeśli zmagasz się z bólem okolic intymnych w trakcie i po stosunku, niezwłocznie odwiedź ginekologa.

Źródłem cennych informacji o stanie zdrowia organizmu jest wydzielina z pochwy. Jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie jej koloru, konsystencji, objętości lub zapachu to sygnał, że mogło dojść do infekcji dróg rodnych. Stan ten wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia.

Objawy niepłodności u mężczyzn

Mężczyzna zmagający się z problemem niepłodności powinien dokładnie przyjrzeć się sygnałom, jakie wysyła mu organizm. Często występującymi symptomami świadczącymi o niepłodności u płci męskiej są:

  • zaburzenia erekcji,
  • mniejsza objętość ejakulatu,
  • nieprawidłowa konsystencja ejakulatu,
  • niewłaściwy kolor ejakulatu,
  • małe jądra,
  • zniekształcenie moszny,
  • bóle w trakcie i po stosunku,
  • bóle w obrębie jąder,
  • bóle prostaty.

Leczenie niepłodności nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, ale u znacznej części pacjentów całkowicie eliminuje problem. Każdy przypadek jest jednak inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego by poznać swoje szanse na wyleczenie niepłodności koniecznie omów swoją sytuację z odpowiednim lekarzem.