Borelioza - co warto wiedzieć?

Spacer po lesie, nad jeziorem czy w górach, może skończyć się ukąszeniem kleszcza. Kleszcze pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie marca i spotkać je można, nawet do końca listopada. Warto zaznaczyć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borellia burgdorferii, które wywołują groźną dla zdrowia człowieka chorobę boreliozę. Pamiętaj jednak, że po ukłuciu kleszcza, należy zachować czujność. Pierwsze przeciwciała w organizmie człowieka świadczące o wystąpieniu boreliozy, pojawiają się zazwyczaj po dwóch tygodniach, warto jednak pamiętać, że postać późna boreliozy może ujawnić się dopiero po kilku latach i bardzo często jest mylona z innymi schorzeniami. W Polsce boreliozę wywołuje najczęściej ukąszenie, zainfekowanego kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus). Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o objawach boreliozy i profilaktyce jej wystąpienia. 

 

Czym jest borelioza?

Boreliozę odkryto i zaczęto o niej głośno mówić w latach 80-tych XX wieku. Boreliozę przenoszą zainfekowane kleszcze. Przyjmuje się, że ok 20% kleszczy może być nosicielami, bakterii borellia burgdorferii w postaci krętkek i cyst. Ważną sprawą jest szybkie usunięcie kleszcza, najlepiej przed upływem 24h. Kleszcze najczęściej wybierają ciepłe miejsca na ciele człowieka takie jak: szyja, pachwiny, miejsca za uszami, okolice pępka, krocze, piersi, okolice ścięgna Achillesa czy skóra głowy. Borelioza może mieć dwie postacie: wczesną, która objawia się po ok 4 tygodniach i późną, która może objawić się po latach od ukłucia kleszcza. Co ciekawe wytworzone przeciwciała IgG mogą pozostać w organizmie człowieka na lata. Mówi się, że borelioza jest często chorobą wielonarządową. Ciekawostkę może stanowić fakt, że w Polsce rumień wędrujący po raz pierwszy opisał Rosner w 1948 r. a od 1996 r. przypadkami boreliozy w społeczeństwie zainteresowały się służby sanitarne, rejestrując je i prowadząc statystyki.

Jak rozpoznać objawy boreliozy?

Borelioza jest uznana za niebezpieczną chorobę, która swoim zasięgiem obejmuje wiele narządów w organizmie człowieka. Najbardziej charakterystycznymi objawami tej choroby jest:

bolerioza objawy

  • rumień wędrujący,
  • zapalenie stawów,
  • ból mięśni,
  • osłabienie,
  • podwyższona temperatura,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • lekkie porażenie mięśni twarzy,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • złe samopoczucie, 
  • przewlekłe zanikowe zapalenie skóry,
  • zaburzenie koncentracji i pamięci czy bóle głowy.
  • Borelioza u dzieci objawy na twarzy.

Mówi się, że borelioza może występować w różnym stadium choroby czyli:

  • stadium wczesne - pojawią się objawy skórne boreliozy, czyli miejscowa zmiana w postaci rumienia wędrującego. Objawia się ona zmianą skórną o kształcie pierścienia. W centrum pierścienia znajduje się ciemniejsza plamka, która zmienia natężenie koloru jaśniejąc z każdym kręgiem. Rumień może przekroczyć 5 cm średnicy. Jest to sygnał, że natychmiast trzeba udać się na konsultacje do lekarza. W stadium tym może pojawić się gorączka, objawy grypopodobne czy powiększenie węzłów chłonnych. 
  • stadium wczesne rozsiane - następuje ono zazwyczaj kilka tygodni od zakażenia boreliozą. Mówi się, że jest to stadium narządowe. W tym czasie może pojawić się więcej rumieni, które nie są już tak duże. Może dojść do bólu mięśni i stawów oraz zapalenia stawów. Zdarza się zapalenie mięśnia sercowego i lekkie porażenie mięśni twarzy. Ze strony układu nerwowego istnieje obawa pojawienia się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 
  • stadium późne - jego objawy mogą pojawić się nawet 10 lat po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Często stadium późne boreliozy objawia się zanikowym zapaleniem skóry. Rozpoznać go można po cienkiej skórze przypominającej bibułę, dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych. W tym stadium wyróżnia się także przewlekłe zapalenie stawów, Przewlekłe zapalenie opon mózgowych i samego mózgu. Zniekształceniu może także ulec praca nerwów obwodowych i różnych narządów co negatywnie wpływa na pracę całego organizmu człowieka. 

Profilaktyka boreliozy

Czy istnieje profilaktyka boreliozy? Jak zapobiegać boreliozie?  Okazuje się, że pewne działania z naszej strony mogą uchronić nas przed ewentualnym ukąszeniem zakażonego kleszcza, co przekłada się na profilaktykę wystąpienia boreliozy. Warto zastosować kilka rad ekspertów, kiedy wybierasz się na spacer do lasu czy na łąkę: 

  • na spacer po lesie czy łące stosuj odpowiedni ubiór, osłaniaj ciało np. koszulą z długim rękawem czy wysokimi butami
  • używaj naturalnych środków odstraszających owady, na skórę i ubranie.
  • po powrocie z wycieczki nie zapomnij dokładnie obejrzeć miejsc szczególnie narażonych na ukłucie kleszcza.
  • jeśli znalazłeś kleszcza, nie smaruj go żadnymi substancjami, może to zwiększyć ryzyko zakażenia. Złap kleszcza jak najbliżej skóry zdezynfekowaną pęsetą i wyciągnij go płynnym ruchem - miejsce po kleszczu zdezynfekuj. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, poproś o pomoc pielęgniarkę. 
  • pamiętaj kleszcz musi być usunięty jak najszybciej. Pozostawienie kleszcza na więcej niż 24h zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą!

Jeśli ukąsił Cię kleszcz warto obserwować reakcję organizmu i podejrzane, niepokojące objawy skonsultować z lekarzem aby ustalić jakie powinno być leczenie boreliozy. Obserwuj czy wszystko jest w porządku z Twoim zdrowiem nawet do 30 dni. Nie każdy kleszcz przenosi bakterie borellia burgdorferii, warto być jednak czujnym, dbając o swoje zdrowie.

Jak leczy się boreliozę?

Nie należy wahać się przed udaniem się do lekarza, jeśli zauważy się w swoim organizmie jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o tym, że wystąpiło prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą.  Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wskazuje, że bardzo ważną sprawą jest jak najszybsze włączenie do leczenia nowoczesnych antybiotyków. Antybiotykoterapia może trwać nawet do 21 dni. Warto szybko rozpocząć leczenie, ponieważ może to prowadzić do ustąpienia wszystkich patologicznych objawów choroby. Antybiotyk może okazać się najskuteczniejszą obroną przed dalszym rozwojem boreliozy. 

Warto także, wiedzieć jak skutecznie wspierać leczenie boreliozy w sposób naturalny, roślinnymi suplementami diety. Mówi się często, o wsparciu konwencjonalnej medycyny, poprzez protokoły: dr Różańskiego, Buhnera czy Cowdena. Są to schematy, które mogą skutecznie wspierać antybiotykoterapię, dzięki wykorzystaniu naturalnej siły leczniczej takich suplementów roślinnych jak: koci pazur, brodziuszka wiechowata, andrographis, gotu kola, żeń-szeń syberyjski, astragalus membranaceus czyli traganek błoniasty, kurkuma, rdest japoński, kolcorośl lecznicza, wrotycz pospolity czy  korzeń czepoty puszystej. Wybór suplementów roślinnych wspierających leczenie boreliozy, można skonsultować z lekarzem lub farmaceutom. Pamiętaj warto wykorzystać naturalne wsparcie roślin, które w medycynie naturalnej i ludowej, są używane nawet od starożytności. 

Czy istnieje szczepionka na boreliozę?

Na chwilę obecną firmy farmaceutyczne prowadzą badania nad szczepionką na boreliozę. Bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych lat taka szczepionka się pojawi. Obecnie na rynku dostępna jest tylko szczepionka na inną groźną chorobę, którą również mogą przenosić kleszcze a mianowicie, można się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w Stanach Zjednoczonych wprowadzono na rynek szczepionkę przeciw boreliozie o nazwie LYMErix jednak została ona wycofana po kilku latach, ze względu na brak pewności jej działania i wystąpienie efektów ubocznych. Obecnie prowadzone są badania nad szczepionką VLA15, która znajduje się w II fazie testów. Szczepionka ta ma stymulować układ immunologiczny do wytwarzania swoistych przeciwciał przeciw serotypom białka powierzchniowego OspA - typowego dla bakterii Borrelia burgdorferi. Odkrycie skutecznej szczepionki na boreliozę, będzie przełomem w skutecznej profilaktyce występowania boreliozy.