Dlaczego kwasy omega-3 są niezbędne dla zdrowia serca?
Coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie działania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 na serce. EPA i DHA mogą pozytywnie wspierać profilaktykę wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dobroczynnie działające omega 3 mogą przyczynić się również do obniżenia cholesterolu we krwi i wspierać dobre zdrowie naczyń. Omega 3 najwyższej jakości warto suplementować w nowoczesnych suplementach diety. DHA i EPA dla serca najlepiej pozyskać z tłustych morskich ryb odławianych w sposób zrównoważony co nie narusza równowagi w przyrodzie. Warto zaznaczyć, że tylko systematyczne wsparcie codziennej diety omega 3 przynosi pożądany skutek w postaci zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Eksperci polecają omega 3 dla zdrowia serca przynajmniej w dawce 500 mg dziennie. Kardiolodzy jednak podkreślają, że dla osób w grupie ryzyka wystąpienia chorób serca i naczyń dawka Omega 3 może sięgać 1000 mg. Przed rozpoczęciem suplementacji wielonienasyconymi kwasami omega 3 warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić indywidualną dawkę omega 3. Z poniższego artykułu dowiesz się dlaczego ważna jest suplementacja omega 3 w codziennej diecie osób pragnących wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 na serce
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 korzystnie wpływają na pracę serca i naczyń. Ich wsparcie jest ważne w: obniżeniu cholesterolu, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, działaniu przeciwzakrzepowym, wsparciu profilaktyki wystąpienia miażdżycy i zawału serca. Jeśli jesteś zainteresowany właściwościami prozdrowotnymi omega 3 na serce warto zastanowić się nad rozpoczęciem regularnej suplementacji DHA i EPA. Choroba niedokrwienna serca jest jedną z częściej występujących chorób w obecnej dobie w społeczeństwie. Mówi się, że omega 3 wzmacnia i wspiera pracę naczyń co może mieć pozytywny wpływ na zapobieganie wystąpienia tego nagminnie występującego schorzenia. Omega 3 może być także niezwykle ważna w wsparciu diety, dla osób znajdujących się w grupie ryzyka wystąpienia chorób serca. Omega 3 jako antyoksydant wspierający równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami może mieć znaczący pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowia serca i naczyń oraz opóźnienia procesy starzenia się komórek układu sercowo-naczyniowego. DHA i EPA zmniejszają także ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Omega 3 wspierają także zdrowie serca sportowców, ponieważ biorą one udział w wytwarzaniu tlenku azotu rozszerzającego naczynia krwionośne, dzięki czemu następuje lepsze natlenowanie krwi podczas wysiłku fizycznego. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 są niezastąpione w wsparciu leczenia chorób serca i naczyń. Przy prawidłowym poziomie DHA i EPA: serce ma więcej siły do pompowania krwi, normalizuje się rytm serca, zmniejsza się ryzyko arytmii, zwiększa się elastyczność naczyń i może normalizować się ciśnienie krwi. Omega 3 dla zdrowego i silnego serca są niezastąpione. Niestety codzienne dieta może nie być wystarczająco dobrze zbilansowana pod kątem tłustych ryb morskich. Dlatego też warto sięgnąć po wysokiej jakości suplementy diety z omega 3, które kupisz w aptece lub omega 3 kup online.
Nowoczesne suplementy diety z DHA i EPA na zdrowie serca
Zastanawiasz się jakie omega 3 wybrać dla zdrowia serca i naczyń? Warto pamiętać, że nowoczesne suplementy diety znajdziesz w postaci: kapsułek, oleju, kropel a nawet żelek. Wybierz więc aplikację produktu zgodną z Twoimi preferencjami. Osobom starszym czy ludziom z problemami z przełykaniem polecamy omega 3 w płynie w formie oleju o naturalnych aromatach. Suplementy diety znanych marek takich jak między innymi: Solgar, Nordic naturals, Now Foods, Swanson, Viridian, Osavi, Aliness czy Natrol dają gwarancję bezpieczeństwa suplementacji DHA i EPA i wysokiej biodostępności. Nowoczesne suplementy diety z Omega 3 produkowane są z oleju ryb morskich, kryla, klamra czy roślin np. omega 3 z alg, które można polecić osobom o diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Nowoczesne suplementy diety z DHA i EPA na zdrowie serca działają szybko i efektywnie, pod warunkiem regularnego zażywania. Nadal trwają badania nad pozytywnym znaczeniem DHA i EPA dla zdrowia serca i naczyń. Wybierając nowoczesne omega 3 warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnień. Sprawdź jaka dawka będzie dla Ciebie najlepsza. Dawka w wsparciu układu sercowo naczyniowego waha się zazwyczaj między 500 mg a 1000mg Omega 3. Wybierz suplement diety, w którym DHA to minimum 250 mg. Forma aplikacji musi być przyjazna, zastanów się więc co wybrać - kapsułki, płyn, żelki a może krople. Co ciekawe i ważne, opakowanie omega 3 powinno być z ciemnego szkła lub nieprzeźroczyste. Jest to istotne ponieważ omega 3 tracą swoje właściwości pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli to możliwe warto wybrać omega 3 z certyfikatem Friend of the Sea dzięki czemu będziesz mieć pewność, że suplement diety jest zgodny z normami zrównoważonego połowu ryb. Warto wspomnieć, że makrela jest uznana z rybę, która ma stosunkowo najwięcej DHA i EPA ok. 4,5 g DHA i EPA na 100 g. Weganie i wegetarianie mogą sięgnąć po roślinną omega 3. Eksperci polecają dobrą dla serca omega 3 z alg (spiruliny i chlorelli). Warto sięgnąć także po omega 3 z ogórecznika. Pamiętaj, że wysokiej jakości suplementy diety nie mają rybiego zapachu ani smaku. Można także zwrócić uwagę na omega 3 z naturalnymi owocowymi aromatami np. cytrynowym. Zdrowe serce to podstawa dla wysokiej jakości życia i dobrego samopoczucia. Nawet dobrze zbilansowana dieta może zawierać niewystarczającą ilość omega 3. Pamiętaj, aby zawsze sięgać po suplementy diety z EPA i DHA ze sprawdzonych źródeł takich jak apteka czy profesjonalne sklepy internetowe z nadzorem farmaceuty takie jak Strefa Witalności.
Czy niedobór omega 3 ma wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego?
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają dobroczynny wpływ między innymi na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Trudno się więc dziwić, że niedobór omega 3 może mieć negatywny wpływ na serce i naczynia. Jeśli w organizmie jest za mało EPA i DHA to może wzrosnąć poziom cholesterolu, pojawiają się stany zapalne, zwiększa się predyspozycja do wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy. Mówi się, że niskie stężenie omega 3 może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Jeśli podejrzewasz u siebie niskie stężenie dobroczynnych kwasów omega 3 to warto poprosić lekarza o skierowanie na badanie stężenia kwasów EPA i DHA we krwi, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać indywidualną dawkę omega 3 i szybko uzupełnić niedobór DHA i EPA. Organizm człowieka nie potrafi sam wytworzyć Omega 3, dlatego też muszą być one dostarczone w dobrze zbilansowanej diecie lub w postaci nowoczesnych suplementów diety z omega 3. Omega 3 online możesz kupić w wygodny sposób w Strefie Witalności nie wychodząc z domu. Jak rozpoznać niedobór omega 3, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego? Do najistotniejszych objawów niedoboru EPA i DHA zaliczamy: wzrost zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne, obniżenie przemiany materii, spadek energii, spadek odporności, możliwość wystąpienia depresji, nadpobudliwość, wystąpienie chorób narządu wzroku, pojawienie się alergii, wystąpienie spadku koncentracji i problemy z pamięcią, wystąpienie chorób naczyń i chorób serca w tym zawału serca czy udaru mózgu. Problemy sercowo-naczyniowe wynikające z niewystarczającego stężenia omega 3 mogą być problemem wielu ludzi na całym świecie. Szybki, nieregularny i stresujący tryb życia, źle zbilansowana dieta mogą w znaczącym stopniu przyczyniać się do niedoboru omega 3. Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ma z kolei negatywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zachowaniu optymalnego poziomu omega 3, można wspierać zdrowie serca i naczyń przez całe życie, co może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu np. niewydolności serca. Podsumowując, jeśli pragniesz na dłużej zachować zdrowe i dobrze funkcjonujące serce oraz zdrowe naczynia, warto w codziennej diecie zawrzeć wysokiej jakości suplementy diety z omega 3 lub zamieścić w jadłospisie do 3 porcji tłustych ryb w tygodniu. Wzmocnij układ sercowo-naczyniowy wysokiej jakości DHA i EPA, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Omega 3 po zawale serca
Kwasy omega 3 mogą wspierać rekonwalescencję po przebytym zawale serca. Eksperci prowadzili badania nad tym jak blizna pozawałowa na sercu tworzy się w obecności ok 4g omega 3. Wyniki obserwacji pokazały, że po kilku miesiącach blizna u osób suplementujących DHA i EPA była mniejsza niżeli u osób nie wspierających codziennej diety omega 3. Taki stan rzeczy może być ważny ponieważ dzięki zmniejszeniu blizny pozawałowej chory ma większe szanse na normalne życie. Co ważne American Heart Association (AHA) zakłada, że zastosowanie przynajmniej 1g DHA i EPA może znacząco wspierać zdrowie serca. Po przebytym zawale serca dieta powinna obowiązkowo zawierać kilka razy w tygodniu tłuste morskie ryby. Jeśli nie lubisz ryb lub Twój styl życia nie pozwala na taką dietę warto sięgnąć po dobrze przyswajalne suplementy diety z omega 3 w postaci kapsułek czy oleju. Dietę po przebytym zawale serca powinien ustalić indywidualnie dietetyk kliniczny. Co ciekawe dieta śródziemnomorska wyróżniająca się: dużą zawartością pełnoziarnistych produktów, warzyw, naturalnych olejów, oliwek, tłustych ryb, orzechów czy roślin strączkowych, jest często podstawą diety dobrej dla serca. Dieta na serce może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca i ryzyko przedwczesnego zgonu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 jak wcześniej wspomniano wykazują właściwości przeciwzapalne, dzięki temu zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów w naczyniach i groźnego wzrostu ciśnienia krwi. Warto pamiętać po przebytym zawale serca o zmianie negatywnych przyzwyczajeń prozdrowotnych. Zaleca się rzucić palenie tytoniu, ograniczyć mocną kawę, unikać alkoholu i diety obfitej w węglowodany i niezdrowe tłuszcze. Dla zdrowia serca po zawale bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Może być to spacer, jazda na rowerze, pływanie czy wycieczki nordic walking. W diecie dla serca można sięgnąć także po olej lniany zawiera on kwas alfa linolenowy ALA, może być on alternatywą dla omega 3 z ryb dla osób o diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Mówi się, że optymalne stężenie omega 3 po zawale pomaga utrzymać w normie poziom cholesterolu, co ma duże znaczenie w profilaktyce wystąpienia kolejnego epizodu sercowego. Omega 3 po zawale serca jest niezwykle ważna, aby zachować dobrą jakość życia i wspierać pozytywne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.