Do czego prowadzą nieleczone wrzody żołądka?

Choroba wrzodowa żołądka to dolegliwość układu pokarmowego związana z obecnością wrzodów trawiennych. Przyczyny ich wystąpienia są różne – czasem są skutkiem zakażenia chorobą bakteryjną, ale równie dobrze doprowadzić do nich może nieodpowiedni styl życia, niezdrowa dieta i palenie papierosów. Wrzody żołądka same nie znikną, trzeba je leczyć. Wiele ludzi bagatelizuje ich objawy, co niestety może prowadzić do groźnych powikłań. Dowiedz się, jakie są skutki nieleczonych wrzodów żołądka.

Wrzody żołądka – powikłania

Zaniedbania w zakresie choroby wrzodowej żołądka mają swoje konsekwencje, a w niektórych przypadkach nawet bardzo poważne. Kilka z nich opisaliśmy poniżej.

Krwotok z przewodu pokarmowego

Nieleczony wrzód może wywołać potencjalnie zagrażający życiu krwotok lub przewlekłe krwawienie. Stan ten może prowadzić do niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

Gdy dojdzie do krwotoku w przewodzie pokarmowym, chory cierpi z powodu ostrych wymiotów często określanych jako fusowate ze względu na swój wygląd – przypominają kawę. W treści żołądkowej raczej nie widać świeżej krwi. Przy krwawieniu stolec ma bardzo ciemną barwę, jest smolisty.

Objawom ze strony układu pokarmowego towarzyszy silne osłabienie, zmęczenie, nadmierna potliwość, utrata równowagi, niekiedy dochodzi też do omdleń. Wskazane jest leczenie szpitalne.

Perforacja wrzodu żołądka

Możliwym powikłaniem jest także przebicie wrzodu żołądka, nazywane pęknięciem lub perforacją wrzodu. Przerwana zostaje integralność układu trawiennego, co powoduje wylewanie się treści pokarmowej do otrzewnej. Przebicie może mieć charakter ograniczony lub otwarty. W drugim przypadku może dojść do zapalenia otrzewnej.

Do najbardziej typowych objawów pęknięcia wrzodów żołądka należy m.in. ostry, bardzo silny ból występujący w prawej dolnej części brzucha, który rozprzestrzenia się po całej jamie brzusznej i promieniu do ramion. Każdy, nawet najmniejszy ruch czy oddech go nasilają. Brzuch jest bardzo twardy w dotyku, pojawia się gorączka.

Przy podejrzeniu perforacji wrzodu należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Konieczna jest jak najszybsza interwencja chirurga.

Zmiany bliznowate

Przewlekłe zmiany zapalne i owrzodzenia w okolicy odźwiernika lub opuszki dwunastnicy mogą prowadzić do powstania zmian bliznowatych, które zwężają światło odźwiernika. Zmiany bliznowate pojawiają się po wygojeniu się owrzodzeń.

Przez zmiany bliznowate w obrębie układu pokarmowego w żołądku i dwunastnicy zaczyna zalegać pokarm, co prowadzi do nudności i wymiotów, najczęściej pod koniec dnia lub po kilku godzinach od posiłku. Oprócz tego choremu dokuczają objawy takie jak utrata apetytu, uczucie pełności po jedzeniu czy wzdęcia.

W leczeniu choroby wrzodowej żołądka stosuje się przede wszystkim leki zmniejszające stan zapalny żołądka, co pozwala uniknąć zwężenia w wyniku zbliznowacenia. Jednak u kogoś, kto nie podjął leczenia, ryzyko jego powstania jest spore. Nieleczone trwałe zwężenie odźwiernika leczy się operacyjnie.

Nowotwór

Długo utrzymujące się wrzody żołądka, które nie są leczone lub są oporne na leczenie, traktuje się jako stan przedrakowy. Okazuje się bowiem, że mogą się one przekształcić w zmiany nowotworowe. Więcej niż połowa przypadków raków żołądka jest powiązana z bakterią Helicobacter pylori, która prowadzi do rozwoju wrzodów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Helicobacter pylori za czynnik rakotwórczy (karcynogen) grupy I, o udowodnionym wpływie rakotwórczym. Zakażenie tą bakterią może przyczynić się nie tylko do rozwoju raka żołądka, ale też chłoniaka żołądka.

Gdy rak się rozwinie, trzeba usunąć część, a czasem nawet cały żołądek. Po takiej operacji pacjent musi trzymać dietę i się oszczędzać. Palacze muszą rzucić papierosy, należy ograniczyć spożycie alkoholu, zacząć regularnie się odżywiać i zrezygnować z intensywnego wysiłku.

Objawy wrzodów żołądka – kiedy do lekarza?

Biorąc pod uwagę, jak groźne dla zdrowia potrafią być niektóre z powikłań choroby wrzodowej żołądka, w przypadku zaobserwowania u siebie typowych dla niej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należą do nich m.in.:

  • ból i dyskomfort w jamie brzusznej występujący na czczo (tzw. bóle głodowe w nocy lub wczesnym rankiem) mijający po spożyciu pokarmów zobojętniających działanie kwasu solnego (np. po wypiciu mleka);
  • przykre uczucie pełności po posiłkach pomimo nieprzejadania się;
  • zgaga;
  • nudności;
  • wymioty.

Przy podejrzeniu wrzodów można zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do gastroenterologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem chorób związanych z układem pokarmowym. Wrzody to choroba, którą możemy leczyć za pomocą farmakoterapii lub stosując naturalne sposoby takie jak odpowiednia dieta i stosowanie czosnku, kozieradki czy korzenia lukrecji. Ważna jest dieta bogata w glicynę, lecytynę, likopen czy chlorofil

Sprawdź także: Naturalne sposoby na wrzody żołądka a farmakoterapia – co lepsze?

Badania potwierdzające chorobę wrzodową żołądka

By jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć wrzody żołądka, wykonuje się badanie endoskopowe – gastroskopię. Pozwala ono wykryć obecność Helicobacter pylori i pobrać wycinki zmian celem przeprowadzenia dalszych badań z wykorzystaniem mikroskopu.

Poddane wycinki z przewodu pokarmowego poddaje się badaniom diagnostycznym. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. badanie histopatologiczne, szybki test ureazowy i hodowla bakteryjna.