Fenyloketonuria - objawy, leczenie, dieta

Jedną z rzadkich chorób genetycznych jest fenyloketonuria. W tej rzadkiej chorobie wzrasta poziom fenyloalaniny. Jej istnienie udokumentował, podpierając się badaniami Ivar Asbjørn Følling norweski lekarz. PKU to skrót fenyloketonurii, która dotyka jak mówią specjaliści w przybliżeniu 1 osobę na 7000 tys. Co ciekawe najwięcej  przypadków wystąpienia choroby - choroby zwanej fenyloketonurią, pojawia się patrząc na światowe dane w Turcji ( 1 przypadek na 4300 urodzeń) a najmniej w Finlandii (1 przypadek na 100 tys. urodzeń). Czy wiesz, że 29. lutego obchodzi się Światowy Dzień Chorób Rzadkich, do których należy fenyloketonuria? Warto dowiedzieć się więcej choroba jaką chorobą jest PKU i jakie są objawy tej choroby rzadkiej. W przypadku fenyloketonurii, można żyć i funkcjonować normalnie w społeczeństwie.  Warto jednak nauczyć się od najmłodszych lat jak radzić sobie z tą chorobą, która zostaje z człowiekiem do końca życia. Psychologowie zaznaczają, że jeśli dziecko jest odpowiednio wyedukowane, jak radzić sobie ze swoją chorobą, staje się zaradne i samodzielne. Co za tym idzie mimo trudności jakie niesie ze sobą ta choroba metaboliczna, w późniejszym czasie jako osoba już dorosła potrafi prowadzić aktywny i satysfakcjonujący tryb życia. Warto pamiętać, że w codziennej diecie nie wolno sięgać po suplementy diety z kompleksem aminokwasów, w których może znajdować się fenyloalanina oraz DLPA, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie chorując na PKU.

Fenyloketonuria co to za choroba?

Jak już wspomniano fenyloketonuria jest chorobą związaną z genetyką.  Pierwszy raz terminu fenyloketonuria użyto w  Penrose naukowym czasopiśmie w 1935 r. Co ciekawe mniej niż 0,1 % zachorowań związana jest z mutacją wrodzoną samoistną, która nie jest związana z przyczyną genetyczną fenyloketonurii. Fenyloketonuria wiąże się z zaburzeniem metabolizmu, które polega na: “zaburzeniach przemiany aminokwasu fenyloalaniny spowodowanych przez mutację genu odpowiedzialnego za produkcję enzymu – hydroksylazy fenyloalaninowej.” U chorych na PKU zbiera się w krwi nadmiar fenyloalaniny, ponieważ w organizmie chorego przemiany fenyloalaniny na tyrozynę są zablokowane. Prowadzi to do nieprawidłowości w całościowym funkcjonowaniu organizmu człowieka, w tym przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego.

Wyróżnia się:

  • łagodną fenyloketonurię - zawartość fenyloalaniny to 600-1200 μmol/l a aktywność PAH to 1-3%
  • klasyczną fenyloketonurię - gdzie poziom fenyloalaniny wynosi powyżej 1200 μmol/l a aktywność PAH poniżej 1%
  • hiperfenyloalaninemię łagodną - gdzie poziom fenyloalaniny wynosi poniżej 600 μmol/l a aktywność PAH 3-6 %

Pomiary dotyczą stężenia fenyloalaniny we krwi, na diecie normalnej, a PHA określa aktywność hydroksylazy fenyloalaninowej. Fenyloketonuria najczęściej leczona jest przez zastosowanie odpowiedniej diety ubogiej w wysokie stężenie fenyloalaniny. Ważnym jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie fenyloketonurii. W Polsce prowadzi się badania przesiewowe u dzieci po urodzeniu, aby wykluczyć PKU. Jako pierwszy badania przesiewowe noworodków w kierunku tej rzadkiej choroby, zastosował w 1965 r. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Dzięki takiej polityce zdrowotnej polegającej na kontroli stężenia fenyloalaniny, możemy spodziewać się mniej zaburzeń układu nerwowego u chorego dziecka. Wystąpienie choroby może prowadzić także go uszkodzeń mózgu, dlatego badania przesiewowe w kierunku fenyloketonurii są takie ważne.

 

Fenyloketonuria objawy u dzieci i dorosłych

Objawy fenyloketonurii, nie pojawiają się u pacjentów leczonych dietą PKU. Jeśli jednak z jakiś względów choroba genetyczna jaką jest fenyloketonuria, nie zostanie wykryta u noworodka objawy PKU pojawiają się wraz z wiekiem.

Objawami nieleczonej fenyloketonurii jest:

  • niepełnosprawność intelektualna
  • obniżenie napięcia mięśniowego
  • stany lękowe
  • psychoza
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia dobrej jakości snu
  • autoagresja
  • nadpobudliwość
  • drgawki
  • częste wymioty
  • obecność ciał ketonowych w moczu

U dzieci pierwszymi objawami wystąpienia tej genetycznej choroby są, zaburzenia prawidłowego rozwoju dzieci szczególnie w obrębie układu nerwowego dziecka. Wynika to ze zmian, które zachodzą w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgu. U dziecka pierwsze objawy wystąpienia choroby PKU mogą pojawić się ok 3 miesiąca. Niemowlęta dotknięte wystąpieniem choroby PKU charakteryzują takie cechy jak: 

  • mysi zapach
  • blada skóra
  • zmiany skórne
  • bardzo jasny kolor oczu
  • niska masa ciała

Dodatkowo u chorych dzieci na fenyloketonurię zauważyć można zatrzymanie rozwoju psycho-motorycznego, częste biegunki i wymioty, brak apetytu. Niedorozwój umysłowy dotyczy, tylko dzieci z nierozpoznaną chorobą, u których nie została wprowadzona uboga w wspominany aminokwas fenyloalaniny. U dorosłych chorych, przestrzegających zasad leczenia dietą, nie występują objawy choroby. Badania naukowe pokazały jednak, że osoby te mogą mieć: problemy emocjonalne, osłabioną kondycję fizyczną, wolniejsze planowanie i przetwarzanie informacji, mogą także ale nie muszą mieć lekkie problemy z pamięcią i koncentracją. Warto także zaznaczyć, że dobry stan zdrowia zależy w dużej mierze od rygorystycznego przestrzegania diety eliminacyjnej u dorosłych. Dlatego dorośli powinni stosować dietę o niskiej podaży fenyloalaniny.

Przyczyna genetyczna fenyloketonurii

Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną zachorowanie dziecka,  zależy więc od uwarunkowań genetycznych i przekazaniu dziecku zmutowanego genu, jeśli nie zrobią badań genetyczny. Rodzice nie wiedzą często, że są nosicielami wadliwego genu, choroba dziedziczy się w sposób  autosomalny recesywny. Oznacza to, że dziecko będzie chore jeśli fenyloketonuria pojawiła się u obojga rodziców. Jeśli jeden rodzic jest zdrowy drugi jest nosicielem to z szansą 50% dziecko będzie nosicielem zmutowanego genu. Z kolei jeśli rodzice oboje są nosicielami, to istnieje 25% na to, że dziecko będzie zdrowe, 25% że dziecko będzie chore i 50% szans, że dziecko będzie nosicielem zmutowanego genu. Gen PAH zlokalizowany jest na “chromosomie 12 i koduje białko złożone z 451 aminokwasów”. Badania naukowe pokazują, że mutacje w obrębie genu PAH w różnym stopniu ograniczają aktywność hydroksylazy fenyloalaniny. Nie wykryta w porę fenyloketonuria, zawsze prowadzi do nadmiaru fenyloalaniny i nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym i mózgu.

Diagnostyka fenyloketonurii - co trzeba wiedzieć?

Obecnie w Polsce wszystkie dzieci podlegają badaniom przesiewowym w kierunku występowania fenyloketonurii. Jest to niezwykle potrzebne ponieważ, szybkie wprowadzenie leczenia, pozwala uniknąć powikłań zdrowotnych. Badanie polega na badaniu krwi noworodka najczęściej z pięty, na specjalną bibułkę. W laboratorium na pożywce z obecnością bakteriami Bacillus subtillis przeprowadza się test. Jeśli w krwi znajduje się fenyloalanina powoduje natychmiastowy wzrost kolonii bakterii. Jest to wstępne potwierdzenie wykrycia PKU u dziecka. Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, można wprowadzić leczenie dietą już ok 10 dnia życia noworodka, co zapobiegnie zaburzeniom w rozwoju dziecka. Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia po badaniach rozpoznania fenyloketonurii, zwłoka może skutkować nieodwracalnymi zmianami i niedorozwojem dziecka. Warto podkreślić, że: “Według danych amerykańskich każdy tydzień opóźnienia w rozpoczęciu leczenia skutkuje obniżeniem ilorazu inteligencji o jeden punkt.” Stosując dietę ograniczającą fenyloalaninę jako leczenie należy pamiętać, aby przestrzegać jej stosowanie przez całe życie. Dorośli, którzy odstawią leczenie dietą borykają się z zaburzeniami neurologicznymi, które zanikają po ponownym włączeniu zwykłej diety dla chorego na PKU. Warto również wspomnieć jak ważne są badania fenyloalaniny w ciąży, u kobiety chorej na PKU. Wysokie stężenia fenyloalaniny we krwi ciężarnej chorującej na fenyloketonurię może prowadzić do zespołu fenyloketonurii matczynej.

Czego nie można jeść przy fenyloketonurii?

Czy wiesz, że w fenyloketonurii stosowana dieta jest bardzo ważna już w pierwszych dniach życia dziecka? Fenyloalanina jako aminokwas egzogenny jest dostarczany do organizmu z dietą. Zastosowanie diety niskofenyloalaninowej w organizmie prowadzi do maksymalnego obniżenia stężenia fenyloalaniny.  Jednocześnie aminokwas ten jest potrzebny do ważnych przemian metabolicznych, dlatego też eksperci starają się włączyć go do diety po przez: “ białkozastępcze preparaty niskofenyloalaninowe lub bezfenyloalaninowe produkowane na bazie hydrolizatów białkowych lub pozbawione fenyloalaniny syntetyczne mieszaniny aminokwasów uzupełniane w witaminy, składniki mineralne, pierwiastki śladowe.” Dietę niskobiałkową zawsze trzeba ustalić z doświadczonym dietetykiem klinicznym. Warto także pozostawać w ciągłym kontakcie z lekarzem i zasięgnąć porady zdrowotnej, w każdej chwili, kiedy jest to potrzebne. Jeśli zastanawiasz się jaka powinna być dieta, aby nie dopuścić do podwyższonego poziomu fenyloalaniny? Podpowiadamy. W codziennej zwykłej diecie chorujący na PKU musi zachować rygorystyczną dietę, która jest niezbędna dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć przede wszystkim:

  • mięso
  • ryby
  • kukurydza
  • mleko
  • czekoladę i kakao mutacji genu pah  chorego dziecka
  • orzechy 
  • jaja
  • mak
  • warzywa strączkowe

Należy także pamiętać, o żywności i napojach słodzonych aspartamem, należy jej unikać przy fenyloketonurii. Każda dieta musi być dobrana indywidualnie np. dietetyk może wprowadzić produkty dozwolone w zmniejszonych ilościach jak: warzywa i owoce, tapioka, chleb o niskiej zawartości białka czy margaryna i masło. Mówi się, że w diecie osoby chorej na PKU może pojawić się: woda mineralna, mączka chleba świętojańskiego, miód sztuczny, cukier, oleje roślinne. Posiłki powinno się zaplanować w ilości od 3 do 5 w ciągu dnia. Nie wolno także zapominać o suplementacji witamin i minerałów. Oczywiste jest także, że w zwykłej diecie dla chorego należy unikać wszystkich suplementów z aminokwasami, które mogą zawierać fenyloalaninę, chociażby takich jak preparaty z DLPA oraz kompleksu aminokwasów z fenyloalaniną. Zachowując właściwą dietą można zachować przy fenyloketonurii dobre samopoczucie i wysoką jakość życia.