Komary - jak się przed nimi chronić?

Czas wiosenno-letni to okres, kiedy pojawiają się komary, które są niezwykle uciążliwymi owadami. Ich ukłucia są nieprzyjemne, a irytujące brzęczenie, przeszkadza podczas wypoczynku w letnią noc. Komary pochodzą z rodziny muchówek i spotkać je można w wielu krajach świata. W Polsce nie ma odpowiedniego klimatu, aby mogły rozwijać się egzotyczne odmiany komarów, które przenoszą groźne choroby jak np. malaria - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny. Warto jednak zaznaczyć, że ślina komara wstrzyknięta w chwili ukłucia komara, która zapewnia komarowi chwilowe nie krzepnięcie krwi człowieka, może wywołać u wielu osób reakcję alergiczną. Warto więc zabezpieczyć się przed "ukąszeniem" komarów stosując, naturalne środki odstraszające owady, takie jak olejki eteryczne, suplementy diety czy preparaty zawierające DEET, czyli substancję odstraszającą komary i inne uciążliwe owady. Czy wiesz, że możesz także stworzyć roślinną barierę chroniącą Twoją rodziną przed komarami? Rośliny takie jak: mięta, lawenda, pelargonia, komarzyca czy kocimiętka, mogą skutecznie odstraszyć z naszych tarasów i balkonów komary. 

Komary w Polsce

Komary potrafią być prawdziwą zmorą, przyjemnych wieczornych spacerów i odpoczynku po letnim dniu na tarasie czy balkonie. Pojawiają się najczęściej po letnich burzach i opadach deszczu. Samice komara, aby złożyć jaja potrzebują białka, które pozyskują z krwi ssaków. Co ciekawe komary płci męskiej nie “gryzą” ich pożywieniem jest nektar kwiatów. W Polsce najczęściej dokucza nam komar z gatunku Aedes vexans. Można wspomnieć, że w naszym kraju występuje ok. 49 gatunków komarów. Co ciekawe zmiany klimatu na cieplejszy, mogą przyczynić się do pojawienia w Polsce gatunków komarów, których do tej pory u nas nie było. Na migracje komarów może, także wpłynąć globalne przemieszczanie się ludzi. Na chwilę obecną, w Polsce nie odnotowano pojawienia się egzotycznych gatunków komarów takich jak, budzący strach komar tygrysi. Niestety komar ten został już zarejestrowany w krajach Europy takich jak: Włochy, Francja, Hiszpania, Belgia, a nawet Niemcy i Słowacja. Naukowcy zaznaczają, że incydentalne pojawienie się komara tygrysiego w Europie, niekoniecznie oznacza, że będzie się on dobrze czuł w naszym klimacie i skutecznie rozmnażał. 

Kogo komary “gryzą” najczęściej?

Badania naukowe wskazują, że komarzyce kłują niektóre osoby częściej niż inne. Komarzyce wyczuwają dwutlenek węgla wydychany przez człowieka, ciepło ciała, pot. Mówi się, że grupa krwi ma znaczenie (choć nie ma jednoznacznych badań na ten temat). Ludzie z grupą krwi 0 atakowani są ponoć częściej przez komarzyce, niż ludzie z pozostałymi grupami krwi, szczególnie grupą A. Co ciekawe komarzyce częściej atakują kobiety w ciąży, osoby aktywne fizycznie czy osoby otyłe. Komary mogą także, częściej wybierać na swoje ofiary właścicieli słodkich perfum. Ciekawą teorią jest również opinia, że kobiety w różnym okresie cyklu, przyciągają komarzyce mniej lub bardziej, co może mieć związek z wydzielanymi hormonami. Z kolei badania, które sprawdzały czy komarzyce reagują na wydzielany testosteron u mężczyzn, nie potwierdziły teorii, przyciągania komarów do panów częściej niż zazwyczaj. Inaczej ma się sytuacja z kwasem mlekowym wydzielanym podczas intensywnego treningu fizycznego, komarzyce zdecydowanie bardziej interesował się ludźmi aktywnymi fizycznie, niż tymi przebywającymi w warunkach spoczynku.

Alergia na "komary" - jak rozpoznać objawy

W Polsce komary nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Jednak ukłucia komarzyc, często wywołują nieprzyjemne objawy miejscowe, takie jak: świąd, zaczerwienienie i stan zapalny. U osób wrażliwych po ukłuciu komara może pojawić się odczyn alergiczny. Jak rozpoznać alergię na "komary"? Podpowiadamy. Ślina komarzycy zawiera substancje chemiczne, głównie białka, które mogą przyczynić się do gwałtownej reakcji skórnej. Do objawów, które mogą świadczyć o wystąpieniu alergii zaliczamy: 

  • zaczerwienienie w miejscu ukłucia
  • świąd, ból 
  • opuchliznę
  • pojawienie się zmiany skórnej 
  • podwyższaną temperaturę ciała
  • złe samopoczucie
  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • wstrząs anafilaktyczny - w skrajnych przypadkach

Pierwszą pomocą po ukłuciu komara jest: zdezynfekowanie miejsca ukłucia, przyłożenie do swędzącego, czerwonego miejsca zimnego okładu, posmarowanie zmienionego miejsca żelem z aloesu czy mentolem. Ciekawostką może być fakt, że nasze prababcie na zmienione miejsca po ukąszeniu owadów przykładały: czosnek, przekrojonego ziemniaka czy robiły okłady z octu. Zazwyczaj odczyn po ukłuciu komara znika szybko i bez powikłań, warto jednak obserwować reakcję swojego organizmu.

Jak unikać ukłucia komarów?

Na rynku znaleźć można wiele preparatów, które pomogą unikać ukłucia komarów, podczas wiosennych i letnich spacerów. Cenną bronią przeciw komarom są olejki eteryczne, które skutecznie swoim aromatem odstraszają uciążliwe owady. Warto polecić: olejek lawendowy, olejek z bazylii, olejki cytrusowe, olejek z mięty pieprzowej, olejek z oregano czy drzewa sandałowego. W zaciszu balkonu czy tarasu wybierajmy do obsadzenia donic rośliny, których zapach przeszkadza komarom i innym owadom czyli: kocimiętkę, lawendę, pelargonie, komarzycę, mirt, bazylię, miętę czy ozdobne pomidorki koktajlowe. W aptece można kupić spray z DEET. Jest to środek, który stał się popularny w latach 50-tych zeszłego wieku do odstraszania owadów. Związek ten zawarty w produktach można stosować zazwyczaj, także u dzieci powyżej drugiego roku życia. Warto zwrócić także uwagę na popularne w ostatniej dobie “opaski na komary”. Produkty te można polecić osobom dorosłym i dzieciom zazwyczaj od 5 roku życia. Opaski są odpowiednim zabezpieczeniem przeciw komarom podczas wycieczek do lasu, łąkę czy nad jezioro. Opaski przeciw komarom nasączone są naturalnymi olejkami, co ma odstraszać owady. W warunkach domowych warto pomyśleć o zastosowaniu moskitier oraz lamp owadobójczych. Często stosowanym rozwiązaniem, jest również zastosowanie suplementacji witamin z grupy B, których zapach wydzielany przez organizm człowieka ma skutecznie odstraszać komary.

Witaminy z grupy B na komary - prawda czy fałsz?

Mówi się, że naturalnym sposobem odstraszania komarów jest suplementacja witamin z grupy B. Witaminy te mają wydzielać specyficzny zapach w skórze człowieka, który jest wyczuwalny dla owadów i odstraszać je. Najlepsze działanie w tej kwestii przypisuje się witaminie B1 czyli tiaminie. Nie ma badań naukowych, które potwierdziły by w 100% zasadność tej teorii, panuje jednak przekonanie, że tak właśnie jest. O zabezpieczeniu się przeciw ukłuciem komara w taki właśnie sposób, wspominają często nasze mamy i babcie. Warto pamiętać, że wsparcie codziennej diety nowoczesnym i dobrze przyswajalnym kompleksem witamin z grupy B, niezależnie od tego czy odstrasza on komary, czy też nie, może być korzystnym wsparciem zdrowia człowieka. Witamina B complex ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Najważniejsze właściwości witamin z grupy B to: 

  • wsparcie leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia
  • wsparcie syntezy hormonów płciowych
  • opóźnienie procesów starzenia 
  • wsparcie układu sercowo-naczyniowego
  • wsparcie leczenia anemii
  • profilaktyka antynowotworowa
  • udział w leczeniu depresji i stanów nerwicowych
  • wsparcie pamięci i koncentracji
  • wsparcie układu immunologicznego
  • wsparcie układu nerwowego
  • wsparcie procesu obniżenia cholesterolu
  • udział w procesach przemiany węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów