Metformina a berberyna – czym wspomagać leczenie cukrzycy?

Berberyna na cukrzycę to ciekawa alternatywa dla leków stosowanych w cukrzycy typu 2, takich jak metformina. Substancja pozyskiwana z berbyrosa jest w stanie zadziałać pozytywnie w obszarze naszej wrażliwości na insulinę oraz spowalniająca na rozkład cukrów. Sprawdź, czy lepsza okazuje się berberyna, czy metformina?

Berberyna na cukrzycę – jak działa?

Zwiększenie wrażliwości na insulinę

Podobnie jak metformina, substancja pozyskiwana z berbyrosa jest w stanie zwiększyć naszą wrażliwość na insulinę. Diabetycy chorujący na cukrzycę typu 2 posiadają lub są za zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Podobnie sytuacja wygląda u osób ze stanem przedcukrzycowym lub cierpiącym na insulinooporność, która często poprzedza stan przedcukrzycowy. Wynika to z osłabienia wrażliwości organizmu na insulinę. Insulina natomiast bierze udział w wykorzystywaniu glukozy przez komórki. Berberyna stosowana przy cukrzycy lub stanie przedcukrzycowym zwiększając wrażliwość na insulinę, przyczynia się do leczenia i zapobiegania cukrzycy.

Spowolnienie rozkładu cukrów

Brak kontroli nad cukrzycą oznacza zazwyczaj spore wahania cukru we krwi. Leki podawane diabetykom mają za zadanie wpłynąć na spowolnienie rozkładu cukrów złożonych do cukrów prostych. Dzięki temu zapobiegamy wahaniom, a krzywa cukrowa jest stabilna. Spowolnienie rozkładu cukrów pomoże nam także utrzymać uczucie sytości na dłużej. Dlatego berberyna może okazać się pomocna nie tylko dla diabetyków, ale i osób borykających się z otyłością.

Metformina a berberyna – co lepsze?

Obydwa te składniki posiadają podobne właściwości, ale zarazem znacząco się między sobą różnią. Metformina to substancja syntetyczna, natomiast berberyna jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Ten fakt sprawia, że substancja pozyskiwana z berberysa posiada zdecydowanie mniej możliwych do wystąpienia skutków ubocznych.

Skutki uboczne stosowania metforminy

Diabetycy powinni zażywać odpowiednie preparaty, które wspomagają leczenie cukrzycy typu 2. Warto jednak mieć świadomość jakie skutki uboczne może nieść za sobą stosowanie niektórych z nich. Metformina może powodować problemy związane zarówno z syntezą białkową, jak i niebiałkową.

Wpływ metforminy na syntezę białkową:

  • Zmniejszenie endogennej produkcji testosteronu,
  • Tłumienie i usuwanie receptorów androgennych,
  • Utrudnienie wzrostu masy mięśniowej,

Wpływ metforminy na syntezę niebiałkową:

  • Hamuje wytwarzanie TSH,
  • Obniża poziomy T4 i T3,
  • Powyższe wpływa na zaburzenie funkcjonowania pracy tarczycy.

Berberyna lepsza od metforminy?

Pod względem skutków ubocznych okazuje się, że substancja pozyskiwana z berberysa wygrywa. Nie powoduje ona obniżenia poziomu testosteronu, wręcz przeciwnie – może mieć na niego pozytywny wpływ. Nie przyczynia się także do zwiększania poziomu TSH, a więc nie obciąża naszej tarczycy. Ponadto, berberyna na cukrzycę może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie pod wieloma względami, nie tylko stricte związanymi z cukrzycą. Obniżanie ciśnienia i poziomu złego cholesterolu, a także działanie antyoksydacyjne to tylko jedne z wielu właściwości berberyny, które mogą pomóc nam zapobiegać powikłaniom cukrzycowym. Coraz więcej osób zwraca się w kierunku naturalnych substancji prozdrowotnych, które mogą przynosić podobne korzyści co składniki syntetyczne bez ryzyka wystąpienia wielu poważnych skutków ubocznych.