Opryszczka wargowa – fazy. Jak przebiega choroba?

Czujesz mrowienie, pieczenie i swędzenie skóry wokół ust? To może być opryszczka. Osoby chorujące na opryszczkę od lat są już zaprawione w bojach i mają świadomość, co się zaraz wydarzy, jednak jeśli wcześniej nie miało się styczności z tą chorobą, nie wiadomo, czego można się po niej spodziewać. Na początek nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości – opryszczka nie zniknie w ciągu 1-2 dni. Dowiedz się, jakie są poszczególne fazy opryszczki i co zrobić, by przyspieszyć ich zachodzenie oraz, jakie suplementy na opryszczkę mogą okazać się przydatne.

Wirus opryszczki – jak dochodzi do zakażenia?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, jak można zarazić się opryszczką. Jest to choroba wirusowa, zatem zakażamy się nią poprzez bezpośredni kontakt z wirusem. Dlatego też w przebiegu opryszczki warto jest sięgać po suplementy antywirusowe takie jak np. lizyna, liść oliwny czy imbir. Wirus opryszczki typu 1 (HSV-1) wywołujący wykwit w obrębie ust przenosi się na trzy różne sposoby:

  • wydzieliną pochodzącą z pęcherzyka,
  • śliną,
  • przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą.

Duże stężenie wirusów znajduje się przede wszystkim w wydzielinie pęcherzykowej. Największe ryzyko zakażenia występuje w przypadku kontaktu z osobą z objawami opryszczki, choć prawdopodobnie da się też zarazić od kogoś, kto, choć ma w organizmie wirusa opryszczki, to nie wykazuje żadnych charakterystycznych dla niej objawów.

Zatem by zarazić się opryszczką, trzeba mieć kontakt z wirusem. A jest on m.in. przy pocałunkach z nosicielem HSV-1, ale też przy korzystaniu z używanych przez niego przedmiotów takich jak ręcznik, kubek, łyżka lub widelec czy maszynka do golenia.

 

Sprawdź także: Co na opryszczkę w ciąży?

Żywotność wirusa opryszczki

Wieloma chorobami wirusowymi można zarazić się również poprzez kontakt z powierzchniami, na których osadziły się wirusy, ale raczej nie opryszczką. Przenoszenie jej drogą kropelkową lub przez przedmioty codziennego użytku należy do rzadkości i jest praktycznie niemożliwe. Powodem tego jest krótka żywotność wirusa HSV – szybko ginie on w temperaturze pokojowej i po wyschnięciu śliny czy wydzieliny pęcherzykowej. Dlatego nie trzeba się obawiać, że kichając niedaleko kogoś wirus mógłby pokonać odległość kilku czy kilkunastu metrów i doprowadzić do jego zakażenia.

Przebieg opryszczki wargowej – jak wygląda?

Wyróżnia się pięć faz opryszczki wargowej.

 

Faza mrowienia

Na początkowym etapie zakażenia skóra wokół ust zaczyna mrowić, piec i swędzieć. Gołym okiem widać też zaczerwienienie. Pierwszych objawów opryszczki, choć są niepozorne, nie sposób przeoczyć.

Faza pęcherzyków

W zainfekowanym obszarze, czyli w miejscu zejścia błon śluzowych i skóry (najczęściej ust, rzadziej nosa), robią się charakterystyczne pęcherzyki. Są to małe grudki wypełnione płynem surowiczym o dużej zawartości wirusów. Towarzyszy im ból, świąd i mrowienie, przez co są bardzo dokuczliwe. Owrzodzenia wokół ust są bardzo widoczne, nie zakrywa ich nawet makijaż.

Faza sączenia

Ma swój początek wtedy, gdy pęcherzyki zaczynają pękać, a znajdujący się w nich płyn surowiczy wypływa na zewnątrz. Następuje to po ok. 7-10 dniach od chwili wystąpienia pierwszych objawów opryszczki. Pękające pęcherzyki tworzą na skórze płytkie i bolesne nadżerki. W fazie sączenia jest największe ryzyko przenoszenia opryszczki wargowej.

Faza strupa

Na pękniętych pęcherzykach tworzy się strup o ciemnym zabarwieniu, którego pod żadnym pozorem nie powinno się zdrapywać. Należy poczekać, aż samoistnie odpadnie.

Faza gojenia

Po kilku dniach strupy same odpadają, co rozpoczyna ostatnią już fazę. Na tym etapie zmiany całkowicie znikają, nie pozostawiając po sobie nawet śladu.

Powikłania po opryszczce

W większości przypadków po wygojeniu owrzodzeń wokół ust problem znika, co zamyka cały temat, ale niestety nie zawsze. Choć dzieje się to stosunkowo rzadko, to mimo wszystko czasem bowiem dochodzi do różnych groźnych powikłań. Wśród nich znajduje się m.in. zapalenie siatkówki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie układu nerwowego. W dodatku opryszczce może towarzyszyć zakażenie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, które może przenieść się na inne narządy.

Na opryszczkę szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży. Dużo groźniejsza niż opryszczka wargowa jest opryszczka narządów płciowych. W razie zakażenia należy niezwłocznie poinformować o tym ginekologa, który zadba o to, by podczas porodu nie doszło do zakażenia płodu.

Czego nie robić podczas opryszczki?

W trakcie objawów opryszczki pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • unikaj kontaktu fizycznego – opryszczka przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z wirusem, dlatego w czasie wykwitów nie całuj partnera ani tym bardziej dzieci, dla których choroba ta jest dużo groźniejsza;
  • zapanuj nad stresem – łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, jednak postaraj się to zrobić, gdyż sytuacje stresowe z jednej strony są czynnikiem zapalnym opryszczki, a z drugiej nasilają jej przebieg;
  • zacznij leczenie – już przy pierwszych objawach opryszczki sięgnij po maści i żele przeciwwirusowe, pomocne mogą okazać się również domowe sposoby na opryszczkę;
  • udaj się po pomoc do lekarza – w przypadku częstych nawrotów opryszczki lub braku reakcji na podjęte leczenie skorzystaj z pomocy specjalisty. W zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się wdrożenie kuracji doustnej z wykorzystaniem leków przeciwwirusowych.

Wśród suplementów na opryszczkę polecamy: