Wrzody żołądka – przyczyny. Z czego powstają wrzody na żołądku?

Zgaga, mdłości, odbijanie, bulgotanie i burczenie w brzuchu, silne wymioty oraz ból określany jako palący, kłujący lub piekący – to najczęstsze objawy choroby wrzodowej żołądka. Wrzody na żołądku nie biorą się znikąd. Przyczyn ich powstawania jest wiele, a do wielu z nich niestety sami przykładamy rękę. Co prawda wrzodów żołądka nie zawsze da się uniknąć, ale swoim postępowaniem można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Dlatego warto wiedzieć, z czego powstają wrzody żołądka, by samemu nieumyślnie nie narażać się na ich rozwój. Poznaj najczęstsze przyczyny choroby wrzodowej żołądka.

Od czego robią się wrzody żołądka?

Szacuje się, że za ok. 70% wszystkich przypadków zachorowań na wrzody żołądka odpowiedzialna jest bakteria Helicobacter pylori. Gdy dojdzie do zakażenia, komórki błony śluzowej żołądka ulegają uszkodzeniu, co z kolei wywołuje jej zapalenie. Przez to zwiększa się wydzielanie hormonu gastryny, a to przyczynia się do wzmożonej produkcji kwasu solnego w żołądku. Tak właśnie powstaje owrzodzenie żołądka.

Okazuje się jednak, że na rozwój i przebieg choroby wrzodowej żołądka mogą oddziaływać także pewne czynniki zewnętrzne. Na jedne z nich mamy mniejszy, na inne większy wpływ. Wiedząc, z czego biorą się wrzody żołądka, można w miarę możliwości unikać zagrożenia i zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

 

Sprawdź także: Wrzody żołądka – objawy. Jak rozpoznać u siebie wrzody na żołądku?

 

Wrzody od stresu

Szybkie tempo życia, przeciążenie pracą, presja czasu i nieustanna pogoń za lepszym statusem materialnym – to wszystko sprawia, że współczesny człowiek jest stale narażony na stres. Jak się okazuje, stres wpływa na wiele chorób somatycznych, w tym także chorób układu pokarmowego. Może zarówno pogarszać istniejące już zaburzenia, jak i przyczyniać się do powstawania nowych. Niestety zdarza się też, że stres jest współodpowiedzialny za rozwój choroby wrzodowej żołądka.

Wrzody od szybkiego jedzenia

Nie bez powodu zwykło się mówić „nie jedz tak szybko, bo nabawisz się wrzodów żołądka”. Powiedzenie to ma swoje zdrowotne uzasadnienie. Gdy tempo spożywania posiłków jest za szybkie, kęsy jedzenia nie są odpowiednio rozdrabniane, przez co trafiają do żołądka w zbyt dużej formie. Ich strawienie wymaga większej ilości soków trawiennych, które muszą działać przez dłuższy czas. Dlatego jedzenie w pośpiechu to pierwszy krok do wrzodów żołądka.

Wrzody od papierosów

Każdy wie, że palenie papierosów szkodzi, ale nie wszyscy już orientują się, na jakie dokładnie choroby są przez nałóg ten narażeni. Jedną z chorób, za którą po części stoją papierosy, są wrzody żołądka. Bakteria Helicobacter pylori może być obecna w żołądku, ale niekoniecznie od razu spowoduje zakażenie. Czynnikiem zapalnym mogą okazać się składniki znajdujące się w dymie papierosowym. W dodatku tytoń podrażnia żołądek, nasila przebieg choroby wrzodowej i sprawia, że dużo trudniej jest ją wyleczyć.

Wrzody od kawy

Lubisz kawę? Zdarza Ci się ją pić nawet kilka razy dziennie i to w dużych ilościach? Niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Okazuje się, że kawa może przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka. Nie bez znaczenia są tutaj warunki, w jakich najczęściej pije się kawę: gorącą, szybko i na pusty żołądek. Chorym na wrzody żołądka często zaleca się całkowitą rezygnację z picia kawy.

Wrzody do alkoholu

Bezpośrednie powiązanie z wrzodami ma także alkohol. Samo picie alkoholu, nawet gdy jest on spożywany często i w dużych ilościach, nie jest w stanie doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej żołądka. Jest to jednak jeden z czynników sprzyjających jej powstaniu, jeśli w żołądku bytuje bakteria Helicobacter pylori. Alkohol podrażnia zakończenia czuciowe nerwów w uszkodzonej ścianie żołądka. Chorzy na wrzody pijąc alkohol, jeszcze bardziej cierpią z powodu odczuwanych dolegliwości, które przez to dodatkowo się nasilają.

Jak uniknąć wrzodów żołądka?

Zakażonym Helicobacter pylori może być tak naprawdę każdy. Bakteria ta zagnieżdża się w żołądku i niekoniecznie daje o sobie znać. U większości osób nie występują żadne objawy wskazujące na to, że w ogóle doszło do zakażenia tą bakterią. Jak już jednak zdążyłeś się dowiedzieć, do jej uaktywnienia mogą doprowadzić choćby złe nawyki.

W ramach profilaktyki wrzodów żołądka, ale też innych chorób układu pokarmowego i ogólnie dla zdrowia, należy przede wszystkim:

  • ograniczyć spożycie kawy – kofeina wykazuje pozytywny wpływ na organizm, jednak przedawkowana szkodzi, dlatego nie można przesadzać z ilością kaw dziennie;
  • wystrzegać się złych nawyków – palenie papierosów ze względów zdrowotnych najlepiej całkowicie rzucić, a po alkohol sięgać jedynie okazjonalnie;
  • zapanować nad stresem – nie zawsze jest to możliwe, a nawet jeśli, to bardzo trudna sztuka. Mimo wszystko warto opanować metody łagodzące stres, który jest przyczyną nie tylko wrzodów żołądka, ale też niektórych chorób cywilizacyjnych;
  • jeść regularnie i powoli – nieregularne i zbyt szybkie jedzenie zaburza trawienie, dlatego oducz się jedzenia w biegu i staraj się jeść ok. 4-5 razy dziennie;
  • nie nadużywać leków – wszystkie leki powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami z ulotki, ewentualnie według wskazówek lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani stosować leków dłużej niż trzeba, gdyż może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne.