Wrzody żołądka – objawy. Jak rozpoznać u siebie wrzody na żołądku?

Choroba wrzodowa żołądka, najczęściej określana wrzodami żołądka, cechuje się cyklicznym występowaniem wrzodów trawiennych w żołądku. Są to ubytki śluzówki żołądka, którym towarzyszy naciek zapalny i martwica. Wrzody żołądka swoją obecność manifestują szeregiem nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Warto wiedzieć, jak rozpoznać tę chorobę, by w porę zareagować i jak najszybciej podjąć leczenie wrzodów żołądka. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na wrzody żołądka.

Wrzody żołądka – objawy

Po czym poznać, że mam wrzody żołądka? – to pytanie zadaje sobie mnóstwo osób na co dzień doświadczających niejednoznacznych dolegliwości takich jak palący ból w nadbrzuszu, zgaga, nudności czy wczesne uczucie sytości poposiłkowej, jeszcze podczas jedzenia. Nawracające niepokojące objawy mogą być sygnałem, że w obrębie organizmu dzieje się coś niedobrego. Warto umieć odróżnić te, które są groźne dla zdrowia od tych, które w żaden sposób mu nie zagrażają. Dlatego omówimy kilka charakterystycznych objawów ze strony układu pokarmowego wraz z określeniem, czy mogą one wskazywać na obecność wrzodów żołądka, czy raczej nie są powodem do niepokoju.

Bulgotanie w brzuchu a wrzody

Dźwięki dochodzące prosto z brzucha takie jak burczenie, bulgotanie i przelewanie się najczęściej wynikają z uczucia głodu albo są związane z gromadzącymi się w nadmiernych ilościach gazami jelitowymi. Nierzadko towarzyszą temu inne objawy takie jak uczucie pełności, wzdęcia i gazy. Niestety czasem dolegliwości te wskazują na choroby układu pokarmowego, w tym właśnie wrzody. W przypadku tego schorzenia z pozoru niegroźne głośne odgłosy z jelit usłyszeć można zarówno w dzień, jak i w nocy.

Pieczenie w gardle a wrzody

Często odczuwasz pieczenie lub uczucie palenia w przełyku i gardle? To objawy zgagi, która na ogół współistnieje z chorobą refluksową. Wtedy wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie, a z czasem nieprzyjemne dolegliwości znikają, jak ręką odjął. Jeśli jednak tak się nie stanie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną zgagi nie jest choroba refluksowa, lecz wrzody żołądka.

 

Kłucie w brzuchu a wrzody

Nie każde kłucie w obrębie brzucha musi od razu oznaczać wrzody, ale istnieje spore ryzyko, że tak właśnie jest. Choroba wrzodowa nierzadko objawia się kłującym bólem w nadbrzuszu, który pojawia się po 1-3 godzinach od zjedzenia posiłku. Czasem kłucie odczuwane jest w nocy lub wczesnym rankiem. Oprócz uporczywego, kłującego bólu brzucha chorzy na wrzody często jednocześnie odczuwają też nudności, czasem dochodzi nawet do wymiotów.

Pieczenie w żołądku a wrzody

Ból żołądka może być odczuwany przez różne osoby w różnoraki sposób. Jedni określają go jako palący, inni jako ssący, a są też tacy, przez których postrzegany jest jako piekący. Samo pieczenie żołądka nie pozwala jeszcze na rozpoznanie choroby wrzodowej. Jeśli jednak współistnieje z innymi objawami niestrawności takimi jak odbijanie, zgaga, nudności i wymioty, to diagnoza jest niemal jednoznaczna. Wraz z pieczeniem w żołądku niekiedy pojawiają się jeszcze skurcze.

Ból w mostku a wrzody

Zapewne każdy choć raz w życiu doświadczył bólu w mostku, więc wiadomo, jaki bywa uporczywy. Są jednak osoby, które odczuwają go częściej niż inni. Do tej grupy zaliczają się m.in. chorzy na wrzody żołądka. Jeśli więc zdarza Ci się odczuwać bólu w mostku, który ma tępy i gniotący charakter, a w dodatku promieniuje w kierunku pleców, to dolegliwości te raczej nie wskazują na problemy z sercem, jak z początku może Ci się wydawać, lecz najprawdopodobniej na chorobę wrzodową żołądka.

Ucisk w żołądku a wrzody

Wrzody żołądka nie zawsze od razu objawiają się samym bólem. Czasem jest to po prostu bolesny ucisk w żołądku, który jest na tyle dotkliwy, że człowiek aż łapie się za brzuch. Ucisk w żołądku powinien zaniepokoić przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się często, praktycznie codziennie. Jeśli uczucie to występuje sporadycznie, to raczej nie ma powodu do niepokoju, choć i tak nadal należy obserwować organizm i wzmóc czujność.

Wrzody – kiedy do lekarza?

Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może prowadzić do groźnych powikłań, dlatego uporczywe objawy ze strony układu pokarmowego, w tym przede wszystkim te opisane wyżej, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. W pierwszej kolejności z problemem można zgłosić się do lekarza ogólnego w POZ celem przeprowadzenia wstępnej diagnostyki w tym kierunku. Jeśli podejrzenie co do wrzodów się potwierdzi, specjalista ten najprawdopodobniej skieruje na pełną diagnostykę do gastroenterologa.

Jak wygląda diagnostyka wrzodów żołądka?

Na podstawie samych objawów nie da się jeszcze stwierdzić choroby. Trzeba wykonać badanie endoskopowe – gastroskopię, które to pozwala na rozpoznanie wrzodów na żołądku. Jeśli wstępna diagnoza się potwierdzi, należy niezwłocznie wdrożyć stosowne leczenie. Regularne przyjmowanie przepisanych przez gastroenterologa leków i stosowanie się do zaleceń dotyczących zmiany nawyków żywieniowych powinno przynieść poprawę i wyleczyć wrzody żołądka bez konieczności przeprowadzania operacji. Szanse na powodzenie leczenia zależą jednak od stopnia zaawansowania choroby wrzodowej żołądka i ogólnego stanu zdrowia chorego.