L Karnityna
L-karnityna, skutecznie wspiera funkcjonowanie zdrowia człowieka. Powstaje z dwóch aminokwasów lizyny i metioniny, odbywa się to w mózgu, nerkach i wątrobie. Co ważne karnityna jest niezbędna w metabolizmie tłuszczów, pozwala na pozyskiwanie energii do pracy i aktywności organizmu człowieka. Warto wspomnieć, że niedobór L-karnityny może skutkować między innymi: zmęczeniem, osłabieniem i zaburzeniami w pracy układu sercowo-naczyniowego. Można zaznaczyć, że aminokwas ten wspiera proces aktywnego odchudzania i może przyśpieszyć wypracowanie, smukłej sylwetki.
Jakie właściwości prozdrowotne ma karnityna?
Karnityna została wyizolowana w 1905 roku, a jej funkcje i korzystne właściwości dla organizmu opisano 50 lat później. Mówi się, że wsparcie nowoczesnymi suplementami diety z L-karnityną znacząco może wpłynąć na dobre zdrowie i samopoczucie człowieka. Jakie są najkorzystniejsze właściwości karnityny? Odpowiadamy:
- wspiera metabolizm energetyczny
- chroni organizm przed stresem oksydacyjnym
- wspiera profilaktykę wystąpienia miażdżycy
- wspiera procesy poznawcze
- wspiera proces odchudzania
- wspiera naturalny detoks
- wspiera leczenie chorób takich jak Alzheimer i Parkinson
Karnityna a odchudzanie
Panuje opinia że karnityna wspiera proces odchudzania i rzeczywiście warto wspomóc odchudzanie suplementami z karnityną. Karnityna bierze udział w metabolizmie tłuszczy, co przekłada się na spalanie tkanki tłuszczowej i jej redukcje. Warto polecić L-karnitynę osobom otyłym oraz wszystkim tym, którzy dążą do smukłej sylwetki. Powinno się jednak zaznaczyć, że tylko aktywny proces odchudzania w połączeniu z karnityną da oczekiwane efekty.
Czy L-karnityna jest antyoksydantem?
Warto wiedzieć, że L-karnityna jest cennym antyoksydantem co oznacza, że pomaga pozbyć się z organizmu wolnych rodników. To z kolei przekłada się na wsparcie profilaktyki antynowotworowej, wsparcie układu sercowo-naczyniowego, ochronę DNA przed uszkodzeniami czy opóźnienie procesu starzenia. Ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym jest niezwykle istotna podczas prowadzenie szybkiego, nieregularnego i stresującego stylu życia.
Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na karnitynę?
Karnityna w organizmie syntetyzowana jest jednak w niewielkim stopniu, a zapotrzebowanie na nią dorosłego człowieka, waha się od 0,3 do 1,9 mg L-karnityny na 1 kg masy ciała. Wytwarzanie karnityny w organizmie człowieka nie jest większe niż 25% dziennego zapotrzebowania, dlatego warto wspierać codzienną dietę tym istotnym dla zdrowia człowieka aminokwasem. Ciekawostką może być fakt, że najwięcej karnityny zawiera mięso z kangura. Następnie konina, dziczyzna czy baranina.