Metionina
L-metionina jest aminokwasem egzogennym. Organizm człowieka nie potrafi go sam wytwarzać, dlatego też trzeba go dostarczyć w dobrze zbilansowanej diecie. Metionina występuje w: roślinach strączkowych, mięsie, jajach, mleku, serze. Jednak szybki i nieregularny tryb życia oraz zanieczyszczenie środowiska wpływające na jakość produktów spożywczych, mogą skutkować niskim poziomem metioniny w organizmie człowieka. Warto sięgnąć po suplementy diety z L-metioniną światowych marek takich jak: Swanson, Now Foods, Viridian.
Metionina co to?
Metionina jest ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasem egzogennym. Oznacza to, że nasz organizm nie syntetyzuje sam tego składnika chemicznego. Co ciekawe jest to aminokwas, który zawiera w swoim składzie siarkę, co może być ważne dla zdrowia stawów i skóry. Metionina bierze udział w wielu przemianach w organizmie, dlatego jej niedobór może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Warto zaznaczyć, że metionina wspiera syntezę glutationu, który z kolei jest ważnym antyoksydantem. Metionina ma także wpływ na powstawanie białka. Ważne jest także, że metionina podwyższa poziom pH moczu i żółci co z kolei może zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych i żółciowych. Metabolizm metioniny w organizmie zależy także od prawidłowego stężenia witaminy B6. Aminokwas ten został wyizolowany po raz pierwszy z kazeiny w 1921 roku przez naukowca amerykańskiego Johna Howarda Muellera. Należy wiedzieć, że metioninę można znaleźć w postaci naturalnej L-metioniny oraz D-metioniny. Metionina wspiera prawidłowe zdrowie na wielu poziomach i wspiera dobre samopoczucie.
Właściwości metioniny
Szybki, nieregularny i stresujący tryb życia może prowadzić do zaniedbania diety. To z kolei może negatywnie wpływać na poziom aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem. Metionina bierze udział w ponad 100 przemianach enzymatycznych w organizmie człowieka. Do jej najistotniejszych właściwości prozdrowotnych zaliczyć można:
-
wsparcie syntezy białek,
-
wsparcie kondycji skóry
-
uaktywnienie glutationu, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów
-
wsparcie większość przemian metabolicznych
-
wsparcie kondycji włosów i paznokci
-
zapobieganie wystąpieniu stanów zapalnych - szczególnie mięśni i stawów
-
wsparcie układ pokarmowego
-
regulacja pH oraz wytwarzanie żółci
-
obniżenie pH moczu
-
wspieranie trawienia tłuszczów
-
zapobieganie anemii
-
Wsparcie zdrowia wątroby i nerek
-
wsparcie leczenia zatruć
Źródła metioniny w pożywieniu
Dobrze zbilansowana dieta, może zapobiec pojawieniu się niedoboru metioniny. Aminokwasy egzogenne nie są produkowane przez organizm, dlatego warto sięgnąć w codziennym jadłospisie po produkty spożywcze, które mogą dostarczyć je do organizmu. Metionina w większych ilościach znajduje się w: mięsie, rybach, nabiale, parmezanie, pestkach dyni, słoneczniku, nasionach sezamu, warzywach strączkowych. Warto także sięgnąć po warzywa zielone takie jak: szpinak, brukselka, brokuł. Często zdarza się, że codzienna dieta jest za mało zbilansowana pod kątem powyższych składników, a szybki i nieregularny tryb życia może prowadzić do niedoborów metioniny. W takim wypadku warto sięgnąć po nowoczesne, wysokiej jakości suplementy diety z metioniną znanych światowych marek: Viridian, Now Foods, Swanson, Aliness.
Metionina na wątrobę
Należy zaznaczyć, że metionina wspiera utrzymanie dobrego zdrowia wątroby. Dzięki swoim właściwością przeciwzapalnym może działać profilaktycznie przed wystąpieniem wirusowego zapalenia wątroby czy działać odtruwająco. Metionina dzięki wsparciu syntezy glutationu wspiera usuwanie z organizmu człowieka toksyn. Między innymi substancji pochodzenia popularnych leków przeciwbólowych. Metionina wspiera także, pracę wątroby obciążonej po przez wystąpienie choroby alkoholowej. Badania naukowe wskazują, że obniżone stężenie metioniny w organizmie człowieka, może prowadzić do zmian morfologicznych i proliferacji komórek wątroby. Może to wpłynąć na niewydolność wątroby. Metionina chroni wątrobę i wpływa na jej dobre funkcjonowanie. Dlatego uważa się, że metionina to aminokwas o szerokim spektrum działania, który ogranicza również otłuszczenie wątroby. Zadbaj o dobre funkcjonowanie swojej wątroby, z metioniną. Warto zaznaczyć, że metionina może być stosowana profilaktycznie jako wzmocnienie skóry włosów i paznokci, zanim zauważysz niepokojące objawy ich osłabienia.
Metionina wspiera zdrowie stawów
Metioninę można polecić, jako wsparcie codziennej diety osobom starszym i sportowcom, ponieważ wpływa ona pozytywnie na zdrowie i kondycję stawów. Metionina uczestniczy w wsparciu leczenia bóli reumatycznych oraz zapaleniem stawów, w tym także artrozy. Aminokwas ten wpływa również korzystnie na proces regeneracji tkanki łącznej. Warto w naturalny sposób wspierać zdrowie układu kostno-stawowego. Metionina wpływa bowiem pozytywnie na chrząstkę stawową co może być pomocne w wsparciu codziennej aktywności ruchowej szczególnie seniorów.
Metionina a zdrowie włosów, skóry i paznokci
Jako aminokwas należący do grupy aminokwasów egzogennych i siarkowych, metionina korzystnie wspiera kondycję skóry włosów i paznokci. Jest to niezwykle ważne ponieważ metionina wspiera nie tylko dobre zdrowie, ale także urodę. Metionina zawiera siarkę, która zapobiega łamliwości włosów i paznokci oraz wpływa na zachowanie pięknej cery po przez zachowanie zdrowia skóry. Pamiętaj, że metionina jako aminokwas pierwsze efekty działania prozdrowotnego przynosi po kilku tygodniach systematycznej suplementacji.
Niedobór metioniny - skutki zdrowotne
Czy wiesz, że niedobór cennego dla zdrowia aminokwasu jakim jest metionina może skończyć się: miażdżycą, niedokrwistością czy chorobami wątroby? Dlatego też warto wspomóc codzienną dietę, dobrze przyswajalnymi preparatami z melatoniną, aby nie dopuścić do spadku jej stężenia we krwi. Według opinii ekspertów codzienna dieta, może nie być niewystarczająco dobrze zbilansowana pod kątem obecności w niej metioniny. Warto także zaznaczyć, że duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz przetworzona żywność ma znaczący wpływ, na niedobór tego pozytywnie działającego na zdrowie człowieka aminokwasu egzogennego. Ciekawostką może być fakt, że na niedobór metioniny, mogą być szczególnie narażone osoby o diecie wegańskiej i wegetariańskiej ponieważ metioniny znajduje się dużo w mięsie i rybach a także produktach z dużą ilością białka takich jak nabiał. Niedobór metioniny może także prowadzić do takich skutków zdrowotnych jak: osłabienie kondycji włosów i ich wypadanie, spadek odporności czy zatrzymanie wzrostu u dzieci i młodzieży.