Alergia - jak skutecznie wspierać jej leczenie?

W XXI wieku alergia jest dużym problemem na miarę choroby cywilizacyjnej. Według WAO czyli Światowej Organizacji Alergii, choroby na tle alergicznym dotykają coraz większą liczbę osób. Liczby są zatrważające i liczone w milionach, w Polsce może być nawet 12 milionów osób, zgłaszających objawy towarzyszące alergii oraz ok. 4 milionów ludzi borykających się z astmą. Co ciekawe na całym Świecie przypadki zachorowań na alergię zwiększają się z roku na rok. Mówi się, że statystycznie nawet co trzecia osoba obecnie na świecie może mieć objawy świadczące o alergii. Jak efektywnie wspierać leczenie alergii naturalnymi suplementami diety? Czy można zabezpieczyć się przed wystąpieniem alergii? Odpowiemy w niniejszym artykule. 

Alergia - problem cywilizacyjny XXI w.

O alergii mówimy jako o patologicznej reakcji układu immunologicznego człowieka na alergen. W organizmie powstają przeciwciała, które wiążąc się z antygenem wywołują stan zapalny. Słowo alergia, które pierwszy raz użył pediatra z Wiednia Clemensa Petera von Pirqueta oznacza z języka greckiego:  allos czyli  inny i ergos czyli reakcja. Kto najbardziej narażony jest na wystąpienie alergii? Alergia może pojawić się tak naprawdę u każdego człowieka nawet takiego, który nigdy wcześniej nie miał problemów z jej objawami. Mówi się, że na alergie najbardziej narażone są dzieci, ludzie zamieszkujący duże aglomeracje, seniorzy, osoby palące papierosy, osoby z grupy ryzyka genetycznego. Alergia może stać się problemem zdrowotnym każdej osoby, niezależnie od wieku. 

Wyróżniamy różne alergie: 

  • alergie kontaktowe
  • alergie iniekcyjne
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
  • alergie krzyżowe

Alergia kontaktowa - jest kojarzona z dotykiem, czyli jeśli jesteś uczulony na sierść psa lub kota musi dojść do kontaktu ze zwierzęciem, aby doszło do silnej reakcji miejscowej. Objawy alergii kontaktowej to zazwyczaj alergia skórna, objawiająca się wysypką, zaczerwienieniem skóry, świądem. Do alergii kontaktowej można zaliczyć także alergie na metale, tkaniny, materiały takie jak lateks. 

Alergia iniekcyjna - to alergie, które wiążą się z “ukłuciem” przez owada, oraz odnoszą się do podania leku w iniekcji. Mogą one mieć różny przebieg od łagodnej, związanej z zaczerwienieniem skóry, świądem czy lekkim stanem zapalnym, po niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka wstrząsem anafilaktycznym. 

Alergia wziewna - występuje najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Może być spowodowana kontaktem podczas oddychania z pyłkami roślin, kurzem, sierścią zwierząt, pleśni, grzybów. To alergia wziewna predysponuje do wystąpienia astmy oskrzelowej. Astma jest groźną chorobą, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Mówi się nieraz o astmie jako chorobie nieuleczalnej. Warto jednak zaznaczyć, że przy prawidłowym leczeniu astmy można z nią żyć i nie rezygnować z dobrej jakości życia.  

Alergia pokarmowa - jest najczęściej diagnozowana u dzieci małych, nawet niemowląt. Ciekawostkę stanowi fakt, że z większości alergii pokarmowych można “wyrosnąć”. Jakie są najczęstsze alergeny pokarmowe? Mówi się, że silnymi alergenami są między innymi: cytrusy, orzechy, mleko, żółtko kurze, kakao, pomidory, owoce morza czy truskawki. Alergie pokarmowe mogą, dotyczyć także ludzi dorosłych, którzy są wrażliwi na konserwanty i sztuczne dodatki. Lekarze alergolodzy wykluczają z diety chorego alergeny. Warto pamiętać, że najczęstszymi objawami alergii pokarmowych jest: pokrzywka na skórze, ból brzucha, nudności, wymioty czy biegunka. 

Alergie krzyżowe - czym są alergie krzyżowe? Odpowiadamy. O alergii krzyżowej mówimy wówczas kiedy w organizmie występuje reakcja na alergeny, które mają podobną budowę białkową. Alergia taka może mieć np. miejsce kiedy człowiek uczulony jest na: leszczynę i orzechy laskowe, ptasie pióra i jajka kurze, mięso kurczaka, brzozę i alergię na owoce i warzywa. 

Objawy alergii

Objawy alergii mogą być różne w zależności od alergenu, który jest sprawcą uczulenia. W alergiach wziewnych najczęstszymi objawami jest: kaszel, katar, ból oczu, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem. Alergie skórne związane z kontaktem alergenu manifestują się: wysypką, świądem, zaczerwienieniem, miejscowym stanem zapalnym, wypryskami, łuszczeniem się skóry. Alergie iniekcyjne np. po ukłuciu owada objawiają się opuchlizną, bólem, świądem, zaczerwienieniem skóry, miejscowym zapaleniem, gorączką, bólami głowy a nawet trudnościami z oddychaniem. W alergiach pokarmowych należy spodziewać się: nudności, wymiotów, biegunki czy pokrzywki skórnej. Warto także nadmienić ogólne objawy alergii takie jak: ból głowy, złe samopoczucie, nadpobudliwość czy podwyższona temperatura. 

Alergia może być zdiagnozowana za pomocą nowoczesnych testów skórnych i badań laboratoryjnych. Testy alergiczne z krwi w szybki sposób wskazują nawet do 30 alergenów. Można je zastosować zarówno u dorosłych jaki u dzieci, nawet niemowląt. Warto skonsultować objawy alergii z lekarzem i podjąć decyzje jak najszybciej zdiagnozować alergie i jakie podjąć jej leczenie. Niestety zazwyczaj alergii, nie da się całkowicie wyleczyć. Najczęściej łagodzi się jej objawy i unika danych alergenów. W leczeniu uciążliwych objawów alergii sprawdzają się krople do oczu na alergię czy tabletki na alergię szczególnie wczesną wiosną i latem, kiedy jesteśmy narażeni na pyłki roślin. 

Na czym polega leczenie alergii?

Alergia może być trudną w leczeniu chorobą, a w toku jej leczenia wycisza się jej objawy. Alergie można leczyć stosując odczulanie oraz leczenie objawowe. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwhistaminowe, cholinolityki, leki pobudzające receptory alfa- i beta-adregeniczne, glikokortykosteroidy, adrenalinę oraz unika się kontaktu z alergenami. Odczulanie jest to z kolei “nauczenie” układu immunologicznego nie reagowania w patologiczny sposób na dany alergen. Odczulanie jest procesem powolnym, jego czas jest liczony w latach. Mówi się, że odczulanie może potrwać nawet 5 lat. Dobrze jest podjąć proces odczulania pod okiem doświadczonego alergologa. Odczulanie przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty, może zdecydowanie złagodzić lub nawet całkowicie wyciszyć objawy na dany alergen. 

Warto pamiętać, że alergia jest chorobą przewlekłą. Jeśli zaczniesz zażywać leki na alergie nie oznacza to, że można narażać się na alergen. W leczeniu należy zachować dyscyplinę. Warto pamiętać, że nie każdy może poddać się odczulaniu. Odczulania nie stosuje sią zazwyczaj u dzieci poniżej 5 roku życia, podczas chorób nowotworowych, chorób autoimmunologicznych, u kobiet w ciąży (chyba że jest to kontynuacja i zgodzi się na nią lekarz) oraz z dużą ostrożnością powinno wykonywać się ją u osób starszych. W alergiach pokarmowych warto usunąć z diety konkretny produkt, który wywołuje objawy alergii. Chociaż mówi się, że alergia pokarmowa może przejść z wiekiem to pamiętaj, że jeśli alergenem są orzechy, ryby, owoce morza, sezam to powinno się je wyeliminować z diety “na dobre”. Nie zapominaj także, że przypadkowo zjedzone orzechy, szczególnie arachidowe, u osoby uczulonej mogą wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny co jest zagrożeniem życia. 

 

Skuteczne wsparcie leczenia alergii

Medycyna naturalna może być efektywnym wsparciem w leczeniu objawów alergii. Pamiętaj jednak, że leczenie konwencjonalne, jest niezastąpione i nie należy z niego rezygnować. Wysokiej jakości, świetnie przyswajalne suplementy roślinne i składniki specjalne, są w obecnej dobie niezwykle popularną metodą łagodzenie objawów alergii i decyduje się na nie wiele ludzi na całym świecie. Alergia jako choroba cywilizacyjna i przewlekła będzie stanowiła najprawdopodobniej coraz większy problem z roku na rok, dlatego warto wykorzystać do wsparcia jej leczenia wszystkie dostępne środki. 

Jakie składniki najczęściej wybiera się jako naturalne wsparcie leczenia alergii? Odpowiadamy. Medycyna naturalna jest wykorzystywana od pokoleń w wsparciu dobrego zdrowia człowieka. Jako naturalne wsparcie leczenia alergii można polecić między innymi: 

Kwercetynę - jest to flawonoid, który jest jednym z antyoksydantów. Kwercetyna jest popularna jako wsparcie osób z alergią wziewną i kontaktową. Warto ją więc polecić osobom uczulonym na takie alergeny jak: kurz, sierść, pyłki. Substancja ta ma działanie antyhistaminowe, czyli skutecznie wspiera leczenie objawów alergii, które mogą być związane z problemami z drogami oddechowymi i pierwszymi objawami astmy. Kwercetyna, jest także znana z działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego. Może ona skutecznie wspierać pracę układu immunologicznego. 

Guduchi - to roślina adaptogenna, czyli taka która wspiera organizm do adaptacji do czynników stresogennych. Warto jednak zaznaczyć, że guduchi znane jest jako, naturalne wsparcie leczenia objawów alergii. Roślina ta była ceniona przez wiele wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Guduchi naturalnie oczyszcza organizm z toksyn. Wspiera siły witalne organizmu i opóźnia proces starzenia. Ma działanie antyalergiczne czyli osłabia objawy alergii i wspiera jakość życia alergika. Guduchi działa efektywnie, szybko i zgodnie z naturą, dzięki czemu właściwie nie ma objawów ubocznych swojego działania prozdrowotnego na organizm człowieka. 

Koci pazur (Vilcacora) jest znany i chętnie stosowany jako szybkie wsparcie leczenia objawów alergii. Roślina ta pochodząca z Ameryki Południowej, Azji czy Afryki wspiera także leczenie astmy. Warto koci pazur stosować jako wsparcie układu odpornościowego, w schorzeniach układu oddechowego i leczeniu alergii w sposób naturalny. Vilcacora jest chętnie stosowana w medycynie naturalnej i zyskała duże uznanie w Europie i jest coraz bardziej popularna w Polsce. Koci pazur ma działanie przeciwzapalne. Warto wspierać vilcacorą organizm w leczeniu nasilenia objawów alergii, szczególnie wczesną wiosną i latem, kiedy ekspozycja na alergeny jest wysoka. 

N-acetylo-L-cysteinę - czyli NAC, jest to pochodna aminokwasu L-cysteiny i prekursor glutationu. NAC jest antyoksydantem, oczyszcza organizm z toksyn, chroni przed negatywnymi czynnikami środowiska, stresem oraz wspiera układ immunologiczny. Dzięki temu jest idealnym wsparciem w leczeniu nasilonych objawów alergii. NAC może wspomóc organizm w rozrzedzeniu gęstej wydzieliny, co zdecydowanie może ułatwić oddychanie. Zmniejsza także objawy stanu zapalnego i objawy astmy. Badania wskazują, że NAC może zmniejszać objawy przekrwienia błony śluzowej w nosie i zatokach, co korzystnie wpływa na wsparcie leczenia alergii.

Pycnogenol - czyli naturalny wyciąg z kory sosny śródziemnomorskiej, jest niezastąpionym wsparciem leczenia alergii. W medycynie naturalnej poleca się pycnogenol osobom z objawami astmy. Trwają badania, które mają potwierdzić jego dobroczynne działanie na zmniejszenie negatywnych objawów alergii w obrębie górnych dróg oddechowych. Już teraz wiadomo, że wyciąg z sosny śródziemnomorskiej zmniejsza stan zapalny, wspiera odporność, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Mówi się, że pycnogenol łagodzi objawy alergii wziewnych. Warto także zaznaczyć, że nie wywołuje on senności oraz złego samopoczucia. 

Czy istnieje profilaktyka wystąpienia alergii?

Profilaktyka występowania alergii to zachowania prozdrowotne, które mogą złagodzić wystąpienie objawów alergii. Mówi się, że profilaktyka w tej przewlekłej chorobie, która potrafi pozostać z człowiekiem całe życie, to przede wszystkim unikanie danego alergenu. W alergiach pokarmowych, będzie to całkowite wyeliminowanie produktów spożywczych, na które wystąpiła reakcja alergiczna. W alergiach wziewnych i kontaktowych, może być to unikanie dotykania zwierząt, na których sierść jest się uczulonym, częste wietrzenie pomieszczeń, częsta zmiana bielizny pościelowej, unikanie spacerów w parkach i lasach wczesną wiosną, kiedy stężenie pyłków jest wysokie, obserwowanie prognoz pylenia, unikanie jazdy samochodem przy otwartych szybach w okresie pylenia i częsta zmiana filtrów kabinowych czy utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury ok 22 stopni celsjusza. Warto spróbować zmniejszyć objawy alergii, ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na jakość życia codziennego. Pamiętaj także o systematycznych wizytach w poradni alergologicznej, aby być pod stałą opieką specjalistów. Warto także pomyśleć o odczulaniu, które co prawda jest długotrwałą formą leczenia alergii i wymaga dyscypliny, ale może znacząco obniżyć lub nawet całkowicie “uśpić” objawy alergii. Choć alergia jest uciążliwą chorobą cywilizacyjną można z nią żyć i prowadzić aktywny styl życia, jeśli zachowa się zalecenia lekarza alergologa.