Fakty i mity o anemii
Zmęczenie, apatia, senność, bladość skóry, osłabienie mogą świadczyć o wystąpieniu anemii. Niedokrwistość jak nazywana jest również ta choroba pojawia się, kiedy w organizmie spada poziom żelaza, krwinki czerwone mają mniejszą masę a poziom hemoglobiny spada. Stan ten wpływa na zbyt małe dostarczenie tlenu do tkanek, co niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Witamina B12 cyjanokobalamina, żelazo, kwas foliowy, witamina C, Witamina A to składniki specjalne, które pozytywnie wpłyną na wsparcie terapii anemii. Czy wiesz, że według danych WHO z 2023r wynika, że na świecie dotkniętych anemią może być nawet: “571 milionów kobiet i 269 milionów małych dzieci ”, są to niepokojące dane. Na taki stan rzeczy wpływa między innymi: występowanie nierówności społecznych i brak prewencji. Dlatego też, Światowa Organizacja Zdrowia chciałaby wdrożyć do 2025 roku, program prewencyjny - walki z anemią na świecie. Warto podkreślić, że anemia wynika nie tylko z niedożywienia, jest to bowiem proces złożony, który jest uzależniony od stanu zdrowia, zdolności przyswajania żelaza przez organizm, wystąpienia urazów i zabiegów operacyjnych, krwawień w organizmie, zaburzeń syntezy czerwonych krwinek, czynników genetycznych i innych aspektów. Jeśli chcesz dowiedzieć najważniejszych zagadnień na temat anemii przeczytaj artykuł.
Anemia skąd się bierze?
Anemia to stan organizmu, który powstaje najczęściej na skutek: niskiego stężenia żelaza w organizmie człowieka, niedoboru witaminy B12, niewystarczającej suplementacji witaminy B9 czyli kwasu foliowego, zaburzeń syntezy erytrocytów. Do niedokrwistości, mogą prowadzić również choroby takie jak między innymi nowotwory, stany zapalne, obecność bakterii lub wirusów, urazy czy krwawienie. Co ciekawe na anemię chorują częściej kobiety, niż mężczyźni. Kobiety, które mają obfite miesiączki, są bardziej narażone na wystąpienie niedokrwistości. Także kobiety w ciąży często mają problem z anemią. W tym przypadku jest to najczęściej anemia spowodowana, tym że kobiety w ciąży mogą mieć bardziej rozrzedzoną krew. Łagodna postać anemii, może być długo nie zdiagnozowana.
Anemia aplastyczna spowodowana jest z kolei nieprawidłowym działaniem szpiku kostnego i produkcji krwinek czerwonych. Anemia hemolityczna polega na szybszym rozpadzie erytrocytów. Może być ona wrodzona lub pojawić się pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak np. działanie toksyn, efekt uboczny działania leków czy metali ciężkich. Warto również powiedzieć, że erytrocyty, które nie mają prawidłowej budowy, nie są wstanie przenieść odpowiedniej ilości hemoglobiny, a poziom tlenu w organizmie spada. Jeśli lekarz podejrzewa wystąpienie anemii, może zlecić wykonanie badań z krwi obwodowej, takich jak morfologia, poziom żelaza, poziom kwasu foliowego czy oznaczenie witaminy B12. Kierując się wytycznymi WHO o anemii mówimy wtedy kiedy, poziom hemoglobiny spada poniżej: 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, 12 g/dl u dzieci 6–14-letnich, 13 g/dl u mężczyzn, 12 g/dl u kobiet oraz 11 g/dl u kobiet w ciąży. Jeśli decydujesz się zrobić badania krwi samodzielnie pamiętaj, że warto skonsultować je z lekarzem, który spojrzy na Twój organizm jako na całość, w którym ważne jest jest utrzymanie homeostazy czyli równowagi.
Co warto wiedzieć o anemii fakty i mity
Mówi się, że czerwone wino, czerwone buraki, szpinak, gorzka czekolada, czerwone mięso czy warzywa, to dieta która może uchronić przed anemią. Prawda jest taka, że dobrze zaplanowany jadłospis, wspiera dobre zdrowie i może działać prewencyjnie przeciw wystąpieniu, niektórych schorzeń w tym anemii. Prawdą jest również, że czerwone mięso, warzywa, naturalne kakao, mogą wspomóc utrzymanie optymalnego poziomu żelaza w organizmie człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli anemia powstała na skutek choroby czy urazu, to dieta dużo nie pomoże. Popularny sok z czerwonego buraka, o którym wspominały jeszcze nasze babcie, nie jest niestety cudownym lekiem na anemię, ponieważ zawarte w niż żelazo jest słabiej przyswajalne. Dlatego też warto sięgnąć po skoncentrowane suplementy diety z burakiem, które zadziałają bardziej efektywnie. Co ciekawe to w białym winie, a nie czerwonym należy szukać wsparcia procesu wchłaniania żelaza z posiłku. Badania przeprowadzone pod tym kątem pokazały, że posiłek popity białym winem lub wodą powodował przyswojenie ilości żelaza, nawet o połowę większej niżeli po winie czerwonym.
Kobiety częściej niż mężczyźni, nawet o 20% zapadają na anemię. To także panie potrzebują więcej żelaza niż mężczyźni szczególnie w okresie ciąży, karmienia piersią czy jeśli kobieta ma obfite miesiączki. Nie można także zapomnieć, że prawdą jest fakt, że niedokrwistość w czasie ciąży, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak: poronienie, przedwczesny poród, zaburzenia rozwoju płodu czy możliwość urodzenia dziecka z niedokrwistością. Kobiety, które są wegankami czy wegetarianami powinny pamiętać o wsparciu codziennej diety, wysoce biodostępnymi suplementami diety z żelazem, ponieważ żelazo z roślin jest zdecydowanie mniej przyswajalne, niż z mięsa. Należy zaznaczyć, że dieta, w której znajduje się dużo nabiału, bogatego w wapń może niekorzystnie wpłynąć na przyswajanie żelaza. Z kolei wprowadzenie do jadłospisu kiszonek, cytrusów, truskawek, aceroli, czy dzikiej róży wspiera wchłanianie żelaza ponieważ zawarta w nich witamina C korzystnie wpływa na przyswajanie żelaza przez organizm człowieka. Jeśli lubisz napoje gazowane typu cola i pijesz dużo kawy, a do tego prowadzisz szybki i stresujący tryb życia to poziom żelaza w Twoim organizmie może okazać się niski, dlatego warto sięgnąć po suplementy diety z tym pierwiastkiem.
Kto choruje na anemię?
Jak już wspomniano to kobiety mają większą predyspozycję zdrowotną do wystąpienia anemii. Często mówi się także o niedokrwistości u osób starszych i dzieci. Choroby takie jak między innymi: nowotwory, HIV, choroby nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Crona, infekcje bakteryjne i wirusowe, mogą prowadzić do obniżenia żelaza a przez to również pojawienia się anemii. Osoby, które narażone są na działanie niektórych leków oraz działanie toksyn mogą także mieć obniżone żelazo. Warto jednak zaznaczyć, że anemia to także problem ludzi, u których występują nieprawidłowości w syntezie i budowie krwinek czerwonych. Anemia sierpowata to choroba genetyczna, która wynika ze złego kształtu krwinek czerwonych i ich mniejszej możliwości rozprowadzania tlenu w organizmie człowieka. Niedokrwistość może być dużym problemem u kobiet, które spodziewają się dziecka i karmiących piersią. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe także zapadają na anemię częściej. Wcześniaki oraz dzieci, które nie mogą być karmione piersią znajdują się również w grupie ryzyka wystąpienia anemii. Pamiętaj, że dzieci w wieku dojrzewania w organizmach, których zachodzi wiele istotnych zmian, mogą częściej chorować na niedokrwistości.
Czy wiesz, że stwierdzono wystąpienie anemii osób, które chorowały na Covid-19? U niektórych osób chorych na SARS-COV-2 oraz zaraz po chorobie, eksperci stwierdzili anemię hemolityczną, która powstaje z powodu rozpadu krwinek czerwonych. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku najczęściej anemia rozwijała się u osób, które jeszcze przed chorobą miły zdiagnozowany niski poziom hemoglebiny w organizme. Osoby, które mają problem ze zdrowiem tarczycy, mogą częściej chorować na niedokrwistość niż inni ludzie w społeczeństwie, wiąże się to najczęściej z zaburzeniem pracy szpiku kostnego. Nie można także zapomnieć, że osoby które cierpią na choroby wątroby, częściej chorują na anemię. Czy wiesz jak naturalnie wspierać leczenie anemii?
Leczenie anemii - naturalne sposoby
Brak energii, przewlekłe zmęczenie, osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci, brak koncentracji, problemy z pamięcią, mogą być uciążliwymi objawami anemii. Jak wspierać organizm w sposób naturalny w walce z anemią? Podpowiadamy. W codziennej diecie warto pamiętać o produktach spożywczych bogatych w: żelazo, kwas foliowy, witaminę B12, witaminę C czy witaminę B6. Wysokiej jakości suplementy diety o wysokiej biodostępności mogą także skutecznie wspierać proces leczenia anemii. Warto także pomyśleć o zmianie tryby życia na mniej stresujący i zawierający czas na odpoczynek i regenerację organizmu. Nie zapomnij w codziennej diecie o preparatach o prostym i czystym składzie zawierających:
Witamine B12 - na niedobór tej witaminy narażeni są głównie weganie i wegetarianie, kobiety w ciąży i karmiące piersią, ludzie z problemami wchłaniania składników odżywczych w jelitach czy chorzy na niedokrwistość Addisona-Biermera. Przewlekłe niedobory tej cennej witaminy z grupy B mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Przy anemii najczęściej jest za niskie stężenie witaminy B12 w organizmie człowieka. Cyjanokobalamina co to? Cyjanokobalamina to jedna z postaci witaminy B12, którą często stosuje się jako wsparcie leczenia niedokrwistości. Suplementując cyjanokobalaminę dostarczasz do organizmu adenozylocobalaminę i metylokoalaminę. Zażywając witaminę B12 można szybko i skutecznie wspierać organizm w walce z anemią i wspierać jego rekonwalescencję. Na pogorszenie wchłaniania witaminy B12 wpływa nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, stres, duże ilości kawy, za niskie stężenie witaminy B6 oraz niedobór żelaza. Warto raz na jakiś czas zrobić badanie stężenia witaminy B12 we krwi, szczególnie w chwilach przewlekłego zmęczenia, braku energii, wzmożonej ekspozycji na stres czy zaburzeń procesów poznawczych.
Witamine B6, której optymalny poziom w organizmie człowieka może być ważny dla wsparcia profilaktyki wystąpienia anemii. Na niedobór tej witaminy narażeni są między innymi: seniorzy, kobiety w ciąży sportowcy, ludzie palący papierosy, ludzie nadużywający alkoholu, osoby narażone na przewlekły stres, kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne czy ludzie z chorobami nerek. Brak możliwości wchłaniania witaminy B6 w jelicie cienkim może również rzutować na jej niewystarczające stężenie w organizmie człowieka. Niedobór witaminy B6 może powodować anemię mikrocytarną, która charakteryzuje się zmianą kształtu czerwonych krwinek i zmniejszeniem ich objętości. Warto także powiedzieć, że niskie stężenie witaminy B6, nie tylko predysponuje do wystąpienia anemii, ale także może prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory oraz wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego.
Żelazo jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka. Niskie stężenie żelaza prowadzi do wystąpienia anemii syderopenicznej. Niedokrwistość ze względu na niski poziom żelaza może manifestować się: przewlekłym zmęczeniem, bladością, bólami głowy, omdleniami, zaburzeniem funkcji poznawczych. Eksperci podkreślają, że suplementując nowoczesne preparaty z żelazem, należy pamiętać również o dostarczeniu do organizmu witaminy C, która w pozytywny sposób wspiera wchłanianie żelaza. Podczas obfitych miesiączek, ukrytych krwawień w organizmie, chorób wirusowych i bakteryjnych poziom żelaza może spadać, warto wtedy wykonać oznaczenie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Na poziom żelaza zwrócić uwagę powinny szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią ponieważ ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta. Jeśli jesteś w grupie ryzyka osób, które mogą mieć obniżony poziom żelaza to warto pamiętać o tym, aby: pić mniej mocnej kawy oraz herbaty, unikać diety z dużą ilością białka, odstawić z diety napoje gazowane typu cola i pepsi czy wzbogacić dietę o mięso czerwone i ryby.
Kwas foliowy odgrywa ważną rolę w profilaktyce wystąpienia niedokrwistości. Przy niskim stężeniu w organizmie kwasu foliowego krwinki czerwone dojrzewają większe niż powinny, czyli dochodzi do zmiany ich kształtu. Niedokrwistość z powodu niskiego poziomu kwasu foliowego witaminy B9, rozwija się najczęściej u seniorów. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się niedobór kwasu foliowego, należy skontaktować się z lekarzem i zastosować się do jego wskazówek. Warto przy niskim stężeniu witaminy B9 skontrolować również witaminę B12, ponieważ niedobory tych witamin idą w parze. Podczas normalizacji parametrów kwasu foliowego podaje się 1-4 mg/dobę lub ustala się dokładną dawkę z lekarzem. W codziennej diecie z kolei, powinny znaleźć się takie produkty jak: wątróbka, szpinak, produkty pełnoziarniste, jarmuż, orzechy, brązowy ryż. Pamiętaj, że obróbka termiczna zmniejsza ilość zawartego kwasu foliowego w warzywach i owocach.
Witamina C jest bardzo wszechstronną witaminą jeśli chodzi o jej pozytywne działanie na organizm człowieka. Jaką rolę pełni witamina C we wsparciu leczenia anemii? Witamina C jest ważna w terapii niedokrwistości ponieważ wspiera w znaczący sposób wchłanianie żelaza. Niektóre innowacyjne suplementy diety zawierają w swoim składzie synergiczne połączenie witaminy C i żelaza. Można powiedzieć, że witamina C pośrednio bierze udział we wsparciu leczenia anemii, a jej niedobór może znacząco wydłużyć leczenie niedokrwistości. Pamiętaj, że to lekarz powinien ustalić dawki przyjmowanego żelaza i witaminy C, aby w efektywny i bezpieczny sposób przywrócić w organizmie homeostazę czyli zdrowotną równowagę.
Do codziennej suplementacji warto włączyć, jako naturalne wsparcie leczenia anemii roślinne suplementy diety:
- ekstrakt z czerwonego buraka,
- pokrzywę,
- Dong quai,
- grzyby Shitake,
- ekstrakt z pestek granatu,
- kolendrę,
- ekstrakt z jagody acai
- spirulinę
- morwę czarną
- morwę białą czy owoc dzikiej róży.
Czy można leczyć anemię dietą?
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa zachowania dobrego zdrowia. Osoby, u których zdiagnozowano anemię szczególnie powinny zadbać o dostarczenie swojemu organizmowi ważnych składników odżywczych. Od dawna wiadomo, że produkty z dużą zawartością żelaza, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy C, cyjanokobalaminy czyli jednej z form witaminy B12 wspierają leczenie niedokrwistości. Czerwone mięso, podroby, ryby, warzyw i owoce ale i zioła w postaci herbaty, naparów czy świetnie przyswajalnych suplementów roślinnych, to klucz do szybkiego uzyskania postępów w leczeniu anemii.
Co ciekawe uzupełnienie jadłospisu o surowe mięso w postaci tatara, może zwiększyć poziom żelaza w organizmie bardzo efektywnie. Z kolei duża ilość węglowodanów płynących ze słodyczy, ciast czy napojów gazowanych może opóźniać proces leczenia anemii. Jeśli pragniesz wspierać wchłanianie żelaza sięgnij po kiszonki, cytrusy, owoce dzikiej róży ponieważ są one bogate w naturalną witaminę C. Jednocześnie należy pamiętać, że duża ilość wapnia może utrudnić wchłanianie żelaza, dlatego podczas leczenia niedokrwistości lepiej zrezygnować z większej ilości nabiału. Pamiętaj o produktach zawierających witaminy z grupy B, szczególnie B12. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć również: orzechy, banany, produktu wielozbożowe, szpinak, kapusta, mięso, podroby, ryby, warzywa strączkowe, kasze czy naturalnym kakao.