Jak chronić organizm przed stresem oksydacyjnym?

Równowaga między antyoksydantami, a wolnymi rodnikami jest w organizmie człowieka niezwykle ważna. Jeśli ilość wolnych rodników wzrasta w stosunku do przeciwutleniaczy, zostaje zaburzona homeostaza i mówimy o powstaniu stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki powstają w sposób naturalny, pod wpływem procesów metabolicznych. Na proces ten mają także wpływ negatywne czynniki zewnętrzne. Czynnikami środowiskowymi, które mogą między innymi, wpływać na powstawanie stresu oksydacyjnego są:  zanieczyszczenie środowiska, czynniki stresogenne czy ekspozycja na promienie UV. 

Warto wiedzieć jakie naturalne suplementy diety mogą wspierać profilaktykę wystąpienia stresu oksydacyjnego. W medycynie naturalnej, od wielu lat z pozytywnym skutkiem stosuje się między innymi: maczużnik chiński, różeniec górski, ashwagandhę, jagoda acai, acerolę czy zieloną herbatę jako wsparcie “wymiatania” z organizmu wolnych rodników. W poniższym artykule, można znaleźć przydatne informacje na temat tego, jak rozpoznać w swoim organizmie objawy stresu oksydacyjnego i jak wspierać jego leczenie naturalnie, szybko i efektywnie. 

Stres oksydacyjny co to?

Mówiąc najprościej wolne rodniki, powstają jako skutek uboczny metabolizmu energetycznego w organizmie człowieka. Ich zwiększona ilość, może być również uzależniona od działania niekorzystnych czynników, do których zaliczyć można:

  • dym tytoniowy
  • zwiększoną ekspozycję na promienie UV 
  • zanieczyszczenie środowiska
  • związki chemiczne np. azbest, ołów
  • przewlekły stres
  • małą aktywność fizyczna
  • dietę pozbawioną warzyw i owoców
  • małą ilość snu
  • przetworzoną żywność

Wiek może mieć również znaczenie, im starszy organizm tym słabiej równoważy działanie reaktywnych form tlenu. Podsumowując, wolne rodniki to atomy, które mają jeden niesparowany elektron, dlatego też poszukują one nieustająco elektronu, który kradną z innego atomu. Wolne rodniki destabilizują i uszkadzają komórki. Jak przeciwutleniacze chronią organizm człowieka? Antyoksydanty oddają swój elektron wolnym rodnikom, stanowiąc tarcze obronną dla komórek organizmu. Warto wiedzieć jak rozpoznać objawy stresu oksydacyjnego w swoim organizmie. 

Objawy stresu oksydacyjnego

Objawy negatywnej działalności wolnych rodników w organizmie człowieka, nie są jednoznaczne i można je pomylić z objawami innych schorzeń. Jednak takie objawy jak: częste występowanie stanów zapalnych, migreny, zaburzenia pamięci, przewlekłe zmęczenie, choroby w obrębie układu sercowo-naczyniowego takie jak np. miażdżyca, wystąpienie nowotworów, przyśpieszenie procesu starzenia, bóle stawów i mięśni, zaburzenia metaboliczne, możliwość uszkodzenia DNA komórek i ich mutacje, choroby oczu, osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci czy zaburzenia w układzie pokarmowym, powinny stanowić alarm informujący o możliwości wystąpienia stresu oksydacyjnego. Objawy stresu oksydacyjnego negatywnie wpływają na dobre samopoczucie i mogą obniżyć jakość życia. 

Często objawy stresu oksydacyjnego są bagatelizowane. Warto jednak przeciwdziałać negatywnemu działaniu wolnych rodników, ponieważ nieleczony stres oksydacyjny może prowadzić do wielu groźnych chorób, jak między innymi: cukrzyca, choroba Alzheimera, udaru mózgu, niestrawność, choroba Parkinsona, nowotwory czy zaburzenia w zakresie układu nerwowego. Co ciekawe trwają badania naukowe, które mają potwierdzić, czy utrzymujący się stres oksydacyjny w organizmie, może wpływać negatywnie na płodność zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Warto zmienić styl życia, pomyśleć o dobrze zbilansowanej diecie, unikać czynników stresogennych, starać się utrzymać prawidłową aktywność fizyczną i wspierać organizm naturalnymi suplementami diety, aby zniwelować negatywne skutki działania wolnych rodników. 

Czy można zbadać poziom stresu oksydacyjnego?

Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna, umożliwia zbadanie stresu oksydacyjnego w organizmie. Poziom reaktywnych form tlenu, można oznaczyć za pomocą testów, które są oferowane przez różne laboratoria. SOD czyli dysmutaza ponadtlenkowa pozwala z krwi pełnej określić, jak duży jest potencjał antyoksydacyjny naszego organizmu. Jak przygotować się do badania? Pamiętaj, że należy być na czczo. Nie powinno się wykonywać wzmożonej aktywności fizycznej przez co najmniej 8h. Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od picia alkoholu oraz zachować zwykłą dietę. Badanie najlepiej wykonać w godzinach porannych i jeśli to możliwe przed przyjęciem leków. 

Cena badania potencjału antyoksydacyjnego, uzależniona jest od laboratorium i miasta zazwyczaj wynosi ok 100 zł. Określenie potencjału antyoksydacyjnego, można polecić: ludziom prowadzącym szybki i stresujący tryb życia, osobom palącym papierosy, ludziom odczuwającym przewlekłe zmęczenie, osobom z osłabioną kondycją włosów, skóry i paznokci, ludziom borykającym się z migrenami, osobom nadmiernie pocącym się, osobom odczuwającym lęki, ludziom z zaburzeniami procesów poznawczych, ludziom mieszkającym w dużych miastach, osobom które zauważyły oznaki przyspieszonego procesu starzenia czy osobom z problemami z dobrą jakością snu. 

Jak naturalnie wspierać leczenie stresu oksydacyjnego?

Istnieje wiele antyoksydantów, które mogą wspierać organizm człowieka w walce z wolnymi rodnikami. Na redukcję stresu oksydacyjnego korzystnie wpływają: rośliny adaptogenne między innymi takie jak: maczużnik chiński, różeniec górski, ashwagandha, jagoda acai, acerola i zielona herbata, witaminy: C, A, E oraz ważne minerały: cynk, selen, miedź czy żelazo. Nie można także zapomnieć o: glutationie, likopenie, B-karotenie, astaksantynie i polifenolach. Przeciwutleniaczy znajdziesz jeszcze więcej, w tym artykule zwrócimy uwagę, na jedne z najważniejszych. Leczenie stresu oksydacyjnego, warto rozpocząć jak najszybciej po jego stwierdzeniu. Zachowanie dobrze zbilansowanej diety, wspartej naturalnymi suplementami diety, może zdecydowanie wspomóc ten proces. 

Kordyceps maczużnik chiński to roślina, która naturalnie występuje w Tybecie. Jest on znany w medycynie naturalnej od wielu set lat. Obecnie właściwości zdrowotne maczużnika chińskiego są doceniane także w Europie i Polsce. Cordyceps jest znany ze wsparcia układu sercowo-naczyniowego, wsparcia regulacji glukozy we krwi, “wymiatania” wolnych rodników, wsparcia układu immunologicznego, wsparcia układu oddechowego czy wsparcia profilaktyki antynowotworowej. Jako silny antyoksydant cordyceps chroni on DNA przed uszkodzeniami i wspiera profilaktykę antynowotworową. Mówi się, że maczużnik chiński to idealna propozycja dla osób prowadzących szybki i stresujący tryb życia, jak również ludzi odczuwających przewlekłe zmęczenie. 

Ashwagandha to popularny suplement naturalny, który korzystnie wspiera walkę ze stresem oksydacyjnym. Mówi się, że ashwagandha zyskała miano indyjskiego żeń-szenia. W ajurwedzie ashwagandha stanowi jeden z najważniejszych składników naturalnych. Dzięki zawartym w tej roślinie adaptogennej glikowitanolidów, można ją z powodzeniem stosować w chwilach wzmożonego napięcia emocjonalnego czy pojawienia się zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a oksydantami. Jeśli chcesz zmniejszyć negatywne objawy stresu oksydacyjnego w swoim organizmie, koniecznie sięgnij po wysokiej jakości, świetnie przyswajalne suplementy diety z ashwagandą. Witania ospała, bo tak też nazywana jest ashwagandha, opóźnia proces starzenia, wspiera metabolizm energetyczny na poziomie komórki czy efektywnie wspiera profilaktykę antynowotworową. Mówi się także, że ta ceniona w Indiach roślina, pozytywnie wpływa na płodność i poziom libido. 

Różeniec górski jest naturalnym adaptogennem. Warto wykorzystać działanie rhodiola rosea przy objawach stresu oksydacyjnego. Różeniec wspiera syntezę ATP i korzystnie wpływa na metabolizm energetyczny organizmu oraz może chronić DNA komórki przed uszkodzeniami. Różeniec górski skutecznie wspiera usuwanie z organizmu wolnych rodników. Co ciekawe niektóre badanie wskazują, że substancje aktywne zawarte w tej roślinie wspierają profilaktykę wystąpienia udaru mózgu i zabezpieczają komórki mózgu przed działaniem stresu oksydacyjnego. Rhodiola rosea zmniejsza stany zapalne i spowalnia proces starzenia organizmu. Warto wspierać proces leczenia stresu oksydacyjnego różeńcem górskim i zachować dobrą pracę organizmu, w tym procesów poznawczych jak najdłużej. 

Jagoda acai uznana została za superfood. Ma ona wiele korzystnych właściwości wpływających pozytywnie na pracę organizmu człowieka. Nowoczesne, wysoce przyswajalne suplementy diety z jagodą acai polecane są wszystkim osobom, które odczuwają działanie przewlekłego stresu. Jagody acai naturalnie rosną w lasach Amazonii, jednak są one z powodzeniem uprawiane w ekologicznych gospodarstwach. Czy wiesz, że jagoda acai zawiera w swoim składzie kwas ferulowy? Dzięki temu skutecznie wspiera ochronę DNA przed uszkodzeniami. Mówi się także, że acai jest jagodą przedłużającą młodość. Co ciekawe według skali ORAC jagoda acai ma jeden z najwyższych potencjałów antyoksydacyjnych wśród roślin. 

Acerola zawiera w swoim składzie dużą ilość naturalnej witaminy C, co korzystnie działa na jej potencjał antyoksydacyjny. Acerola w medycynie naturalnej skutecznie wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki czemu acerola opóźnia proces starzenia, wspiera profilaktykę antynowotworową, wzmacnia odporność. Co ważne acerola może pozytywnie wspierać syntezę glutationu silnego antyoksydantu endogennego, czyli takiego, który organizm wytwarza sam. Acerola jest łatwo przyswajalna dla organizmu człowieka, co ważne zmniejsza reakcje alergiczne organizmu i zmniejsza stany zapalne czy grzybicze. 

Zielona herbata jako naturalny suplement diety, od tysięcy lat jest stosowana w medycynie naturalnej Chin. Jej właściwości antyoksydacyjne są dobrze znane i chętnie stosowane przez ekspertów. Zielona herbata zawiera w swoim składzie między innymi galusan epigalokatechiny (EGCG), dzięki czemu jej zdolności przeciwutleniające są niezwykle silne. W porównaniu do witaminy C, zielona herbata jest antyoksydantem prawie 100 krotnie silniejszym. Jeśli unikasz teiny zawartej w herbacie pamiętaj, że herbata bez teiny jest równie silnym antyoksydantem. Warto wspierać suplementami z zieloną herbatą codzienną dietę, żeby skutecznie wspierać równowagę w organizmie między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. 

Witaminy C,E i A to zdecydowanie sprzymierzeńcy w walce ze stresem oksydacyjnym. Prawidłowo zbilansowana dieta, zapewnia odpowiedni ich poziom w organizmie. Jednak jeśli prowadzisz szybki, nieregularny i stresujący tryb życia to wysokiej jakości suplementy diety, mogą być przydatne by, wspierać profilaktykę wystąpienia niedoborów tych ważnych dla zdrowia witamin. Witamina A, może zapobiegać wystąpieniu nowotworów, korzystnie wpływa na kondycję skóry, wspiera narząd wzroku, wspiera odporność czy pozytywnie wspiera procesy wpływające na płodność. Witamina C jest dobrze znaną i lubianą witaminą. Wspiera ona szybko i skutecznie równowagę między reaktywnymi formami tlenu a oksydantami, ponieważ sama ma silne właściwości przeciwutleniające. Witamina C wspiera naczynia krwionośne, opóźnia proces starzenia czy wpływa pozytywnie na syntezę glutationu w organizmie. Witamina E chroni komórki przed negatywnymi skutkami procesów związanych ze stresem oksydacyjnym przedłuża młodość i wspiera urodę. Jest także pomocna przy wsparciu profilaktyki wystąpienia miażdżycy i chroni układ sercowo-naczyniowy przed wolnymi rodnikami. Witamina E wspiera profilaktykę antynowotworową i wzmacnia układ immunologiczny. 

Czy wiesz jak ważną rolą, w ochronie organizmu człowieka przed stresem oksydacyjnym stanowią składniki mineralne? Cynk, selen, miedź i żelazo mogą zmniejszać w znaczący sposób poziom wolnych rodników. Te ważne dla zachowania zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu minerały, wspierają profilaktykę wystąpienia nowotworów, chronią DNA przed uszkodzeniami, wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wspierają metabolizm energetyczny na poziomie komórkowym czy opóźniają proces starzenia. Selen znacząco wpływa na profilaktykę antynowotworową, cynk to przede wszystkim wsparcie układu odporności, zmniejszenie częstotliwości wystąpienia stanów zapalnych i wsparcie płodności, miedź wspiera układ nerwowy, zabezpiecza komórki mózgu przed wolnymi rodnikami, żelazo wspiera układ sercowo-naczyniowy, wspiera profilaktykę wystąpienia anemii, wspiera syntezę czerwonych krwinek. 

Silnym antyoksydantem jest także glutation, likopen, B-karoten, astaksantyna oraz polifenole. Są to związki, które mają szczególnie wysoki poziom potencjału antyoksydacyjnego. Glutation jest wytwarzany przez organizm, jednak jego synteza spada wraz z wiekiem. Glutation uważany jest za silny związek, który pozytywnie wspiera naturalny detoks organizmu, opóźnia proces starzenia, wspiera profilaktykę antynowotworową i hamuje syntezę cytokin zapalnych. Likopen znaleźć można w owocach czerwonych. Dużą jego zawartość wykazują pomidory i papryka. Likopen może chronić organizm przed szkodliwym działaniem przetworzonej żywności i zanieczyszczenia środowiska, dodatkowo chroni DNA przed uszkodzeniami, to dlatego uważa się że ma działanie przeciwnowotworowe. B-karoten chroni komórki ciała przed stresem oksydacyjnym. Ma silne działanie przeciwnowotworowe, wspiera układ sercowo-naczyniowy, widocznie poprawia wygląd skóry i opóźnia procesy starzenia, chroni także organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV. Astaksantyna cieszy się dużą popularnością w walce ze stresem oksydacyjnym, a do jej najważniejszych właściwości przeciwutleniających należy ochrona układu sercowo-naczyniowego przed wolnymi rodnikami. Astaksantyna może pochodzić z alg lub być syntetyzowana chemicznie. Warto przeczytać w artykuł: Stres – jakie choroby może wywołać? Kiedy udać się do lekarza i podjąć specjalistyczne leczenie?który zwróci Twoją uwagę na najważniejsze aspekty negatywnego działania stresu. 

Aktywność fizyczna a stres oksydacyjny

Czy wiesz, że aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia ilości wolnych rodników? Badania dowodzą, że po treningu lub intensywnym wysiłku fizycznym następuje zwiększone zapotrzebowanie na tlen, co przyczynia się w naturalny sposób do tworzenia wolnych rodników. Nie należy się jednak obawiać, przedwcześnie stresu oksydacyjnego ponieważ zdrowy silny organizm potrafi zrównoważyć wolne rodniki, antyoksydantami. Warto jednak zastanowić się, nad tym czy nie warto dodatkowo wspierać zdrowie, wysokiej jakości suplementami diety z antyoksydantami, jeśli prowadzisz aktywny styl życia. Wsparcie organizmu antyoksydantami podczas aktywnych form wypoczynku i treningu, może być ważne jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie zanieczyszczenie środowiska jest większe lub w Twojej diecie może znajdować się za mało naturalnych przeciwutleniaczy, które znaleźć można np. w warzywach i owocach. 

Zazwyczaj codzienna umiarkowana aktywność fizyczna nie podnosi w znaczący sposób ilości wolnych rodników w organizmie i organizm potrafi sam utrzymać równowagę, dzięki czemu nie dochodzi do stresu oksydacyjnego. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli organizm jest osłabiony, w trakcie rekonwalescencji czy spadku energii, trudniej będzie utrzymać równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. W codziennej diecie warto zawrzeć: czerwoną paprykę, cytrusy, ryby, orzecha, nasiona, pieczywo wieloziarniste, szpinak pomidory, czerwone winogrona, groch, oregano, kurkumę. Natomiast jeśli chcesz wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami unikaj: dużej ilości tłustego mięsa, alkoholu, fast foodów, cukru, potraw smażonych i przetwarzanych czy dużej ilości białego pieczywa. Pamiętaj, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Nie można jednak podejmować wysiłku ciągłego i ponad swoje możliwości fizyczne, ponieważ może on prowadzić do powstania stresu oksydacyjnego. Warto wspierać także, szybką regenerację organizmu po aktywności fizycznej świetnie przyswajalnymi suplementami diety z antyoksydantami, które szybko pozwalają uzyskać równowagę i wspierają potencjał antyoksydacyjny.