Naturalne wsparcie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów niekorzystnie wpływa na dobre samopoczucie i jakość życia chorego. Co ciekawe badania naukowe pokazują, że na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Nie jest jeszcze poznany czynnik, który wpływa na rozwój choroby u danej osoby. Eksperci mówią o autoimmunologicznej podstawie wystąpienia tej przewlekłej choroby. Warto przeczytać poniższy artykuł, aby poznać najważniejsze informacje o chorobie przewlekłej jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów i jakie są naturalne preparaty na wspomaganie leczenia takie jak boswellia serrata czyli kadzidłowiec indyjski

Reumatoidalne zapalenie stawów co to?

Autoimmunologiczna, przewlekła choroba jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów znacząco może wpłynąć na tryb życia człowieka. Choroba ta powinna być wykryta jak najszybciej, aby wdrożyć leczenie i uniknąć uszkodzenia stawów i co za tym idzie kalectwa. Warto wiedzieć, że to kobiety częściej narażone są na wystąpienie RZS niż mężczyźni. Istnieje także młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które pojawia się najczęściej w okresie przedszkolnym lub u dzieci poniżej 16 roku życia. Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa negatywnie na różne narządy w organizmie człowieka, dlatego też musi być leczone, aby choroba nie zagroziła życiu. Szybko zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów daje szansę na prowadzenie normalnej aktywności i zachowania dobrej jakości życia. Pamiętać jednak należy, że choroba ma okresy remisji i wznowy. 

Warto wiedzieć, że po wczesnym zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów i podjęciu leczenia można zachować dotychczasową, codzienną aktywność i styl życia. Nie mniej osoby aktywne fizycznie, mogą być zmuszone do ograniczenia ruchu fizycznego, a nawet zmiany pracy. Nie jest jeszcze poznany czynnik, który prowadzi do wystąpienia tej choroby przewlekłej. Przebieg choroby jaką jest Reumatoidalne zapalenie stawów, dotyczy błony maziowej stawów, w której dochodzi do stanu zapalnego. Według informacji, które podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki na rok 2019 liczba osób, które zostały dotknięte RZS to ok 300 tys. Najczęstszy przedział wieku chorych waha się między 30 a 50 rokiem życia. Należy zaznaczyć, że diagnostyka reumatoidalnego zapalenia stawów powinna zostać zakończona w ciągu okresu 12 tygodni. Jest to optymalny czas na rozpoczęcie leczenia, aby choroba nie wpłynęła znacząco na jakość życia i dobre samopoczucie chorego. Największy dyskomfort chorych na RZS stanowi ból i sztywność stawów, szczególnie po nocy. 

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Edukacja zdrowotna w społeczeństwie na temat pierwszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, jest niezwykle istotna. Jak wcześniej wspomniano, leczenie RZS powinno zostać podjęte jak najszybciej. Jakie są najistotniejsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Warto zwrócić uwagę na:

  • ból w stawach
  • sztywność w stawach, szczególnie po nocy
  • obrzęk w okolicy stawu
  • wrażliwość na ucisk w chorym stawie
  • zniekształcenie stawu
  • zapalenie stawów symetryczne
  • zmęczenie 
  • stany podgorączkowe
  • bóle mięśniowe
  • utrata apetytu
  • złe samopoczucie

Warto także zapamiętać, że obrzęki i ból pojawiają się w stawach po obu stronach ciała - symetrycznie. Pierwsze niepokojące sygnały zazwyczaj dotyczą stawów dłoni i palców stup, a następnie stawów kolanowych, łokciowych czy biodrowych czyli dużych stawów. 

Według badań prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas okresów zaostrzenia objawów choroby : “73 proc. badanych odczuwa ból w życiu codziennym, 69 proc. ma poczucie ciągłego zmęczenia, 68 proc. wskazuje na dokuczające im ograniczenie sprawności, a 46 proc. nie jest w stanie wykonywać rutynowych czynności.” Może to świadczyć o tym jak bardzo reumatoidalne zapalenie stawów, wpływa na jakość życia i codzienną aktywność zawodową. Bagatelizowanie objawów RZS może prowadzić do trwałego uszkodzenia, stawów, kości, chrząstki czy ścięgien. Niezwykle ważną sprawą jest fakt, że reumatoidalne zapalenie stawów może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych takich jak: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, chorób w układzie naczyniowym, chorób w układzie nerwowym, chorób narządu wzroku, chorób płuc, powikłań w układzie krążenia, zaostrzenia osteoporozy. Wystąpienie powyższych problemów klinicznych, może prowadzić do statystycznie większego ryzyka zgonu u ludzi z RZS, w stosunku do osób nie cierpiących na tą chorobę autoimmunologiczną

Reumatoidalne zapalenie stawów - diagnostyka

Reumatoidalne zapalenie stawów powinno zostać zdiagnozowane jak najszybciej. Wczesne rozpoczęcie leczenia według ekspertów, może mieć pozytywny efekt na stan zdrowia pacjenta i jego samopoczucie. Po wystąpieniu symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów, lekarz może zlecić w pierwszej kolejności wykonanie badań laboratoryjnych: wykonanie kontroli stężenia białka C-reaktywnego CRP, badanie czynnika reumatoidalnego RF i przeciwciał anty-CCP, morfologię krwi z rozmazem czy RTG zmienionych chorobowo stawów, a nawet rezonansu magnetycznego. 

Warto zaznaczyć, że anty-CCP jest najważniejszym badaniem, ponieważ jego wynik potwierdza wystąpienie reumatoidalnego zapalenia stawów. Postawienie diagnozy RZS może ułatwić także, kierowanie się przyjętymi w Europie i USA kryteriami, które kierują uwagę lekarza na takie informacje zdrowotne wskazujące: ilość zajętych chorobą stawów, potwierdzenie wystąpienia czynnika reumatoidalnego, diagnostyczne potwierdzenie wystąpienia w organizmie stanu zapalnego za pomocą badania CRP oraz uwzględnienie czynnika czasu trwania objawów klinicznych. Jak wspomniano objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, nie mogą występować krócej niż 6 tygodni.

Zapalenie stawów u dzieci

U dzieci i młodzieży również może wystąpić zapalenie stawów, mówimy w takim przypadku o młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów (MIZS). Warto wspomnieć, że ponad połowa przypadków MIZS pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Zapalenie stawów u dzieci nie jest łatwe do zdiagnozowania. Dlatego lekarze stosują w diagnostyce młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, wyznaczone w 1997 roku kryteria, czyli: wiek - poniżej 16 roku życia, czasu trwania - przynajmniej 6 tygodni i wykluczenie innych przyczyn zapalenia stawów

Najczęstszą przyczyną MIZS jest patologiczna odpowiedź układu immunologicznego, który atakuje swoje własne komórki. Na idiopatyczne zapalenie stawów chorują częściej dziewczynki niż chłopcy. Niektórzy eksperci jako przyczynę MIZS podają również, wpływ negatywnych czynników środowiskowych takich jak: ekspozycja na dym papierosowy, urazy w obrębie układu kostno-stawowego czy przebyte choroby wirusowe i bakteryjne. Leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia opiera się głównie na terapii farmakologicznej lekami przeciwzapalnymi i lekami glikokortykosteroidami. Niektórzy lekarze wspierają proces leczenia naturalnymi suplementami takimi jak kadzidłowiec indyjski, witamina D, omega 3 czy kurkuma. Warto wspomnieć, że bardzo dużą rolę w terapii MIZS odgrywa fizykoterapia, nie tylko odpowiednie ćwiczenia, ale także zabiegi takie jak: termoterapia, ultradźwięki czy elektroterapia. 

Najnowsze naturalne suplementy diety na reumatoidalne zapalenie stawów

Ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, leczenie RZS będzie polegało przede wszystkim na zachowaniu jak najdłuższych okresów remisji choroby. Dobrze dobrana farmakoterapia, może być wsparta naturalnymi suplementami diety. Eksperci podkreślają dobry wpływ zastosowania: kadzidłowca indyjskiego na stawy, kurkumy witaminy D, nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega 3, bromelainy czy siarki organicznej - MSM. 

Boswellia serrata to naturalny lek na ból stawów, używany z powodzeniem w medycynie naturalnej w Azji i Afryce. W Europie kadzidłowiec indyjski na stawy, jest również stosowany jako wsparcie codziennej dobrze zbilansowanej diety osób, u których stwierdzono objawy zapalenia stawów.  Boswellia serrata efektywnie zmniejsza dolegliwości bólowe i sztywność w stawach. Eksperci uważają, że systematyczna suplementacja kadzidłowca indyjskiego, może wspomóc ruchomość w stawach, szczególnie po nocy, kiedy może być ona ograniczona, boswellia serrata zmniejsza także obrzęk w obrębie stawu. 

Kurkuma od czasów starożytnego Egiptu wspiera medycynę naturalną. Złoty korzeń był i nadal jest korzystnym wsparciem leczenia stanów zapalnych stawów i bólu. Co ciekawe kurkuma jest jednym z najsilniejszych naturalnych suplementów roślinnych wspierających leczenie stanów zapalnych różnego pochodzenia w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Czy wiesz, że działanie przeciwzapalne kurkuminy wynika w dużej mierze z hamowania reaktywnych form tlenu? Natomiast u większości osób zapadających na choroby stawów, którzy zastosowali suplementy z kurkumą zanotowano spadek dolegliwości bólowych, zmniejszenie obrzęku oraz poprawę w zakresie ruchomości w stawach. 

Witamina D jest niezastąpiona w zachowaniu dobrego zdrowia układu kostno-stawowego. Wiele osób w społeczeństwie cierpi niestety, na niedobór cennej witaminy słońca. Witamina D pełni ważne zadanie w wsparciu zdrowia układu kostno-stawowego, mianowicie ma przekierować wapń do kości, co wspiera ich zdrowie i zmniejsza podatność na urazy i wystąpienie osteoporozy. Osoby chorujące na RZS powinny badać poziom witaminy D we krwi, aby uniknąć jej niedoboru. Niektóre badania wskazują, że witamina D może być pomocna w hamowaniu stanu zapalnego i leczeniu chorób autoimmunologicznych. Co ciekawe najnowsze badania przeprowadzone w University of Birmingham wykazały, że osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów są mniej wrażliwi na witaminę D, co musi być korygowane wyższą jej dawką w codziennej suplementacji. 

Omega 3 na stawy jest zalecana przez lekarzy dla osób aktywnych fizycznie, sportowców seniorów czy osób, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają między innymi właściwości przeciwzapalne, mogą łagodzić ból i wpływać pozytywnie na zmniejszenie obrzęku. Niestety zarówno ryb jak i owoców morza w codziennej diecie może być za mało. Nowoczesne, czyste i bezpieczne suplementy z DHA i EPA mogą znacząco wydłużać czas remisji RZS, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zachowanie dobrej jakości życia. Nie można zapomnieć także o tym, że omega 3 wspiera syntezę kolagenu, który wspiera znacząco regenerację stawu.

Bromelaina na stawy, jest jeszcze mało znana, ale coraz więcej osób sięga po jej wsparcie. Codzienna suplementacja bromelainy może, dobroczynnie wpłynąć na wsparcie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Bromelaina pozyskiwana jest z łodyg ananasa, jako enzym proteolityczny. Warto wspierać konwencjonalne leczenie w sposób naturalny, aby uzyskać jak najlepsze efekty terapii. Bromelaina jako wsparcie leczenia RZS może zmniejszać stan zapalny, działać przeciwbólowo, zmniejszać obrzęk czy poprawiać ruchomość w stawach. Warto zaznaczyć, że tylko systematyczna suplementacja da pożądane efekty. Co ciekawe bromelainy używa się także jako wsparcie leczenia kontuzji stawów po wzmożonej aktywności fizycznej. 

Podsumowując można powiedzieć, że medycyna naturalna, zajmuje ważne miejsce obok medycyny konwencjonalnej. Naturalne wsparcie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów może przynieść w zależności od indywidualnego stanu zdrowia dobre skutki w terapii RZS. Dla pacjenta chorego na reumatoidalne zapalenie stawów, wydłużony okres remisji choroby jest szansą na prowadzenie normalnego stylu życia i zachowania dobrej jakości życia. Wdrożenie naturalnych suplementów diety można skonsultować z lekarzem lub farmaceutom, aby dobrać najlepszy zestaw suplementów naturalnych wspierających leczenie choroby autoimmunologicznej jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.