Poznaj sekrety cynku - w jakim jedzeniu znajdziesz cynk oraz kiedy go suplementować?

Cynk to składnik mineralny niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego nieodpowiedni poziom może prowadzić do rozwinięcia się różnego rodzaju stanów chorobowych. Jednocześnie niezwykle łatwo o warunki sprzyjające pojawieniu się niedoborów. Szczególnie że cynk nie gromadzi się w naszym organizmie. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy mogące wskazywać na obniżony jego poziom takie jak zmęczenie, utrata lub pogorszenie apetytu, problemy z koncentracją, słuchem, węchem i smakiem, to znak, że być może warto zainteresować się suplementacją cynku w tabletkach oraz tematem tego, w jakich produktach jest cynk.

Kuracja cynkiem, czyli cynk nie tylko w niedoborach

Przyjmowanie cynku w momencie wystąpienia jawnych niedoborów to jedno, natomiast możemy zdecydować się na jego zwiększone przyjmowanie także w momencie rozwijania się przeziębienia w naszym organizmie, albo w ramach wsparcia kuracji włosów, cery i paznokci. Kurację cynkiem możemy zastosować także jako pomoc w zwalczaniu żylaków czy podczas borykania się z wrzodami żołądka. Przed zdecydowaniem się na suplementy z cynkiem, należy najpierw skonsultować swój stan z lekarzem, który zleci ewentualne badania i przypisze odpowiednią dawkę suplementu do przyjmowania.

Cynk a niedoczynność tarczycy

Cynk to bardzo istotny minerał, który odgrywa szczególną rolę w chorobach tarczycy. Gdy zaczynają się problemy z tym gruczołem, zaczyna dochodzić do zwiększenia zużywania cynku za sprawą podwyższonego TSH. Biorąc pod uwagę fakt, że już bez chorób tarczycy niezwykle łatwo o niedobory, cynk powinien być zażywany przez każdą osobę chorującą na niedoczynność tarczycy lub na Hashimoto. Dzięki temu możemy nie tylko działać przeciwko chorobom tarczycy albo i minimalizować lub niwelować nieprzyjemne objawy takie jak rozdrażnienie, stany depresyjne i lękowe. 

Jaki cynk jest najbardziej przyswajalny?

Jeśli już zdecydujemy się przyjmować cynk, to z pewnością zainteresuje nas to jaki suplement wybrać. Powinniśmy zwrócić uwagę oczywiście na biodostępność danego produktu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wystąpienia dużych niedoborów – wtedy przyswajalność ma wyjątkowe znaczenie. Jeśli zastanawiasz się jaki cynk jest najbardziej przyswajalny, to warto przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje odnośnie chelatowania cynku. Proces chelatowania sprawia, że minerał uznawany jest za najskuteczniejszy. To dlatego, że chelatowanie powoduje, iż stężenie minerału w jednej cząsteczce ładunku elektrycznego znacząco się zwiększa.

W jakich produktach jest cynk?

Cynk, który znajdziemy w produktach spożywczych będzie charakteryzował się mniejszą przyswajalnością niż ten zawarty w wysoko bioprzyswajalnych suplementach diety, jednak w niektórych przypadkach to właśnie wprowadzenie zmian w diecie będzie miało największe znaczenie. Najwięcej dobrze przyswajalnego cynku znajdziemy w produktach odzwierzęcych. Oprócz tego, że będzie tam jego zwiększoną ilość, to wchłanianie wspomoże obecność białka zwierzęcego.

Cynk w jedzeniu – tabela

Cynk w produktach odzwierzęcych

Produkt

Zawartość cynku w 100 gr

Wątróbka z gęsi

9309 mg

Pierś z kaczki

16 mg

Wątroba cielęca

8,40 mg

Ser Cheddar

4,5 mg

Ser ementaler tłusty

4,05 mg

Wołowina

3,76 mg

Wieprzowina

3,11 mg

Indyk

2,45 mg

Kurczak

2,06 mg

 

Cynk w produktach roślinnych

Produkt

Zawartość cynku w 100 gr

Otręby pszenne

7,27 mg

Pestki dyni

7,50 mg

Nasiona słonecznika

5 mg

Fasola biała

3,77 mg

Orzeszki ziemne

3,27 mg

Otręby owsiane

3,1 mg

Ciecierzyca

2,86 mg

 

Ile cynku dziennie powinniśmy spożywać?

To zależy od płci oraz wieku. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, człowiek dorosły powinien dostarczać sobie około 10 mg cynku dziennie. U dzieci 10 mg będzie wartością graniczną. Dorośli mężczyźni natomiast mogą przyjmować nawet do 20 mg cynku dziennie a kobiety od 10 do 12 mg cynku dziennie. Pamiętajmy, że kluczem do utrzymania prawidłowego poziomu cynku w organizmie jest odpowiednio zbilansowana dieta. W momencie występowania niedoborów cynku dawka suplementu powinny być dobrana w taki sposób, aby nie spowodować pojawienia się nadmiaru tego składnika mineralnego.