Bioflawonoidy
Bioflawoinoidy to związki organiczne, które najczęściej występują wraz z witaminą C. Kiedyś uznawane były za osobną, witaminę i określane były „witaminą P”. Dziś wiemy, że jest to grupa tysięcy związków występująca w wielu różnych warzywach, owocach oraz ziołach. Wykazują one szereg pozytywnych właściwości, w tym przeciwutleniających oraz antynowotworowych.
Bioflawoinoidy – co to?
Do grupy tych związków organicznych należą m.in. flawony, flawonole, flawanony, izoflawony, katechiny. Każde z nich ma swoje źródła w żywności. Bioflawonoidy to również antyoksydanty. Warto pamiętać, że nasz organizm nie wytwarza ich sam. Aby utrzymywać ich odpowiedni poziom, konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa oraz owoce.
Bioflawonoidy – dlaczego warto suplementować?
Suplementowanie bioflawonoidów może przynieść wiele korzyści naszemu organizmowi. Przede wszystkim istotną rolę odgrywają właściwości antyoksydacyjne. Bioflawonoidy są zatem pogromcami wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia organizmu oraz do powstawania wielu chorób. Oprócz tego wykazują one działanie przeciwnowotworowe. Warto jest więc suplementować je w ramach profilaktyki antynowotworowej. Suplementowanie bioflawonoidów wzmacnia również naszą odporność. Do mniej oczywistych właściwości tych związków organicznych należy działanie moczopędne.
Bioflawonoidy – przeciwwskazania
Nie istnieje wiele przeciwwskazań do przyjmowania bioflawoinoidów. Nie mniej, zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na ich możliwą interakcję z innymi lekami. Dlatego należy zwrócić uwagę na środki ostrożności oraz na dodatkowe informacje przy każdym z suplementów diety. Niektóre preparaty z bioflawonoidami nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią lub przez dzieci.