Glukozamina
Glukozamina to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Stanowi element budulcowy chrząstki stawowej, gdzie pełni niezwykle istotną rolę. Ze względu na jego kluczowe działanie w stawach, warto zainteresować się jego suplementacją, jeśli borykamy się z problemami związanymi z reumatyzmem. W suplementach diety z tym składnikiem stosuje się najczęściej siarczan glukozaminy lub chlorowodorek glukozaminy. W dodatku najczęściej nieodłącznym elementem preparatu staje się także chondroityna, która pełni podobne funkcje jak glukozamina.
Glukozamina – funkcje w organizmie
Ten aminocukier pełni wiele funkcji dotyczących naszych stawów. Nic więc dziwnego, że jego niedobory mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów oraz do rozwijania się schorzeń aparatu ruchu. Glukozamina w naszym organizmie pełni następujące funkcje:
- Ma swój udział w budowaniu tkanki łącznej, wiązadeł oraz chrząstki,
- Jest prekursorem do produkcji proteoglikanów, wchodzących w skład mazi,
- Jest prekursorem do biosyntezy kwasu hialuronowego,
- Bierze udział w regeneracji chrząstki,
- Zwiększa elastyczność stawów i wiązadeł
- Działa przeciwzapalnie
Warto również wspomnieć o relacji glukozamina a kolagen w naszym organizmie. Ten aminocukier wpływa hamująco na degradację kolagenu, który ma istotny wpływ na utrzymywanie sprężystości i wytrzymałości tkanek.
Suplementacja glukozaminy
Glukozamina stosowana jest w preparatach mających na celu zwiększanie ochrony i wzmocnienie naszych stawów oraz uśmierzanie bólu, który się w ich okolicy pojawia. Wyniki badań dotyczących skuteczności tego suplementu diety są różne. Wiele mówi się o pozytywnym efekcie systematycznego przyjmowania glukozaminy, który polega na wzmocnieniu ochrony naszych stawów, co z kolei opóźnia pojawienie się choroby zwyrodnieniowej stawów. Bardzo często w badaniach wskazuje się także na właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe glukozaminy, które mogą zastępować tradycyjne leki działające uśmierzająco na ból stawów.