Kwas alfa liponowy ALA
Kwas alfa liponowy (ALA) to związek chemiczny o budowie przypominającej substancję witaminopodobną. Jest to nasycony kwas tłuszczowy, który występuje naturalnie w przyrodzie i jest także wytwarzany w niewielkiej ilości w ludzkim organizmie. Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, ALA jest stosowany jako suplement m.in. dla diabetyków i osób borykających się ze schorzeniami nerek na skutek cukrzycy.
Kwas alfa liponowy – co to jest?
ALA to substancja witaminopodobna o silnych właściwościach przeciwutleniających. Ze względu na swoją budową do niedawna był uznawany za witaminę. Ten nasycony kwas tłuszczowy powstaje naturalnie w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Wśród bogatych, naturalnych źródeł roślinnych kwasu alfa liponowego wymienia się m.in. brokuły, szpinak, brukselkę, pomidory i olej lniany. Cennym, zwierzęcym źródłem tej substancji są podroby mięsne – nerki, serce, wątroba.
Jak działa kwas alfa liponowy?
Kwas alfa liponowy rozpuszcza się nie tylko w tłuszczach, ale także w wodzie. Ta cecha znacznie poszerza jego dobroczynne właściwości antyoksydacyjne. Substancja skutecznie „wymiata” tzw. wolne rodniki, odpowiedzialne za przyspieszanie procesu starzenia się organizmu.
Wśród kluczowych, pozytywnych cech ALA można wymienić m.in.:
- wspomaganie procesów metabolicznych,
- wspomaganie i poszerzanie działania innych przeciwutleniaczy – w tym głównie witamin C i E,
- poprawa ogólnej kondycji skóry poprzez wpływ na zmniejszenie tzw. stresu oksydacyjnego,
- wpływ na poprawę homeostazy organizmu,
- pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi poprzez – udowodnione naukowo – obniżanie stężenia trójglicerydów,
- obniżanie ryzyka powstawania stanów zapalnych i zmniejszenie dolegliwości związanych z już istniejącymi.
Kwas alfa liponowy jako suplement jest zalecany m.in. w profilaktyce i terapii cukrzycy, a także palaczom i osobom podatnym na stres. Aktualnie trwają badania nad potencjałem ALA przy wspieraniu terapii choroby Alzheimera i w kontekście diet odchudzających.
ALA posiada także – potwierdzone naukowo – właściwości hepatoprotekcyjne. Kwas liponowy z powodzeniem stosuje się m.in. we wspieraniu terapii przewlekłego zapalenia i marskości wątroby oraz w przypadku wirusowego zapalenia miąższu wątroby (w trakcie terapii oprócz kwasu liponowego pacjenci otrzymywali także sylimarynę i związki selenu). Kwas liponowy działa korzystnie w terapii zatruć metalami i jonami metali. ALA bierze udział w procesie neutralizowania wolnych rodników i w reakcjach kompleksowania jonów metali (głównie Fe i Cu).
Kwas alfa liponowy a cukrzyca
Jedną z wielu, dobroczynnych właściwości ALA jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. Kwas alfa liponowy to skuteczny antyoksydant, biorący udział w wielu procesach metabolicznych. Substancja zwiększa ilość glukozy pobieranej przez komórki zmniejszając jednocześnie jej ilość we krwi. Wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi to cecha niezwykle przydatna przy profilaktyce cukrzycy. ALA jako suplement może wpływać na zmniejszanie insulinoodporności i łagodzić dolegliwości często towarzyszące cukrzycy.
Kwas alfa liponowy – regeneracja nerwów
Jednym ze skutków cukrzycy jest tzw. polineuropatia cukrzycowa. Choroba, która w zależności od nasilenia może przebiegać łagodnie lub objawiać się szeregiem bolesnych dolegliwości. Osoby borykające się z neuropatią cukrzycową mogą narzekać m.in. na drętwienie kończyn oraz zaburzenia czucia dotyku i temperatury. Pojawia się także ból i dolegliwości będące konsekwencją uszkodzenia nerwów w nogach i stopach. Aktualne wyniki badań nad właściwościami ALA potwierdzają pozytywny wpływ suplementacji na łagodzenie powyższych objawów.
Kwas alfa liponowy na nerki?
Cukrzycowe uszkodzenie kłębuszków nerek to kolejne schorzenie przewlekłe, które jest jednym z wielu skutków tej choroby. Aktualnie trwają badania nad pełną oceną możliwości kwasu alfa liponowego w kontekście zapobiegania temu schorzeniu. Pierwsze wyniki wykazały związek pomiędzy suplementacją ALA, a zmniejszeniem ryzyka uszkodzenia kłębuszków – pełna, szczegółowa ocena będzie wymagać jednak dalszych badań.
Jak przyjmować kwas alfa liponowy
Dawkowanie substancji jest zależne od głównego celu suplementacji. Osoba, która chce suplementować kwas alfa liponowy jako wsparcie treningu będzie wymagać innej dawki niż diabetyk. Suplementacje lecznicze kwasem alfa liponowym – w tym tzw. wlewy dożylne, związane z leczeniem skutków neuropatii cukrzycowych – przeprowadza się pod ścisłym nadzorem lekarza. Suplementację profilaktyczną przyjmuje się pod postacią tabletek. Według różnych badań, szacunkowy, prozdrowotny wpływ ALA jako antyoksydantu można uzyskać przy dawkach od 200-600 mg na dzień.
Kwas alfa liponowy – który wybrać?
Dawkę kwasu alfa liponowego – w zależności od indywidualnych potrzeb i przewidzianej profilaktyki określonych dolegliwości – warto uprzednio skonsultować z dietetykiem lub lekarzem. Profesjonalna porada przyda się także w kontekście wyboru typu preparatu. Na rynku dostępny jest kwas alfa liponowy w formie R – czyli naturalnej, niesyntetycznej (forma syntetyczna oznaczona jest literą S), pochodzącej z naturalnych źródeł. Niektóre preparaty są dodatkowo wzbogacone m.in. o prebiotyki naturalne. ALA jako suplement występuje często w zestawieniu m.in. z ekstraktem z ostropestu, ekstraktem z czarnej borówki i zestawem witamin C oraz E.
Suplement należy spożywać zgodnie z zaleceniem producenta, bez przekraczania dziennej dawki i z uwzględnieniem kompletu przeciwwskazań. Kwas alfa liponowy jako suplement nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej, zdrowej diety i zdrowego trybu życia.