Homeostaza w organizmie człowieka

Równowaga w organizmie, zapewnia dobre jego funkcjonowanie niezależnie od warunków panujących w środowisku naturalnym. Eksperci zaznaczają, że homeostazę można określić jako zdolność do podtrzymania niezbędnych dla zachowania dobrego zdrowia właściwych funkcji i parametrów wszystkich organów wewnętrznych oraz płynów ustrojowych. Harmonia ta musi zostać zachowana przy jak najmniejszym nakładzie energii ze strony organizmu człowieka. Do zachowania homeostazy przyczynia się: stała temperatura ciała, poziom pH krwi, optymalny poziom ciśnienia krwi, ciśnienie osmotyczne i wiele innych parametrów. Ważną funkcję w utrzymaniu homeostazy odgrywa dostarczenie do organizmu witamin, minerałów, aminokwasów takich jak metionina i innych składników odżywczych. 

Homeostaza co to znaczy?

Homeostaza organizmu jako termin została wprowadzona w 1932 r przez amerykańskiego fizjologa Waltera Cannona.  Homeostaza organizmu człowieka jest możliwa dzięki, regulacji funkcjonowania organizmu w zależności od potrzeby. Najprościej mówiąc receptory w organizmie monitorują czynniki zewnętrzne przekazując informację do układu nerwowego, a ten odpowiednio reaguje na sytuację adaptując organizm do warunków panujących na zewnątrz. Jako przykład można podać wytwarzanie mleka podczas karmienia piersią. Dziecko ssąc sutek stymuluje wydzielanie prolaktyny, która z kolei zwiększa wydzielanie pokarmu. Innym przykładem utrzymania równowagi jest regulacja temperatury ciała w ciepły dzień. Przy wzroście temperatury w środowisku zewnętrznym, organizm wytwarza pot, aby ochłodzić organizm i utrzymać stałą temperaturę. Homeostazę można określić, także jako konieczną adaptację organizmu do czynników środowiska zewnętrznego, które nie zawsze są dla niego korzystne. 

Jeśli zastanawiasz się jak wspomóc mechanizmy utrzymania homeostazy w swoim organizmie - podpowiadamy. Między innymi: odpowiedzialny styl życia, dobrze zbilansowana dieta, unikanie stresu, wsparcie codziennej diety wysokiej jakości naturalnymi suplementami diety, mogą pozytywnie wpłynąć na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, że Twoje zabiegi dotyczące utrzymania homeostazy, powinny być dostosowane do wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Eksperci uważają, że również badania profilaktyczne takie jak między innymi: pomiar ciśnienia, badanie krwi, badanie moczu, profilaktyka wystąpienia różnych chorób to korzystne działanie na rzecz utrzymania równowagi wewnętrznej organizmu. Harmonia w organizmie jest ważna przez całe życie. Utrzymanie homeostazy organizmu to proces, a właściwie procesy zachodzące w sposób ciągły i nieprzerwany, aż do śmierci. Zaburzenie wewnętrznej równowagi organizmu człowieka prowadzi do niekorzystnych objawów i wystąpienia różnych schorzeń. 

Skutki zdrowotne zaburzenia homeostazy w organizmie

Istnieje wiele czynników, które w negatywny sposób wpływają na utrzymanie równowagi w organizmie. Zaburzona homeostaza prowadzi do złego samopoczucia, zaburzeń zdrowotnych i wystąpienia różnych chorób w tym nowotworów. Na zaburzenie homeostazy oprócz czynników zewnętrznych takich jak między innymi: przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta, zanieczyszczenie środowiska, brak dobrej jakości snu, nadużywanie alkoholu lub palenie papierosów, wpływają także: nieprawidłowa budowa organów wewnętrznych i choroby o podłożu genetycznym. 

Do najistotniejszych negatywnych objawów zaburzenia wewnętrznej homeostazy organizmu zaliczyć między innymi można: 

  • złe ciśnienie tętnicze krwi i choroby układu sercowo-naczyniowego
  • brak adaptacji do czynników stresogennych
  • pojawienie się chorób takich jak: cukrzyca, nowotwory, nerwice, depresja, stany lękowe czy choroby autoimmunologiczne
  • zaburzenia metabolizmu 
  • nadmierną potliwość

Mówi się, że brak wyrównania homeostazy w organizmie może powodować trudne do wyleczenia stany chorobowe, które mogą nawet prowadzić do śmierci. Świadczy to o tym jak ważna jest równowaga wewnętrzna organizmu człowieka. Zachowanie optymalnej homeostazy jest także ważne w pojęciu utrzymania zdrowia w trzech wymiarach: zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego oraz zdrowia społecznego. 

Jak przywrócić i utrzymać homeostazę? 

Homeostaza jest warunkiem dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu jako całości. Odpowiednie zachowania prozdrowotne mogą korzystnie wpłynąć na przywrócenie i zachowanie homeostazy. Utrzymanie równowagi w organizmie nie jest rzeczą łatwą i składają się na nią procesy na wielu poziomach zdrowotnych w organizmie. Spójne działanie wszystkich organów oraz optymalny poziom składników odżywczych jest ważny w dążeniu do przywrócenia i utrzymania homeostazy. Dobrze zbilansowana dieta wsparta nowoczesnymi suplementami, optymalny ruch fizyczny dostosowany do wymogów wieku i stanu zdrowia, profilaktyka wystąpienia stresu oksydacyjnego, dobra jakość snu, prowadzenie stylu życia bez narażenia na przewlekłe czynniki stresogenne i czas na odpoczynek, mogą znacząco wspomóc powrót do równowagi. 

Mówi się, że dla utrzymania równowagi organizmu oprócz zdrowia fizycznego bardzo ważnym aspektem jest dobrostan psychiczny. Szybki stresujący i nieregularny tryb życia, brak czasu na odpoczynek, aktywność fizyczną czy za krótki sen to czynniki, które w znacznym sposób osłabiają zdrowie Twoich nerwów. Zdrowie psychiczne, kiedy jest zaburzone może pociągnąć za sobą złe samopoczucie, brak energii, stany lękowe depresje czy nerwice, które w dalszej konsekwencji rzutują na stan fizyczny. Organizm człowieka jest holistyczną całością, o czym głośno zaczęło się mówić w połowie XX w. a czego medycyna Wschodu, dowodziła tysiące lat temu. Homeostaza to sprzężenie zwrotne - czyli nie może być tak, że jeden poziom zdrowotny w organizmie człowieka działa bardzo dobrze, a inny jest zaburzony przez chorobę lub przez negatywne zachowania zdrowotne. Warto spojrzeć na swój organizm całościowo i zastanowić się czy działa prawidłowo na wszystkich poziomach zdrowotnych czyli jak wcześniej wspomniano: fizycznym, psychicznym oraz społecznym. 

Naturalne suplementy diety w utrzymaniu homeostazy

Jakie są sposoby na przywrócenie i utrzymanie homeostazy? We wsparciu homeostazy, ważnym elementem mogą być naturalne suplementy diety. Nawet dobrze zbilansowana dieta może nie być wystarczająca przy między innymi: dużym obciążeniu organizmu wysiłkiem fizycznym, szybkim i stresującym trybie życia, rekonwalescencji, osłabieniu organizmu czy spadku odporności. Suplementy diety wysokiej jakości, o prostym i czystym składzie, mogą być skutecznym wsparciem dla utrzymania równowagi w utrzymaniu optymalnego poziomu witamin, minerałów i naturalnych składników specjalnych. Warto stosować suplementy diety jeżeli homeostaza jest zaburzona ponieważ, pomogą one przywrócić równowagę i utrzymać homeostazę. Suplementy diety warto dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Proponujemy kilka istotnych składników, które mogą wspomóc zachowanie homeostazy: 

  • aminokwasy takie jak: metionina, tryptofan czy fenyloalanina

  • witaminy z grupy B

  • witaminę C

  • witaminy A, D, E, K

  • magnez

  • kwasy omega 3

  • ashwagandha

Aminokwasy pełnią w ustroju człowieka ważną rolę, w zachowaniu dobrego zdrowia i samopoczucia, a co za tym idzie wspierają zachowanie optymalnej równowagi organizmu. L-metionina, L-tryptofan i L-fenyloalanina, znane są ze skutecznego wsparcia zdrowia układu nerwowego. Stres, szybki i nieregularny tryb życia, brak odpowiedniej ilości dobrego jakościowo snu, negatywnie wpływa na zachowanie homeostazy psychicznej. Aminokwasy takie jak tryptofan, metionina i fenyloalanina wspierają dobre samopoczucie. Metionina co to? To aminokwas, który musi być dostarczony z codzienną dietą. Metionina bierze udział w utrzymaniu homeostazy komórkowej w organizmie, wspiera układ nerwowy, ułatwia proces detoksykacji, wspiera pracę wątroby. Dzięki temu korzystnie wspiera optymalną pracę organizmu. Tryptofan ułatwia zasypianie i koi nerwy. Optymalizuje także stan Homeostazy psychicznej, uczestniczy w syntezie serotoniny, a jego niedobór zaburza harmonię w organizmie i może prowadzić do wielu schorzeń. Fenyloalanina to aminokwas, który jest neurotransmiterem i harmonizuje pracę wzburzonych nerwów. Fenyloalanina może pozytywnie wpłynąć na organizm człowieka, w którym doszło do zaburzeń ze względu na przedłużającą się ekspozycję na stres. Fenyloalanina może poprawiać wydolność organizmu i opóźniać uczucie zmęczenia. 

Witaminy z grupy B to tarcza, która chroni równowagę organizmu przed szkodliwym działaniem czynników stresogennych. Witaminy te optymalizują wiele przemian metabolicznych zapobiegając dysharmonii zdrowotnej. Witaminy z grupy B pozytywnie wpływają na koncentrację, pamięć i logiczne myślenie, wspierają zdrowie psychiczne, a przez to dobre samopoczucie. Warto sięgnąć po witaminy z grupy B przy zaburzeniach procesu zasypiania i dobrej jakości snu. Optymalny poziom witamin B może skutecznie zabezpieczać organizm przed utratą równowagi i tego konsekwencjami. Warto wspomnieć o witaminie B12, która skutecznie utrzymuje harmonię wspierając syntezę krwinek czerwonych, które z kolei przenoszą tlen do wszystkich komórek ciała. Z kolei witamina B6 to niezastąpione wsparcie dla osób prowadzących szybki i stresujący tryb życia, wspiera ona także wchłanianie magnezu, który jest jednym z najważniejszych pierwiastków wspierających dobre samopoczucie. 

Witamina C uważana jest za jeden z parametrów hemostazy. Dzieje się tak dlatego, że dzięki tej witaminie organizm człowieka optymalnie wykonuje wiele funkcji. Witamina C jest antyoksydantem, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, poprzez zachowanie równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. Mówi się, że witamina C wspiera prawidłową pracę układu immunologicznego oraz może zapobiegać wystąpieniu groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy choroby naczyń. Co ciekawe witamina ta może wspomóc przywrócenie równowagi w organizmie człowieka po zastosowaniu chemioterapii i radioterapii podczas leczenia nowotworów. Niedobór witaminy C jest niekorzystny dla organizmu i może doprowadzić do zaburzenia równowagi zdrowotnej. Do najistotniejszych objawów niedoboru tej witaminy zaliczamy: spadek odporności, bóle mięśni i stawów, apatię, utrudnione gojenie ran, problem z dziąsłami czy szybkie tworzenie siniaków po uderzeniu. 

Witaminy A, D, E, K to grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Kompleks tych witamin wpływa na zachowanie wewnętrznej równowagi i dobrego zdrowia. Witaminy te działają synergicznie i wpływają na wiele przemian w organizmie. Witamina A wspiera zdrowie narządu wzroku, wspiera układ nerwowy, wspiera syntezę erytrocytów, wspiera odpowiedź immunologiczną czy opóźnia starzenie korzystnie wpływając na kondycję skóry. Witamina D jest niezastąpionym wsparciem regulacji homeostazy w układzie odpornościowym. D3 wspiera wchłanianie wapnia i fosforu, wspiera mięśnie, zdrowie kości i zębów. Witamina słońca powinna być suplementowana nawet cały rok w naszej szerokości geograficznej ponieważ jej niedobór zaburza równowagę zdrowotną. Badania naukowe wskazują również, że witamina D3 może pozytywnie wpływać na profilaktykę antynowotworową. Witamina E warunkuje ważne przemiany w organizmie, które polegają na: wsparciu przemiany azotu, wsparciu płodności i pracy układu rozrodczego, wsparciu profilaktyki antynowotworowej czy wsparciu leczenia chorób neurologicznych takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Witamina K przyczynia się do utrzymania fizjologicznych mechanizmów homeostazy przez udział w procesach krzepnięcia krwi, wsparciu układu kostno-stawowego i profilaktyce wystąpienia osteoporozy. Może być także pomocna w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym. Warto wspierać codzienną dietę witaminą K jeśli jest się narażonym na zaburzenie równowagi zdrowotnej układu sercowo-naczyniowego. 

Omega 3 jako nienasycone kwasy tłuszczowe, przyczynia się znacząco do utrzymania prawidłowej homeostazy w organizmie. W codziennej diecie może być za mała ilość ryb co może spowodować niedobór omega 3. Niedobór DHA i EPA może zaburzyć równowagę poprzez osłabienie odporności, zaburzenia widzenia szczególnie po zmroku, nieprawidłową pracę mięśni, problemy w zakresie układu nerwowego, spadku kondycji włosów skóry i paznokci. Omega 3 może wspomóc koncentrację, pamięć i logiczne myślenie a także korzystnie wpłynąć. Tak więc omega trzy wspiera równowagę pozytywnie wpływając na zdrowie fizyczne jak i zdrowie psychiczne. Najwięcej omega 3 znaleźć można w tranie. Badania naukowe potwierdzają także, wpływ omega 3 na zapobieganie stanom zapalnym co jest ważne dla utrzymania równowagi i czasem mówi się o nich jako o regulatorach procesów zapalnych. Wsparcie optymalnej pracy organizmu przez nienasycone kwasy tłuszczowe to pozytywne działanie, które wspiera zachowanie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. 

Ashwagandha jako roślina adaptogenna jest idealnym wsparciem codziennej suplementacji mającej na celu wsparcie utrzymania w organizmie homeostazy. Na czym polega homeostaza psychiczna? Ashwagandha pomaga ukoić nerwy i wspiera dobre samopoczucie co wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Ashwagandha jak wspominają eksperci może wspierać homeostazę hormonalną ponieważ wpływa pozytywnie na leczenie Hashimoto. Jako antyoksydant ten suplement roślinny korzystnie wspiera utrzymanie równowagi między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami. Co ważne ashwagandha pomaga utrzymać optymalny poziom glukozy w organizmie. Warto podkreślić, że w medycynie naturalnej ashwagandha jest używana za wsparcie zdrowia psychicznego. Można polecić Ashwagande ludziom narażonym na przewlekłe czynniki stresogenne, prowadzącym szybki i nieregularny tryb życia, osobom cierpiącym na depresję, ludziom szybko męczącym się i odczuwającym brak energii. Ashwagandhe warto stosować do 3 miesięcy po tym czasie warto zrobić przerwę w jej suplementacji. 

Wspieraj swoją codzienną dietę naturalnymi i wysokiej jakości suplementami diety o czystym i prostym składzie. aby jak najdłużej w organizmie utrzymać dobrą homeostazę, która przekłada się na prawidłowe zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne i zdrowie społeczne.  Homeostaza może być podstawą wysokiej jakości życia, w dobrym samopoczuciu przez wiele lat. Polecamy także artykuł: Jak chronić organizm przed stresem oksydacyjnym? Ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym, może być ważna dla utrzymania pełnej harmonii.