Co jest dobre na wątrobę? Dieta, suplementy, czego unikać

Problemy z wątrobą występują często i związane są z niezdrowym stylem życia, nieodpowiednią dietą, brakiem ruchu. Na szczęście wiele zmian zachodzących w tym narządzie możemy cofnąć (jest to długotrwały proces) za sprawą zmiany niezdrowych nawyków. W dzisiejszym artykule przedstawiamy składniki suplementów, które dobrze wpływają na wątrobę. Podzielimy się tym dlaczego lecytyna słonecznikowa i sojowa jest dobra nie tylko na pamięć, ale i wątrobę oraz czemu warto suplementować karczoch profilaktycznie, aby zachować zdrowie wątroby.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczęstsze choroby wątroby?
  • Czego unikać przy chorobach wątroby?
  • Dlaczego lecytyna i karczoch mogą wspomóc wątrobę?
  • Jaka dieta jest dobra dla wątroby?

 

Sprawdź także: Problemy z pamięcią w młodym wieku i nie tylko. Co na pamięć?

 

 

Najczęstsze choroby wątroby

Nasza dieta oraz suplementacja może mieć spore znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszej wątroby. To jakie produkty powinniśmy w szczególności spożywać oraz co suplementować zależy w dużej mierze od stanu naszej wątroby. Znaczenie ma to czy chcemy zadziałać profilaktycznie, wspomagająco czy leczniczo.

Do najpopularniejszych chorób wątroby zaliczamy:

  • Stłuszczenie wątroby – może być na tle alkoholowym lub nie, polega na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby, 
  • Marskość wątroby – doprowadzić może od niej nieleczone stłuszczenie wątroby, polega na rozrastaniu się tkanki i tworzeniu guzków, które wpływają na zmianę budowy wątroby. Marskość wątroby prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń oraz zaburzeń funkcjonowania tego organu.
  • Polekowe uszkodzenie wątroby — może pojawić się w wyniku zatrucia lekami np. paracetamolem,
  • Wirusowe zapalenie wątroby – może wystąpić wirusowe zapalenie wątroby typu A,B,C,D lub E.

Czego unikać przy chorobach wątroby?

Do problemów z wątrobą w dużej mierze doprowadza nieodpowiednia dieta – zbyt tłuste, ciężkostrawne, przetworzone pokarmy oraz nadmierne spożywanie alkoholu, mocnej kawy, herbaty czy palenie papierosów. To wszystko może wpłynąć na rozpoczęcie procesu stłuszczenia wątroby, a następnie jej trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia.

Unikajmy również spożywania nadmiernej ilości błonnika oraz jedzenia dużych i obszernych posiłków. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilka małych posiłków, niż przejadanie się. Powinniśmy jak najrzadziej spożywać posiłki grillowane czy smażone. Na wątrobę wpływa dobrze także gotowanie na parze, dlatego jeśli borykamy się ze stłuszczeniem wątroby lub innymi problemami  w obrębie tego organu, watro jest zakupić parowar.

Co na wątrobę?

Na wątrobę może pomóc zmiana diety oraz wprowadzenie odpowiednich suplementów lub ziół. Wiele produktów charakteryzuje się pozytywnym wpływem na wątrobę – zarówno łagodzącym, jak i regenerującym.

Lecytyna na wątrobę

Wśród suplementów dobrych na wątrobę, warto wyróżnić lecytynę. Jest to mieszanina fosfolipidów, która w naszym organizmie znajduje się w wątrobie, nerkach czy mózgu. Ma niezwykle pozytywny wpływ na naszą wątrobę. Do właściwości lecytyny związanych z wątrobą zaliczamy:

  • ochronę przed wystąpieniem marskości,
  • uprawnienie i przyśpieszenie regeneracji wątroby,
  • hamowanie procesu stłuszczenia wątroby,
  • usprawnienie funkcjonowania wątroby.

Suplement ten jest więc dobrze stosować jako wsparcie wątroby, profilaktycznie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób wątroby. Nie mniej może być wykorzystana również jako sposób na stłuszczenie wątroby, wpływając na przyśpieszenie jej regeneracji.

Regeneracja wątroby – co jeść?

Jeśli chcemy wesprzeć naszą wątrobę i zmotywować ją do regeneracji, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na naszą dietę. Podstawą jest zwrócenie uwagi na węglowodany i tłuszcze. Powinniśmy spożywać węglowodany złożone oraz tłuszcze  szczególnie pochodzenia roślinnego.  

Co dobrze wpływa na wątrobę?

Zwróćmy uwagę na produkty lekkostrawne. Dobrze sprawdzą się produkty mleczne takie jak kefir, chude mleko, maślanka, produkty zbożowe – przede wszystkim stworzone z mąki pszennej, ale też z mieszanej. Spożywane przez nas mięso i ryby również powinny być chude, unikajmy tłustych mięs. Sprawdzi się mięso z indyka, kurczaka czy królika i ryby takie jak szczupak, flądra, dorsz.

Nie powinniśmy zapominać także o warzywach i owocach. Tutaj najlepiej sięgać m.in. po buraki, brokuły, kalafior, cukinie, ziemniaki – warzywa gotować lub piec bez użycia tłuszczu. Owoce dobrze wpływające na wątrobę to m.in. banany, maliny, brzoskwinie, pomarańcze.