Witamina K - źródła. Gdzie znajdziemy witaminę K1 i K2?

Witamina K ma swoje źródła w wielu produktach spożywczych. Pamiętajmy jednak, że składnik ten dzielimy na filochinon oraz menachinon, z czego ten drugi podtyp spotykamy zdecydowanie rzadziej. Z tego też powodu wiele źródeł witaminy K nie jest w stanie tak naprawdę zaspokoić zapotrzebowania organizmu na witaminę K2, mimo że dostarczamy sobie odpowiedniej ilości K1. Sprawdź, jakie są źródła witaminy K i kiedy warto zdecydować się na suplementację.

Witamina K – gdzie występuje?

Witamina K to grupa związków organicznych, która występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Co ciekawe, jej podtyp – witamina K2, czyli menachinon, syntezowana jest również w jelicie grubym. Dochodzi do tego za sprawą działania mikroflory jelitowej. Jako pierwsza odkryta została w 1929 roku witamina K1.za odkrycie jej występowania, nagrodę nobla w roku 1943 otrzymali duński fizyk Henrik Dama wspólnie z innym naukowcem. Na samym początku przypisywano witaminie K właściwości związane jedynie z układem krwionośnym. Później odkryto, że witamina K2 wpływa także na zdrowie naszych kości.

Źródła witaminy K1

Witamina K1, czyli filochinon to oleista substancja niezwykle wrażliwa na światło. Znaleźć ją możemy w całkiem dużej ilości w wielu zielonych warzywach, ale i owocach. Z tego też powodu często mówi się, że niezwykle trudno jest borykać się z niedoborami witaminy K. Z jednej strony faktycznie, braki filochinonu zdarzają się rzadziej niż menachinonu, ale w dzisiejszych czasach, gdy nasza dieta jest coraz uboższa w świeże warzywa i owoce a zastępowana produktami przetworzonymi, do niskich poziomów K1 dochodzi częściej. Z tego też powodu warto wiedzieć, gdzie występuje witamina K. Pamiętajmy jednak, ze przy dużych niedoborach, konieczna może okazać się suplementacja.

Witamina K1 w produktach

µg/100g

Bazylia suszona

1714

Natka pietruszki

1360

Burak liściowy

830

Jarmuż

817

Rzeżucha

541

Szpinak

483

Endywia

237

Szczypiorek

212

Cebula

193

Rukola

108

Sałata

102

Brokuł

101

Fasolka szparagowa

14

Marchew

13

Pomidory

8

Ziemniaki

2

Źródła witaminy K2

Menachinon znaleźć możemy przede wszystkim w produktach zwierzęcych oraz produktach powstałych w drodze fermentacji. Ze względu na to, że wytwarzanie witaminy K2 w jelicie grubym przez bakterie Bacteroides fragilis, Eubacterium lentum, Lactococcus ssp nie wystarcza naszym zapotrzebowaniom, warto jest zwrócić uwagę na inne źródła witaminy K2. Co jednak ciekawe, większość z nich również nie jest w stanie zaspokoić w pełni potrzeb naszego organizmu na menachion. Jedynie potrawa natto wykazuje wyjątkowe bogactwo witaminy K2 MK7, która może znacząco wpłynąć na poprawę wyników.

Witamina K2  w produktach

µg/100g

Natto

775

Soja

47

Tuńczyk

44

Ser salami

43

Żółtko jaja

32,1

Fasola zwykła

19

Groch

15

Drób

8,9

Boczek

5,6

Wątróbka cielęca

5,0

Kapusta kiszona

4,8

Mleko pełne

1

 

Sfermentowana soja natto

Witamina K2 jest najlepiej przyswajalną formą witaminy K. Jednocześnie to właśnie braki witaminy K2 możemy zaobserwować częściej niż K1. To dlatego, że w produktach spożywczych nie znajdziemy tego składnika wiele a jeśli nasza dieta dodatkowo jest nieprawidłowo zbilansowana, to o złe wyniki wyjątkowo łatwo. Z tego powodu warto sięgać po produkt, który jest świetnym źródłem K2 MK7 – japońską potrawę natto. Jest to sfermentowana soja o charakterystycznym, dość intensywnym smaku i zapachu. Jak się jednak nietrudno domyślić, pozyskanie jej nie należy do najłatwiejszych zadań. W Polsce najczęściej spotykamy natto w formie suszonej. Wschodnia cywilizacja, u której sfermentowana soja jest na porządku dziennym, docenia jej świetne właściwości a wyniki w długości życia w porównaniu do naszej cywilizacji, są piorunujące.

Witamina K natto

Natto jako doskonałe źródlo menachinonu oferuje nam wszystkie najlepsze właściwości witaminy K2. Może w znacznym stopniu wesprzeć i wspomóc nasz organizm. Natto może być spożywane regularnie w celu profilaktycznego działania przeciwko osteoporozie czy miażdżycy. Jeśli nie mamy możliwości częstego przyrządzania sobie tej potrawy, to warto zaopatrzyć się w suplementy z menachinonem-7 z natto. 

Suplementy z witaminą K

Wielokrotnie produkty, w których występuje witamina K, nie są w stanie dostarczyć nam tyle tego składnika odżywczego, ile byśmy potrzebowali. Dzieje się tak nie tylko, gdy nasza dieta jest uboga, ale i w momencie występowania różnorodnych chorób, zaburzeń czy ze względu na podeszły wiek. W takim wypadku warto sięgnąć po suplementy z witaminą K2 MK7. Do jednych z ciekawszych produktów, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę poziomu menachinony w nasyzm organizmie jest witamina d3 4000 k2. Łączy on w sobie duże stężenie witaminy K w formie menachinonu-7 pochodzącego z natto oraz naturalną witaminę D3 w postaci Quali®-D – jest to cholekalcyferol z lanoliny.

Jak widać, nie musimy się głowić nad tym, aby przyrządzić sobie tradycyjną potrawę japońską. Możemy również sięgnąć po suplementy w kapsułkach, kroplach czy sprayu. Pamiętajmy jednak aby każdorazowo zamiar rozpoczęcia suplementacji skonsultować ze specjalistą.