Czarnuszka
Szukasz rośliny do kompleksowego wsparcia swojego zdrowia? W takim razie poznaj czarnuszkę (łac. Nigella sativa) – tradycyjną azjatycką roślinę. Jej liczne właściwości są doceniane w medycynie wschodniej, gdzie nazywa się ją “ziarnami błogosławieństwa”. Wiele badań potwierdza działanie przeciwnowotworowe czarnuszki i z tym jest głównie kojarzona. “Rozwiń” i sprawdź sam, dlaczego na Wschodzie uważają ją za błogosławieństwo i jakie korzyści możesz dzięki niej zyskać.
Czarnuszkę, nazywaną także czarnuchą, kąkolicą lub kminem czarnym, można spotkać głównie w rejonach południowo-wschodniej Azji i Bliskiego Wschodu. Jest łąkową rośliną o niebieskich lub białych kwiatach. Do celów leczniczych wykorzystuje się jej nasiona i wyciąg z nich. Kmin czarny uprawia się także w Polsce.
Szerokie działanie czarnuszki wynika z jej bogatego składu. Znajdziemy w niej:
- alkaloidy,
- fosfolipidy,
- saponiny,
- flawonoidy,
- liczne witaminy w tym: A, E, B6,
- pierwiastki, np. cynk, magnez, żelazo, wapń.
Typową dla czarnuszki substancją jest tymochinon – chroni przed wirusami, bakteriami i grzybami; działa przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie (broni komórki przed stresem oksydacyjnym) oraz łagodzi stany zapalne.
Czarnuszka – jak pomaga w walce z nowotworem?
Czarnuszka ma udowodnione działanie przeciwnowotworowe. Blokuje proces rozmnażania się komórek rakowych i przyczynia się do ich samozniszczenia (apoptozy). Tym sposobem zmniejsza ryzyko rozwoju choroby i przerzutów.
Na tym jednak nie kończy się antynowotworowy wpływ czarnuszki. Według badań działa również jako toksyna na część komórek rakowych, prowadząc do ich uszkodzenia, a w konsekwencji – śmierci (głównie dotyczy to raka szyjki macicy, okrężnicy i piersi).
Wsparcie czarnuszki w walce z tą chorobą możliwe jest głównie dzięki obecności saponin triterpenowych (zwłaszcza α-hederyn) oraz tymochinonu – oba składniki działają antynowotworowo.
Czarnuszka – wsparcie w cukrzycy
Kmin czarny jest również pomocnikiem w leczeniu cukrzycy. Obniża poziom glukozy we krwi – tym samym reguluje gospodarkę cukrową w organizmie. Pomaga to diabetykom unormować jego stężenie. Czarnuszkę warto również przyjmować jako działanie ochronne (profilaktyka) przed rozwojem tej choroby.
Czarnuszka dla chorych na astmę i alergię
Co łączy czarnuszkę z astmą? Otóż według badań roślina korzystnie wpływa na łagodzenie objawów zarówno astmy i alergii. Jej działanie opiera się głównie na pomocy przy blokowaniu histaminy, czyli hormonu wywołującego reakcje alergiczne.
Właściwości czarnuszki zmniejszają:
- występowanie kaszlu,
- świszczący oddech.
Dodatkowo roślina łagodzi przebieg kataru siennego – ilość ataków kichania maleje, a swędzenie nosa jest mniej intensywne.
Czarnuszka – wpływ na układ krążenia
Kmin czarny wpływa korzystnie na pracę serca i funkcje naczyń krwionośnych. Jego suplementacja może być profilaktyką w niektórych chorobach kardiologicznych. Czarnuszka reguluje ciśnienie krwi i zapobiega jego skokom. Chroni przed tworzeniem się zakrzepów – mogłyby one blokować naczynia krwionośne i utrudniać przepływ krwi.
Czarnuszka obniża poziom złego cholesterolu (LDL), a podwyższa stężenie dobrego (HDL). Tym samym zmniejsza ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych, będących jedną z częstszych przyczyn zawału. Ich obecność jest typowa dla miażdżycy, dlatego roślina może zmniejszać ryzyko jej rozwoju.
Czarnuszka – ochrona dla żołądka
Czarnuszka wspiera nasz żołądek – tworzy na nim pewnego rodzaju warstwę ochronną. Reguluje wydzielanie kwasu żołądkowego, zwiększa produkcję śluzu i wspomaga regenerację (wpływ saponinów i niektórych alkaloidów).
Roślina ta pomaga w walce z wrzodami – zwalcza bakterię Helicobacter pylori, która jest przyczyną tej choroby.
W czym jeszcze pomaga czarnuszka?
Przedstawiliśmy już najważniejsze właściwości czarnuszki. Pozostałe z nich to:
- udział w mineralizacji kości – przyczynia się do ich wzmocnienia oraz odporności na urazy i schorzenia;
- obniżanie stężenia szczawianów w organizmie – zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej;
- redukcja stresu i wyciszenie organizmu;
- działanie przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze – zwalcza m.in. tasiemca, owsiki;
- wsparcie regeneracji wątroby i trzustki (zawarte w niej flawonoidy usuwają toksyny).
Czarnuszka ma szerokie zastosowanie, nic więc dziwnego, że określa się ją “błogosławieństwem” natury. Pomaga złagodzić objawy wielu schorzeń, m.in. cukrzycy czy astmy. Działa wspierająco w profilaktyce chorób serca i w walce z nowotworem. Łagodzi stany zapalne oraz walczy z bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami.
Czarnuszka – jak stosować?
Czarnuszkę można najczęściej spotkać w 3 postaciach – kapsułek do połykania, nasion lub oleju. Kapsułki suplementuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Z kolei olej i nasiona możesz użyć jako dodatek do potraw, m.in. sałatek, zup czy kanapek. Czarnuszka jest bezpieczną rośliną – z jedną uwagą. Zjedzenie zbyt wielu nasion w ciągu dnia może, u niektórych osób, wywołać reakcje alergiczną. Dlatego najlepiej trzymaj się zalecanej na opakowaniu dawki.