Dzięgiel chiński (dong quai)
Dzięgiel chiński (łac. Angelica sinesis), dong quai to azjatycka roślina do zadań specjalnych – od łagodzenia kobiecych dolegliwości (np. PMS, menopauza), usprawnienia układu pokarmowego, po walkę z nowotworem. Swoje miejsce znalazła również w łagodzeniu zaburzeń lękowych i nadpobudliwości. Kliknij „Rozwiń”, by poznać więcej jej właściwości!
Wysokie i chłodne górskie lasy to ulubiony klimat tej rośliny. Najczęściej występuje na terenie Chin, choć można spotkać ją również w Japonii. Z dobrodziejstw dzięgiela chińskiego medycyna dalekowschodnia korzysta już od starożytnych czasów, a ze względu na jego właściwości przypisuje mu miano “kobiecego żeń-szenia”.
Dzięgiel chiński działa uspokajająco i łagodząco. Wpływa korzystnie na wiele dolegliwości. O jego skuteczności decydują zawarte w nim związki. Są to:
- fitosteroli,
- flawonoidów,
- fitoestrogenów,
- kumaryny,
- witaminy A, B12 i B2.
Do pozyskania wyciągów leczniczych wykorzystuje się najczęściej jego korzeń.
Kobiecy żeń-szeń – dzięgiel chiński wsparciem dla kobiet
Dzięgiel chiński nie bez powodu określany jest jako kobiecy żeń-szeń. Pomaga w wielu typowo damskich dolegliwościach, m.in:
- reguluje pracę żeńskich hormonów i chroni przed zaburzeniami cyklu miesiączkowego;
- wspomaga w leczeniu chorób kobiecych narządów płciowych, np. endometriozie;
- rozszerza naczynia krwionośne i tym samym poprawia krążenie, dzięki czemu usprawnia pracę narządów płciowych;
- zmniejsza bóle i drażliwość w czasie napięcia przedmiesiączkowego oraz podczas okresu;
- łagodzi niektóre objawy menopauzy, szczególnie: suchość pochwy, nocne poty i uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy ze snem.
Dzięgiel chiński jest źródłem fitoestrogenów, które mają co prawda słabsze działanie niż sam estrogen, ale mogą regulować gospodarkę hormonalną – to m.in. dlatego roślina ma tak pozytywny wpływ na kobiecy układ hormonalny.
Dzięgiel chiński a układ trawienny
Równie dużo korzyści dzięgiel przynosi naszemu układowi pokarmowemu. Wszystko za sprawą dużej zawartości ligustylidów (działają rozkurczająco). Roślina poprawia m.in. procesy przemiany materii – pobudza produkcję soku żółciowego, śliny i enzymów trawiennych. Usuwa toksyny i gazy, dzięki czemu łagodzi wzdęcia i zaparcia.
Dzięgiel chiński rozluźnia mięśnie dróg żółciowych, pomagając w bólach brzucha i żołądka. Łagodzi także niestrawności.
Ekstrakt z rośliny przyda się również dzieciom-niejadkom, gdyż sprzyja większemu apetytowi.
Czy dzięgiel chiński walczy z nowotworem?
Według badań dzięgiel chiński może być pomocny w walce z nowotworem. Okazuje się, że ma swój udział w hamowaniu wzrostu komórek raka. Dodatkowo zauważono, że wspiera apoptozę tych komórek, czyli proces ich samounicestwiania. Jego suplementacja może ograniczyć dalszy rozwój choroby lub spowolnić jej postęp.
Dzięgiel chiński a układ nerwowy
Dzięgiel chiński wzmacnia koncentrację, pamięć i pomaga się skupić. Zwiększa krążenie krwi i obniża ryzyko udaru tego narządu.
Hamuje aktywność mikrogleju biorącego udział w niszczeniu neuronów. Tym samym opóźnia procesy starzenia się mózgu i jest dobrym rozwiązaniem w profilaktyce choroby Alzheimera.
Jeśli szukasz suplementu, który pomoże zredukować napięcie i niepokój, dzięgiel chiński jest dobrym wyborem. Wycisza organizm, uspokaja oraz likwiduje problemy ze snem (dzięki zawartości kumaryny). Dlatego może być pomocny w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych i nadpobudliwości. Zmniejsza bóle migrenowe i tym samym poprawia samopoczucie chorych.
Dzięgiel chiński – w czym jeszcze pomaga?
Liczne właściwości rośliny sprawiają, że ma szerokie pole działania. Jej korzystny wpływ można zauważyć również w:
- wzmacnianiu odporności,
- dbaniu o kondycję wątroby,
- ochronie przed anemią,
- bólach reumatycznych i nerwobólach,
- ochronie włosów przed wypadaniem i ogólnej poprawie kondycji skóry.
Dzięgiel chiński usprawnia pracę wielu narządów i pomaga złagodzić coraz częstsze symptomy naszego współczesnego życia – zaburzenia lękowe, problemy ze snem czy stres. Ma korzystny wpływ na działanie kobiecego organizmu i wspomaga walkę z nowotworem.
Dzięgiel chiński – czy jest dla każdego?
Dzięgiel chiński jest bezpieczną rośliną. Jednak ze względu na skłonność do rozszerzania naczyń krwionośnych nie powinien być stosowany przez osoby mające problemy z krzepliwością krwi. Roślina uwrażliwia na słońce, dlatego najlepiej w czasie jej suplementacji unikać kontaktu z nim lub stosować kremy z filtrem UV. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się przebarwienia lub większe ryzyko oparzeń słonecznych.