Korzeń maca
Korzeń maca (łac. Lepidium meyenii) kojarzymy z pobudzeniem i zastrzykiem energii. Poprawia pracę mózgu podczas większego wysiłku, podnosi libido, pomaga w zwiększaniu masy mięśniowej. Jest najwyżej rosnącą rośliną spożywczą i określa się go jako “peruwiański żeń-szeń”. “Rozwiń” i poznaj jego moc.
Korzeń maca, nazywany też pieprzycą peruwiańską, pochodzi z trudnodostępnych terenów Ameryki Południowej (m.in. z Argentyny czy Peru). Rośnie powyżej wysokości 4000 metrów nad poziomem morza – już to czyni z niego swoisty ewenement. Ma różne kształty, od bulwiastych po wydłużone. Najczęściej występuje w kolorze białym, czerwonym i fioletowym. Można też spotkać zielone korzenie maca.
Roślina ta to bogactwo różnych związków aktywnych, m.in. polifenoli, steroli, glukozynolanów, alkamidów, katechin, miedzi, cynku, wapnia; witaminy A, B1 , B6 i C.
Korzeń maca – źródło energii
Korzeń maca jest naturalnym suplementem dającym efekt “zastrzyku energii”. Dzięki temu wzmacnia wytrzymałość psychiczną, np. w trakcie intensywnej nauki, i fizyczną – np. podczas ciężkiego treningu. Dodatkowo korzeń maca poprawia ogólną pracę mózgu, przyspiesza proces przetwarzania informacji i wzmacnia koncentrację. Redukuje stres, obniża napięcie i poprawia samopoczucie.
Korzeń maca – suplement aktywnych fizycznie
Poza swoim energetyzującym działaniem i poprawą wytrzymałości korzeń maca wspiera aktywnych fizycznie w jeszcze jeden sposób. W swoim składzie zawiera sterole zwiększające masę mięśniową. Wykazują one działanie podobne do sterydów anabolicznych i stymulują wzrost suchej masy. Roślina zawiera również błonnik pokarmowy, czym poprawia pracę metabolizmu i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Korzeń maca a osteoporoza
Dzięki zawartości licznych związków aktywnych korzeń maca może być stosowany jako wsparcie przed wystąpieniem osteoporozy. Zwiększa on zawartość jednego z podstawowych budulców kości – wapnia. Dzięki temu są one mocne, wytrzymałe i mają wysoką gęstość – ogranicza to ryzyko choroby lub opóźnia jej wystąpienie.
Korzeń maca a tarczyca
Czy wiesz, że według badań naukowych korzeń maca korzystnie wspiera pracę tarczycy? Maca jest uważany za roślinę adaptogenną czyli wspierająca organizm człowieka w adaptacji do czynników stresogennych oraz wpływającą pozytywnie na regulację gospodarki hormonalnej. Mówi się, że to obecność fitohormonów sprawia, że maca reguluje poziom hormonów. Co ważne w swoim składzie korzeń maca posiada jod, który jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Maca może łagodzić objawy Hashimoto. Warto jednak pamiętać, że naukowcy podpowiadają, że korzenia maca powinny unikać osoby z niedoczynnością tarczycy, ponieważ niektóre badania wykazały, że może ograniczać wchłanianie jodu.
Korzeń maca a bóle stawów
Obecność przeciwutleniaczy (m.in. polifenole, katechiny, alkamidy, witamina C) i właściwości przeciwzapalnych w korzeniu maca wspiera przy bolących stawach. Jako antyoksydant chroni je przed stresem oksydacyjnym (który osłabia i uszkadza komórki) oraz obniża ryzyko pogłębiania się choroby. Ból stawów wynika z rozwoju stanu zapalnego w ich obrębie. Właściwości przeciwzapalne korzenia maca pomagają w złagodzeniu tych dolegliwości.
Korzeń maca – płodność i większe libido
Korzeń maca korzystnie wpływa na zwiększenie libido i poprawę płodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Co ważne, wpływa na te czynniki bez ingerencji w ilość hormonów płciowych.
Za potencję u mężczyzn odpowiada jeden z aminokwasów argininy. Jego zadaniem jest ogólna poprawa krążenia krwi, co przyczynia się również do większego pobudzenia narządów płciowych. Pomaga w zaburzeniach erekcji i poprawia jakość nasienia – zwiększa się liczba plemników i ich aktywność.
Korzeń maca a menopauza – pomoc w złagodzeniu objawów
Maca dzięki swoim właściwościom przynosi ulgę w menopauzie. Reguluje gospodarkę hormonalną, przez co łagodzi wiele objawów związanych z klimakterium, m.in:
- dodaje energii i zmniejsza uczucie zmęczenia,
- poprawia nastrój,
- zwiększa libido,
- zmniejsza częstość pojawiania się uderzeń gorąca,
- obniża suchość pochwy.
Kobiety w czasie klimakterium narażone są na rozwój osteoporozy. Korzeń maca może obniżyć to ryzyko.
Korzeń maca – wspiera proces odchudzania
Badania naukowe wskazują, że korzeń maca korzystnie wpływa na wsparcie procesu aktywnego odchudzania. Dzięki swoim właściwościom, maca pomaga regulować poziom cukru we krwi, obniża uczucie głodu, wspiera metabolizm energetyczny, wspiera aktywność fizyczną i usprawnia pracę jelit. Warto także zaznaczyć, że optymalny poziom glukozy, w organizmie wspiera proces lipazy, co z kolei może dać dobre wyniki w postaci smukłej sylwetki. Maca korzystnie wspiera także pracę układu nerwowego, a dobre samopoczucie może pozytywnie wpłynąć na regularność treningów, dzięki wzmocnieniu motywacji.
Warto także wspomnieć, że korzeń maca wspiera organizm podczas wysiłku fizycznego i może korzystnie wpływać na wydolność organizmu. Maca zawiera białko i aminokwas argininę, co stanowi idealny duet wspierający aktywność fizyczną i aktywny proces odchudzania. Wspieraj codzienną dietę wysoce przyswajalnymi suplementami diety z korzeniem maca, aby szybciej zaobserwować pozytywne efekty treningu w postaci smukłej sylwetki.
Korzeń maca – jak suplementować?
Roślina najczęściej jest dostępna w formie proszku. Można wówczas dodawać ją do koktajli, owsianek, zup, omletów czy kawy – ma lekko orzechowy smak, więc może wzbogacić też potrawy. Dziennie powinno się przyjmować maksymalnie 3 g sproszkowanego korzenia. W przypadku suplementów w kapsułkach należy trzymać się zaleceń producenta.