Przytulia czepna
Przytulia czepna to wyjątkowe zioło o wielu właściwościach leczniczych. W medycynie ludowej wykorzystywano ją do przemywania ran oraz oparzeń. Roślina przyspiesza przemianę materii, dlatego sprawdza się jako środek wspomagający trawienie. Oczyszcza organizm z toksyn, usprawnia działanie układu moczowego, pomaga pozbyć się obrzęków, dodaje sił i energii. Kliknij „Rozwiń” i poznaj więcej drogocennych właściwości przytulii czepnej.
Przytulia czepna (łac. Galium aparine, ang. cleavers) jest pospolitą rośliną występująca praktycznie na całym świecie, w klimacie umiarkowanym. Powszechnie uważana jest za chwast i mało kto zdaje sobie sprawę z jej cennych właściwości. Rolnicy nie lubią jej ze względu na fakt, że „czepia” się innych roślin i trudno ją usunąć. Prawdopodobnie stąd wzięła się polska nazwa rośliny – „przytulia czepna”, ponieważ przytula, a raczej przyczepia się do wszystkiego, co znajdzie się w jej bliskim otoczeniu. Do zastosowań medycznych wykorzystuje się całe ziele przytulii czepnej.
Przytulia czepna – charakterystyka
Przytulia czepna porasta głównie łąki, trawy, pastwiska i pola uprawne. Wyglądem przypomina przytulię pospolitą i może się on nieco różnić w zależności od terenu, na jakim rośnie. Najwięcej różnic można dostrzec w budowie łodygi – roślina może być leżąca lub wspinająca się (sięga nawet do 1,5 m wysokości). Łodyga przytulii czepnej porośnięta jest drobnymi liśćmi zebranymi w tzw. okółki, z których wyrastają wierzchotki z drobnymi kwiatami w białym kolorze.
Przytulii czepnej nie powinno dotykać się bez rękawiczek, gdyż może powodować drobne, ale bolesne ranki na skórze. U niektórych osób zetknięcie się z tą rośliną może skończyć się reakcją alergiczną.
Przytulia czepna — właściwości
Ziele przytulii czepnej bogate jest w prozdrowotne składniki, które decydują o jej szerokim zastosowaniu medycznym. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza składnikom takim jak flawonoidy, saponiny, taniny, kwasy fenolowe, glikozydy, alkaloidy czy liczne sole mineralne. Tak bogaty skład chemiczny gwarantuje wielostronny wpływ na organizm.
Jednym ze składników obecnych w przytulii jest związek o nazwie kumaryna, który sprawia, że roślina charakterystycznie pachnie – jak siano. Ciekawostką jest, że w roślinie znajduje się także enzym sprawiający, że mleko krów, które najedzą się tego ziela, zsiada się.
Przytulia czepna – działanie
Właściwości lecznicze przytulii czepnej sprawiają, że wpływa ona na organizm w różnoraki sposób. Przypisuje się jej takie działanie jak:
- detoksykujące – oczyszcza z toksyn, oczyszcza krew, poprawia krążenie, wspiera funkcje układu limfatycznego, zapobiega tworzeniu się zastojów limfy w układzie chłonnym;
- antyseptyczne – działa przeciwzapalnie, ułatwia gojenie;
- przeciwzakrzepowe – zapobiega robieniu się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych;
- regenerujące – odnawia komórki organizmu, zmniejsza utratę soli mineralnych z organizmu, odbudowuje witalność;
- moczopędne – wspiera i uzupełnia drenaż limfatyczny, usuwa nadmiar płynów z przestrzeni międzykomórkowych, reguluje gospodarkę wodną;
- rozkurczowe i ściągające – zmniejsza napięcie mięśni gładkich;
- odchudzające – przyspiesza przemianę materii.
Na co pomaga przytulia czepna?
Cleavers znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Może być wykorzystywana zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznie. Pomaga przede wszystkim na schorzenia układu krwionośnego i limfatycznego takie jak miażdżyca, hemoroidy, żylaki oraz przerost prostaty. Wykorzystywana jest do leczenia powiększonych węzłów chłonnych, zapalenia migdałków czy nawracających infekcji gardła.
Wskazaniem do stosowania suplementów z przytulią czepną są także stany zapalne dróg moczowych. Wspomagają one leczenie infekcji i zapaleń dróg moczowych, dają efekty w walce z zatrzymaniem moczu oraz kamicą nerkową. Rekomendowane są do terapii artretyzmu i dny moczanowej.
To jeszcze nie wszystko. Zioło przytulia czepna dobrze sprawdza się w przypadku różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Problemy skórne, w których przebiegu warto sięgnąć po preparaty na bazie przytulii czepnej to łuszczyca, egzema, wrzody, łojotok, potliwość, a także w przypadku ran i owrzodzeń.
Przytulia czepna w kuchni – jakie ma zastosowanie?
Działanie przytulii czepnej jest następujące:
- poprawia krążenie krwi,
- stymuluje i wspomaga przepływ limfy,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- skutecznie walczy z cellulitem,
- wspomaga walkę z nadwagą,
- niweluje opuchliznę i obrzęki,
- zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie,
- regeneruje organizm,
- dodaje sił i energii,
- pomaga na problemy trawienne.
Jak stosować ziele przytulii czepnej?
Surowcem leczniczym jest całe ziele cleavers. Można przyrządzić je na wiele sposobów. Do zastosowań leczniczych zwykle wykorzystuje się odwar i napar. Z rośliny można też przygotować płukankę albo dodać ją do kąpieli.
- Napar – zalej 2 łyżeczki ziela 1 szklanką wrzącej wody i odstaw do zaparzenia na ok. 30 minut, następnie przecedź.
- Odwar – zalej 2 łyżeczki ziela 1 szklanką chłodnej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 5-8 minut. Odstaw z ognia i przykryj na ok. 5 minut.
- Kąpiel lecznicza – na 1 litr wrzątku zastosuj 50 g ziela. Zalej susz wrzątkiem i zaparz pod przykryciem przez 15 minut. Po przecedzeniu dodaj do kąpieli.
- Płukanka – zalej 2 łyżki ziela wrzątkiem (3/4 szklanki) i zaparzaj przez ok. 15 minut. Przecedź płyn i wykorzystaj np. do przygotowania okładów.
Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem przyjmowania przytulii jest doustna suplementacja kapsułkami. Ta łatwa i przyjemna forma podania jest najczęstszym wyborem pacjentów .
Przytulia czepna – przeciwwskazania
W większości przypadków zarówno tabletki przytulii czepnej, jak i cleavers krople są dobrze tolerowane przez organizm i nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Preparatów na bazie przytulii czepnej nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na substancje czynne obecne w surowcu zielarskim. Produkty z przytulią czepną kupisz u nas w sklepie w postaci kropel i tabletek.