Cytrulina
Cytrulina to aminokwas endogenny. W naszym organizmie pełni ona rolę prekursora argininy, która z kolei prowadzi do powstania tlenku azotu. Bierze on udział w syntezie kreatyny. L-cytrulina może więc wpływać na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników w treningach. Suplementacja cytruliny może okazać się odpowiednia nie tylko jako wsparcie samego treningu, ale i późniejszej regeneracji. Bierze ona bowiem udział w cyklu mocznikowym – wspomaga usuwanie amoniaku z organizmu. Dzięki temu pomaga sportowcom uchronić się przed pojawieniem się zakwasów.
Cytrulina – działanie
Naturalna cytrulina, która występuje w naszym organizmie posiada wiele właściwości, które mogą mieć wpływ na jakość naszego treningu i nie tylko. Do możliwych działań l cytruliny zaliczamy:
- Uczestnictwo w procesie cyklu mocznikowego – neutralizuje i usuwa amoniak z naszego organizmu,
- Zwiększanie i poprawę regeneracji organizmu – cytrulina wpływa na zwiększenie przepływu krwi do tkanek,
- Podwyższanie współczynnika pH – dzięki temu ogranicza ilość kwasu mlekowego w naszym organizmie,
- Bierze udział w tworzeniu argininy – jako prekursor argininy l-cytrulina przyczynia się do powstawania tlenku azotu, który wytwarzany jest za sprawą argininy,
- Bierze udział w syntezie kreatyny – przyczyniając się do wytwarzania tlenku azotu, cytrulina wpływa także na syntezę kreatyny,
- Wpływa na pojawienie się pompy mięśniowej – cytrulina wpływa więc na zwiększenie napływu krwi do mięśni, co powoduje rozszerzenie komórek,
- Poprawia ukrwienie tkanek – wynikiem jest usprawnione i zwiększone odżywienie komórek ciała oraz ich dotlenienie,
- Ma swój udział w mechanizmie skurczu mięśni – l-cytrulina współpracuje w tym zakresie z ATP.
L-cytrulina – zastosowanie
W związku z różnorodnością działań, jakimi charakteryzuje się cytrulina, znajduje ona zastosowanie w przypadku leczenia wielu chorób i dolegliwości. Do jednych z wielu zastosowań cytruliny zaliczyć można:
- Nadciśnienie tętnicze,
- Choroby serca,
- Cukrzycę,
- Anemię sierpowatą,
- Demencję,
- Osłabienie mięśni,
- Przewlekłe zmęczenie.
Cytrulina przed treningiem
Jednym z podstawowych zastosowań l-cytruliny jest wykorzystanie jej jako pomoc podczas i po treningu. Szczególną rolę odgrywa tutaj wpływ cytruliny na powstanie tlenku azotu. Zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, wspomaganie hipertrofii mięśniowej, wpływ na syntezę argininy, kreatyny – to wszystko sprawia, że poprawia się wydolność naszego organizmu. Jesteśmy w stanie trenować dłużej i osiągać lepsze efekty.
Cytrulina na potencję
Polepszony przepływ krwi do mięśni może wpłynąć również pozytywnie na pracę męskich narządów płciowych. Wynika to z faktu, że bardzo często powodem problemów z erekcją jest właśnie niedostateczny dopływ krwi do tego narządu. Dlatego suplementacja cytruliny może w tym obszarze przynieść pozytywne skutki. Szczególnie jeśli kuracja będzie opierała się na połączeniu argininy i cytruliny.
Cytrulina – z czym łączyć?
Często wskazuje się na lepsze efekty podczas przyjmowania argininy i cytruliny razem. Wynika to z faktu, że wspólnie obydwa te aminokwasy mogą produkować więcej tlenku azotu. Suplementacja cytruliny stymuluje bowiem pojawianie się argininy w organizmie. Efekt ten może być bardziej spektakularny, niż gdybyśmy suplementowali samą argininę osobno.
Cytrulinę możemy łączyć także z kreatyną. Obydwie te substancje wpływają w znacznym stopniu na odbudowę ATP, dlatego w połączeniu ze sobą mogą ze zdwojoną siłą wpłynąć na przyrost masy mięśniowej i zwiększać możliwości siłowe organizmu. Cytrulina i kreatyna to para idealna, która świetnie sprawdzi się jako suplement dla osób uprawiających sport.