Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Największe jej stężenie występuje w skórze właściwej, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Większości osób kwas hialuronowy kojarzy się wyłącznie z zabiegami wykonywanymi w gabinecie kosmetycznym, a związek ten ma znacznie więcej zastosowań: łagodzi skutki stresu oksydacyjnego, zapewnia optymalne nawilżenie i chroni przed urazami mechanicznymi. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także do leczenia wielu chorób. Kliknij „Rozwiń” i sprawdź, kiedy i dlaczego warto sięgnąć po preparaty z kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy (HA) jest związkiem chemicznym, który występuje w organizmie człowieka pod postacią bezbarwnej cieczy o żelowej konsystencji. Jest istotnym składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej, a także elementem tworzącym ściany naczyń krwionośnych. Podstawowym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Każdego dnia ok. 30% tego obecnego w ciele składnika ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują jego nowe cząsteczki.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy naturalnie w organizmie człowieka występuje w formie soli sodowej (hialuronianu sodu). Substancja ma higroskopijne właściwości, czyli wykazuje zdolność do wiązania wody – jest w stanie wchłonąć nawet 1000-krotność objętości swoich własnych cząsteczek.
Optymalne stężenie kwasu hialuronowego w organizmie warunkuje stan homeostazy, czyli równowagi. U młodych ludzi ten związek chemiczny utrzymuje się w organizmie na odpowiednim poziomie, ale wraz z wiekiem jego ilość zaczyna spadać. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty z kwasem hialuronowym, które pozwalają uzupełnić niedobory.
Kwas hialuronowy – funkcje
Kwas hialuronowy pełni w organizmie szereg ważnych funkcji:
- odpowiada za właściwy poziom nawilżenia (nawodnienia) skóry;
- wypełnia przestrzeń międzykomórkową, tworząc barierę zabezpieczającą przed utratą wody;
- chroni skórę przed urazami i zabezpiecza ją przed wnikaniem bakterii;
- przyspiesza przenikanie substancji rozpuszczalnych w wodzie do skóry;
- wspomaga proces gojenia ran i oparzeń;
- odpowiada za strukturę i funkcje ciałka szklistego oka, zapewnia lepkość, sprężystość, a także współtworzy film łzowy;
- stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz zapewnia ich utrzymanie;
- uczestniczy w dystrybucji składników odżywczych do tkanek i chrząstek;
- współtworzy naczynia krwionośne i strukturę mazi stawowej;
- jako składnik płynu stawowego zapewnia sprężystość chrząstki stawowej i odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu;
- odpowiada za ochronę skóry przed urazami.
Właściwości kwasu hialuronowego
Jedną z najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego jest higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania i wiązania wody. W organizmie ludzkim związek ten wchłania wodę ze skóry właściwej oraz wiąże ją w naskórku. Wyglądem i działaniem kwas hialuronowy można przyrównać do gąbki, ponieważ dzięki swoim higroskopijnym właściwościom może przechowywać wodę, która swą masą 1000-krotnie przekracza objętość własnej cząsteczki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać nawet do dwustu cząsteczek wody. Kwas hialuronowy jest endogenny, co w praktyce znaczy tyle, że organizm jest w stanie samodzielnie go sobie wytworzyć.
Drogocenne właściwości kwasu hialuronowego warunkują dobrą kondycję skóry, która jest odpowiednio nawilżona, gładka i sprężysta. Warto też dodać, że substancja ta ma pośredni wpływ na gospodarkę wodno-lipidową.
Kwas hialuronowy – zastosowanie
Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. W swojej pracy nierzadko wykorzystują go chirurdzy, ortopedzi, ginekolodzy, urolodzy i stomatolodzy. Znajduje zastosowanie m.in. terapiach medycznych, medycynie estetycznej i przemyśle kosmetycznym. Służy do diagnostyki chorób, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów.
Na co można stosować kwas hialuronowy?
- Kwas hialuronowy na stawy – jest składnikiem mazi stawowej, zapewnia zdrowe i dobrze funkcjonujące stawy, wpływa na powstawanie tkanki chrzęstnej. Wykorzystywany w leczeniu artretyzmu czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
- Kwas hialuronowy na kości – zwiększa aktywność osteoblastów, spowalnia tempo utraty masy kostnej (badania w tym zakresie wciąż trwają).
- Kwas hialuronowy na układ moczowy – łagodzi ból związany z zapaleniem pęcherza, zmniejsza parcie na pęcherz, przyspiesza gojenie się ran po operacjach ginekologicznych.
- Kwas hialuronowy na układ pokarmowy – łagodzi objawy refluksu (zgagi).
- Kwas hialuronowy na oczy – wykorzystywany podczas niektórych zabiegów chirurgicznych oczu, a oprócz tego korzystnie wpływa na strukturę filmu łzowego oraz wiąże szkodliwe substancje.
Kwas hialuronowy w kosmetyce
Główne korzyści wynikające ze stosowania kwasu hialuronowego w kosmetologii to m.in.:
- głębokie nawilżenie skóry,
- poprawa elastyczności i gładkości skóry,
- widoczna redukcja przebarwień i zmarszczek,
- odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych,
- wsparcie procesów regeneracyjnych skóry,
- spowolnienie procesów starzenia.
Ze względu na duży wpływ kwasu hialuronowego na wygląd i kondycję skóry jest on częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania i skutki uboczne
Do produkcji preparatów wykorzystuje się syntetyczny kwas hialuronowy, który powstaje w warunkach laboratoryjnych. Jest to substancja biozgodna, tj. występująca naturalnie w organizmie człowieka, zgodną z chemiczną budową komórek człowieka. W związku z tym jest bezpieczna dla zdrowia, nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków ubocznych ani nie powoduje alergii, a przeciwwskazania do jej stosowania nie występują.
Suplement diety z kwasem hialuronowym – jaki wybrać?
W naszej ofercie dostępne są preparaty na bazie kwasu hialuronowego w różnej postaci. Największą popularnością cieszy się kwas hialuronowy w tabletkach, jednak tak naprawdę nie ma znacznie forma produktu, gdyż każda z nich jest tak samo efektywna. Dostępne są również suplementy zawierające kwas hialuronowy w formie drobnocząsteczkowej lub wielkocząsteczkowej, przy czym skuteczniejsze działanie zapewniają te pierwsze. U nas w sklepie kupisz kwas hialuronowy z peptydami, kwas hialuronowy z kolagenem, a także kwas hialuronowy z witaminą C.