Pycnogenol

Pycnogenol to wyciąg z kory francuskiej sosny śródziemnomorskiej. Uznawany jest za najsilniejszy spośród wszystkich znanych współczesnej medycynie przeciwutleniaczy. Działanie pycnogenolu można przyrównać do działania witamin C i E, jednak w praktyce jest dużo silniejsze i zarazem efektywniejsze. Kliknij „Rozwiń”, aby poznać potencjalne działanie pycnogenolu na organizm.

Choć nazwa pycnogenol brzmi obco, to ekstrakt ten pozostaje w użyciu od kilkudziesięciu lat. Historia tej substancji zaczyna się w latach 60-tych przez Charlesa Haimoffa. Substancja przeszła szereg badań naukowych i uważana jest za całkowicie bezpieczną dla ludzi. Proces pozyskiwania ekstraktu z sosny jest opatentowany, a do jego pozyskania nie są wykorzystywane żadne toksyczne rozpuszczalniki. Do produkcji 1 kg pycnogenolu potrzebne jest 1000 kg kory.

Przejrzyj ofertę naszego sklepu i poznaj suplementy diety z pycnogenolem w składzie, które dostarczają organizmowi cennych dla niego składników odżywczych. Wszystkie znajdujące się w tej kategorii produkty mogą być stosowane jako forma uzupełniania w składniki odżywcze prawidłowo zróżnicowanej diety.

Pycnogenol – potencjalne działanie

Swoje działanie pycnogenol zawdzięcza sporej ilości procyjanidyn, kwasów organicznych i bioflawonoidów. Pycnogenol przypuszczalnie wykazuje następujący wpływ na organizm:

 • wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne,
 • ma właściwości silnie przeciwbólowe,
 • wspiera układ immunologiczny,
 • jest pomocny w terapii cukrzycy 2 typu i przy insulinooporności,
 • korzystnie wpływa przy astmie,
 • wykazuje pozytywny wpływ w terapii nadciśnienia,
 • poprawia krążenie mózgowe, funkcje kognitywne i działa neuroprotekcyjnie,
 • redukuje nadaktywność u osób z ADHD,
 • poprawia stan żylaków,
 • poprawia stan hemoroidów,
 • poprawia zdolności wysiłkowe,
 • poprawia erekcję,
 • chroni system sercowo-naczyniowy,
 • zapobiega miażdżycy tętnic,
 • pomaga leczyć szumy uszne,
 • chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
 • przyspiesza proces gojenia,
 • łagodzi objawy przeziębienia,
 • hamuje wzrost komórek nowotworowych,
 • zmniejsza ilość i częstotliwość występowania migren.

Pycnogenol - wpływ na układ sercowo-naczyniowy

W szczególności zwraca się uwagę na właściwości pycnogenolu polegające na zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. W jaki sposób substancja ta jest w stanie obniżyć to ryzyko? Przede wszystkim za sprawą jej wpływu na obniżenie cukru we krwi, obniżenie cholesterolu, poprawę lipidów we krwi. Pozytywny wpływ pycnogenolu na układ krążenia potwierdzony jest nawet badaniami naukowymi. Niektóre z nich wskazują na znaczną poprawę funkcji sródbłonka, wynikającą właśnie z podania pycnogenolu. Oznacza to, że substancja ta w istocie poprawia funkcje naczyń oraz usprawnia przepływ krwi. W raporcie na temat tego badania zawarto również informacje o tym, że substancja ta normalizuje ciśnienie krwi, poprawia pracę nerek, również w cukrzycy.

Komu polecany jest pycnogenol?

Suplementy diety z pycnogenolem zaleca się każdemu, kto jest narażony na zwiększone działanie wolnych rodników. Do tego grona należą osoby palące papierosy, uprawiające aktywność fizyczną czy szczególnie narażone na stres. Rekomendowane są one diabetykom, gdyż cukrzyca przyczynia się do zwiększonej produkcji wolnych rodników. Ponadto preparaty na bazie pycnogenolu powinni przyjmować chorzy na jaskrę i kataraktę, ponieważ pozytywnie wpływają na wzrok.

Dawkowanie pycnogenolu

Dawkowanie różni się w zależności od stężenia i standaryzacji ekstraktu. Należy jednak pamiętać, że ekstrakty są mocno skoncentrowane i zapewniają wysokie stężenie substancji czynnych. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta w tej kwestii.

Pycnogenol – przeciwwskazania

Pycnogenol jest bezpieczny dla zdrowia. Ale tak jak w przypadku każdej innej substancji, tak i tutaj występuje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Wśród nich znajduje się nadwrażliwość na pycnogenol, ciąża i okres laktacji. Przed wdrożeniem suplementacji pycnogenolem najlepiej skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.

Skutki uboczne stosowania pycnogenolu

Do tej pory przeprowadzone badania nie wykazały żadnych większych działań niepożądanych. Warto mieć świadomość, że pycnogenol może zmniejszać krzepliwość, o czym trzeba pamiętać przy niedokrzepliwości. Przy przyjmowaniu większych dawek przez dłuższy okres może dojść do zbyt silnego efektu antyoksydacyjnego. Dodatkowo pycnogenol, tak jak każda inna substancja, może wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz ziołami.

Suplementy diety z pycnogenolem

Ekstrakt z kory sosny może być pomocny w dietoterapii wielu chorób cywilizacyjnych, jak również może przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia, dlatego warto rozważyć włączenie go do swojej diety.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór preparatów na bazie naturalnych składników, zawierających ekstrakt z kory sosny, a także substancje dodatkowe takie jak resweratrol, acerola czy rutyna. Suplementy diety z pycnogenolem w składzie dostarczają organizmowi witamin i minerałów oraz innych niezbędnych mu składników, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

 

Substancja działająca: Antyoksydanty, Pycnogenol, Resweratrol
Marka: SWANSON
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 30 kapsułek
SWANSON Resweratrol 250mg
Resweratrol
42.45 zł
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: NOW FOODS
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 50 kapsułek
NOW Pycnogenol 60mg & Acerola & Rutyna
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: NOW FOODS
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 60 kapsułek , 30 kapsułek
NOW Pycnogenol 30mg
Pycnogenol
52.45 zł
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: ALINESS
Forma: Tabletki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 60 kapsułek
Aliness Pycnogenol extract 65% 50 mg
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: SOLGAR
Forma: Tabletki
Opakowanie: Szklane
Opakowania: 30 kapsułek
Solgar Pycnogenol 100 mg
Pycnogenol
305.45 zł
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: NATROL
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 60 kapsułek
Natrol Pycnogenol, 50mg
Pycnogenol
189.95 zł
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: Life Extension
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 60 kapsułek
Life Extension Pycnogenol French Maritime Pine Bark Extract, 100mg
Substancja działająca: Pycnogenol
Marka: NOW FOODS
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 90 kapsułek
Now foods Policosanol, 40mg Extra Strength

Alergia - jak skutecznie wspierać jej leczenie?

Alergia jest chorobą cywilizacyjną, która może towarzyszyć człowiekowi do końca życia. Alergia to problem milionów ludzi na całym świecie. Co warto wiedzieć o alergii i skutecznym naturalnym wsparciu jej leczenia? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Alergia – leczenie naturalne

Leczenie alergii w sposób naturalny poprzez stosowanie odpowiednich witamin i suplementów jest w stanie znacząco poprawić jakość naszego życia. Dowiedz się jakie zioła i rośliny okazują się pomocne przy leczeniu alergii.
Czytaj więcej