Opinie o Nas

Przeziębienie a grypa – jak odróżnić?

Przeziębienie a grypa – to dwie różne choroby, które bywają ze sobą często mylone. Niektórzy wręcz uważają, że grypa to po prostu takie mocniejsze przeziębienie, co nie do końca jest prawdą. Dlatego dzisiaj porównamy sobie oba te schorzenia i wskażemy występujące między nimi różnice. Sprawdź, jak rozpoznać grypę i po czym odróżnić przeziębienie od grypy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie leczenie podjąć, czy lepsze będą witaminy na przeziębienie, czy silniejsze leki na grypę, gdy zaatakuje Cię jedna z tych chorób.

Zacznijmy od tego, że zarówno grypa, jak i przeziębienie to choroby wirusowe. Obie charakteryzują się bardzo podobnymi objawami, co utrudnia rozpoznanie. A bardzo ważne jest, by właściwie rozpoznać chorobę, gdyż od diagnozy zależy forma leczenia. O ile niedoleczone przeziębienie raczej nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, to niedoleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego porównamy sobie teraz objawy jednej i drugiej dolegliwości, by każdy po przeczytaniu tego artykułu bez problemu umiał je odróżnić.

 

Sprawdź także: Naturalne preparaty na wzmocnienie organizmu

 

Objawy przeziębienia a objawy grypy

Symptomy przeziębienia i grypy, choć wydają się takie same, subtelnie się jednak od siebie różnią.

Katar

 

Przeziębienie

Katar to typowy objaw przeziębienia pojawia się jako jeden z pierwszych. Jest mocno wodnisty i uporczywy, przez co chory nigdzie nie może ruszyć się bez chusteczek, z czasem przechodzi w katar śluzowy. Suche powietrze sprzyja wysychaniu śluzówek nosa, przez co ma się uczucie niedrożności. Bardzo trudno jest pozbyć się z nosa zalegającej w nim wydzieliny.

Grypa

Katar przy grypie pojawia się dużo rzadziej niż przy przeziębieniu, na ogół nie występuje, a jeśli już, to daje się we znaki aż tak bardzo, jak ten przy przeziębieniu.

Kaszel

 

Przeziębienie

Kaszel często występuje przy przeziębieniu, ale nie zawsze. Jeśli się pojawia, to raczej na początku. Wtedy choremu nieustannie towarzyszy odruch kaszlowy, nawet w nocy. Z czasem kaszel suchy zamienia się w mokry.

Grypa

Kaszel jest charakterystycznym objawem grypy, jednak zwykle nie pojawia się od razu, a dopiero po kilku dniach trwania choroby. Na początkowym etapie jest on suchy, silny, męczący i napadowy, później przeobraża się w wilgotny, który przebiega z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Ból głowy

 

Przeziębienie

Ból głowy przy przeziębieniu pojawia się bardzo często ze względu na występujący katar. Stopień nasilenia bólu nie jest jednak wysoki. Mamy do czynienia z bólem słabym lub umiarkowanym, który zlokalizowany jest w jednym miejscu. Dolegliwość ustępuje po zażyciu tabletki przeciwbólowej.

Grypa

Ból głowy to kolejny charakterystyczny objaw grypy zaraz po kaszlu. Jest on dużo silniejszy niż przy przeziębieniu, w dodatku nie lokuje się w jednym miejscu, lecz jest rozlany po całej głowie. Dolegliwość często nie mija nawet po zażyciu silnych środków przeciwbólowych, przez co choremu jest bardzo trudno normalnie funkcjonować.

Bóle mięśni i stawów

 

Przeziębienie

Przeziębieniu mogą towarzyszyć bóle mięśniowo-stawowe o słabym nasileniu. Nie obejmują one całego ciała, lecz jedynie wybrane partie. Nie utrudniają codziennego funkcjonowania, jedynie obniżają samopoczucie. Najczęściej ustępują po kilku dniach trwania choroby, pomimo tego, że pozostałe objawy nadal się utrzymują.

Grypa

Od bóli mięśniowo-stawowych w przypadku grypy tak naprawdę wszystko się zaczyna. Obejmują one wszystkie partie ciała i są trudne do wytrzymania. Towarzyszy im osłabienie mięśni (tzw. astenia). Chorzy opisują odczuwane dolegliwości jako „łamanie w kościach”, które uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności typu chodzenie. Nawet leżenie sprawia ból i dyskomfort. Co istotne, grypowe bóle mięśni i stawów utrzymują się przez cały czas trwania choroby.

Gorączka

 

Przeziębienie

W przebiegu przeziębienia może pojawić się podwyższona temperatura ciała, ale nie musi. Jeśli występuje, to zazwyczaj wynosi maksymalnie 38 stopni Celsjusza i utrzymuje się stosunkowo krótko (łatwo ją zbić).

Grypa

Charakterystyczna dla grypy jest bardzo wysoka gorączka, z którą trudno sobie poradzić. Nierzadko oscyluje wokół 40 stopni Celsjusza, choć średnio wynosi 39 stopni Celsjusza. Oprócz gorączki pojawiają się także dreszcze całego ciała oraz obfite poty. Najwyższa gorączka pojawia się po ok. 25 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów grypy i potrafi utrzymywać się przez okres od 2 do 4 dni.

Różnice między przeziębieniem a grypą

Kluczową różnicą między przeziębieniem a grypą jest fakt, że to pierwsze rozwija się u nas zazwyczaj w ciągu kilku dni, natomiast grypa może nas "odciąć" nawet w kilka godzin. Porównaj objawy grypy i przeziębienia:

  • gorączka – rzadko przy przeziębieniu, często przy grypie;
  • zmęczenie – łagodne przy przeziębieniu, mocne przy grypie;
  • dreszcze – rzadko przy przeziębieniu, często przy grypie;
  • bóle kostno-stawowe – łagodne przy przeziębieniu, silne przy grypie;
  • ból głowy – rzadko i łagodny przy przeziębieniu, często i silny przy grypie;
  • ból gardła – często przy przeziębieniu, rzadko przy grypie;
  • kaszel – często, raczej suchy przy przeziębieniu, suchy, który zamienia się w mokry przy grypie.