Karnozyna
Czy wiesz, że karnozyna jest składnikiem, który wspiera zdrowie człowieka szybko i skutecznie? Co ciekawe Karnozyna jest elementem badań naukowców z całego świata, aby w pełni poznać jej prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Panuje opinia w środowisku medycznym, że karnozyna ma wszechstronne działanie wspierające dobre zdrowie i samopoczucie człowieka. Karnozynę powinny suplementować osoby po ukończeniu 40 roku życia ponieważ właśnie w tym wieku naturalna synteza karnozyny spada. Karnozyna jest naturalnie występującym dipeptydem, który znajduje się, w tkance mięśniowej oraz mózgu. Jest ona także antyoksydantem.
Karnozyna co to?
Karnozyna jest naturalnym wsparciem, prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Składa się z połączenia dwóch aminokwasów, beta-alaniny i histydyny. Karnozyna składnikiem specjalnym w naturalnym, który świetnie się wchłania i działa efektywnie. W organizmie ludzkim najwięcej karnozyny można znaleźć w układzie nerwowym, mięśniach szkieletowych i korze mózgowej. Karnozyna działa dobroczynnie także na procesy poznawcze i chroni organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego. Najwięcej karnozyny znaleźć można w czerwonym mięsie, jednak codzienna dieta może nie być wystarczająco dobrze zbilansowana aby dostarczyć odpowiednią ilość karnozyny do ludzkiego organizmu. Problem z niedoborem karnozyny mogą mieć osoby o diecie wegańskiej i diecie wegetariańskiej. Karnozynę znajdziesz najczęściej w postaci kapsułek i tabletek.
Karnozyna właściwości
Karnozyna została wyizolowana na początku XX wieku i od tamtej pory stanowi punkt zainteresowania naukowców. Badania wskazują, że karnozyna wspiera metabolizm energetyczny, zapobiega przedwczesnej utracie zdolności intelektualnych, przez co może wspierać profilaktykę wystąpienia choroby Alzheimera. Świetnie przyswajalną karnozynę, można suplementować jako wsparcie codziennej diety - zadowoleni klienci chętnie wracają między innymi po karnozynę marki Swanson. Jakie jeszcze ma właściwości? Odpowiadamy:
- wspiera profilaktykę antynowotworową
- opóźnia proces starzenia
- wspiera układu nerwowego
- wspiera procesu ochrony białek w tym ochrona DNA
- wspiera naturalny detoks
- wspiera leczenia choroby Alzheimera
- wspiera regulację poziomu glukozy
- wsparcie funkcji poznawczych
- wspiera leczenie ran
- wspiera układ sercowo-naczyniowy
- wspiera układ krążenia
- wspiera prawidłowe widzenie
Karnozyna dla kogo?
Czy wiesz, że karnozyna jest składnikiem specjalnym, który może być ważny dla wielu osób w naszym społeczeństwie. Eksperci polecają ten związek chemiczny Przede wszystkim: seniorom, sportowcom, osobom procującym umysłowo, ludziom pracującym fizycznie, osobom pragnącym wspomóc pracę układu nerwowego, diabetykom, osobom które prowadzą aktywny proces odchudzania, osobom narażonym na choroby demencyjne, kobietom narażonym na osteoporozę, ludziom prowadzącym szybki nieregularny i nerwowy tryb życia, osobom narażonym na choroby układu sercowego i układu krążenia czy ludziom którzy pragną zachować na dłużej dobre zdrowie oczu i ostrość widzenia.
Karnozyna na skórę
Karnozyna ma właściwości opóźniające proces starzenia, dlatego zastosowanie suplementacji karnozyny na skórę to idealne wsparcie urody. Karnozyna chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. L-karnozyna jest także odpowiedzialna za wsparcie odnowy uszkodzonych komórek. Dzięki takim właściwościom korzystnie wpływa na uelastycznienie skóry, spłycenie zmarszczek i nawilżenie skóry. Niektóre źródła podają także fakt, że karnozyna może chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Co ciekawe mówi się, że karnozyna spowalnia procesy starzenia, co może wynikać, ze wspominanych już właściwości antyoksydacyjnych. Karnozyna pomaga w leczeniu ran co jest często wykorzystywane w dermatologii i chirurgii.
Karnozyna a wydolność fizyczna
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia albo uprawiasz sport, suplementacja karnozyny może korzystnie wpłynąć na wsparcie wydolności organizmu i wsparcie regeneracji mięśni. Karnozyna wspiera metabolizm energetyczny na poziomie komórek. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Jeśli tkanka mięśniowa ulegnie przemęczeniu podczas treningu wytwarza się kwas mlekowy i może dojść do przysłowiowych "zakwasów". Karmnozyna chroni mięśnie podczas treningu dlatego może też wpływać na polepszenie wyników treningu. Nie ma jeszcze badań naukowych, które potwierdziły by, że karnozyna podnosi wydolność fizyczną, jednak warto ten związek chemiczny dostarczyć do organizmu podczas spodziewanej cięzkiej pracy fizycznej lub wzmożonego treningu działając profilaktycznie.
Karnozyna a choroba Alzheimera
Prowadzone są badania kliniczne (na zwierzętach), które mają udowodnić, że karnozyna może skutecznie wspierać leczenie choroby Alzheimera i wpływać pozytywnie na profilaktykę wystąpienia tej choroby. Karnozyna ma pomagać obniżyć poziom beta amyloidu, który w dużym stężeniu występuje w tkance mózgowej przy chorobie Alzheimera. Na chwilę obecną zaobserwowano, że optymalne stężenie karnozyny korzystnie wpływa na procesy poznawcze takie jak pamięć, logiczne myślenie czy koncentracja. Szczególnie ta zależność może być ważna dla osób starszych, osób uczących się i pracujących umysłowo. Układ nerwowy to niezwykle ważna struktura w organizmie ludzkim dlatego warto wspierać jego dobre funkcjonowanie każdego dnia.
Karnozyna wspiera leczenie autyzmu
W Stanach Zjednoczonych były prowadzone badania, których celem było sprawdzenie czy karnozyna może być pomocna przy wsparciu leczenia autyzmu. Znakomita lekarka Pani Michaela G. Cheza udowodniła, że zastosowanie karnozyny w wsparciu leczenia autyzmu, może dać pozytywny efekt zdrowotny. Lekarka przeprowadziła próbę badawczą z udziałem 31 chorych dzieci na autuzm. Zaskakujące było to, że już po 8 tygodniach stosowania karnozyny jako wsparcia podstawowego leczenia zaczęła obserwować takie efekty jak pojawienie się mowy biernej oraz poszerzenie relacji społecznych. Jednocześnie dzieci, poddane badaniom nie miały żadnych oznak, które wskazywały by na pojawienie się objawów ubocznych lub niepożądanych. Można więc założyć, że karnozyna korzystnie wspiera pracę mózgu i układu nerwowego w chorobach o podłożu zaburzenia pracy układu nerwowego, mózgu i integracji wrażeń zmysłowych. Co istotne wciąż trwają badania, których istotą jest wykorzystanie karnozyny w leczeniu schorzeń, które wywoływane są także przez stres karbonylowy i wywołany pojawieniem się w organizmie za dużej ilości wolnych rodników.
Dlaczego karnozyna pomaga na serce?
Eksperci wskazują na korzystne działanie karnozyny na zdrowie układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego. Co ważne l-karnozyna wspiera zdrowie serca. W przeprowadzonych badaniach z udziałem osób z niewydolnością serca, zauważono że nastąpiła poprawa, w niektórych parametrach czynności serca. Dobre funkcjonowanie układu krążenia przekłada się na wysoką jakość życia na co dzień. Co ważne karnozyna wspiera profilaktykę wystąpienia miażdżycy, co z kolei może zapobiegać wystąpieniu w przyszłości zawału serca i udaru mózgu.
Cukrzyca a karnozyna
Cukrzyca jest chorobom cywilizacyjną, która dotyka dużą część społeczeństwa. Zastosowanie nowoczesnych suplementów z karnozyną takich światowych marek jak: Swanson, Solgar, G&G, Aliness, Now Foods, może wspomóc leczenie osób cierpiących na nefropatię cukrzycową. Karnozyna może być pomocna w walce z powikłaniami cukrzycy takimi jak: problemy z oczami, choroby serca, niewydolność narządowa, utrata słuchu czy osteoporoza. Prowadzone są badania, które mają potwierdzić, że karnozyna zmniejsza znacząco insulinoopornosć.
Czy karnozyna wspiera zdrowie oczu?
W naszym organizmie l-karnozyna wspiera zdrowie na wielu poziomoch. Warto powiedzieć o jej działaniu na narząd wzroku. Karnozyna może opóźnić wystąpienie zaćmy starczej. Wspiera również oczy, chroniąc je przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Karnozynę można polecić osobom w średnim wieku i seniorom, aby wspierać dobre widzenie. Trwają także badania naukowe nad zastosowaniem karnozyny w leczeniu jaskry i wspiera ostrość widzenia. Co ciekawe udowodniono, że karnozyna może opóźnić starzenie się narządu wzroku.
Gdzie szukać karnozyny?
W codziennym jadłospisie warto uwzględnić produkty spożywcze, które są bogatym źródłem karnozyny. Pamiętaj, aby w dobrze zbilansowanej diecie zawrzeć czerwone mięso, ryby, nasiona sezamu, orzechy arachidowe, jaja, mleko, rośliny strączkowe i oleje roślinne. Problem z przyswajalnością karnozyny może być taki, że jest ona w organizmie człowieka szybko rozkładana przez enzymy. Dlatego mówi się, że powinno się wspierać codzienną dietę nowoczesnymi suplementami z karnozyną. Poziom dobowej dawki karnozyny, który można dostarczyć do organizmu to nawet 1000 mg.
Czy karnozyna wspiera leczenie stanów zapalnych?
Badania pokazują, pozytywny wpływ karnozyny na leczenie stanów zapalnych. Nowoczesne suplementy diety z karnozyną o czystym i prostym składzie stosowane są jako wsparcie leczenia stanów zapalnych różnorakiego pochodzenia, wrzodów czy leczenia ran. W Japonii z powodzeniem zastosowano kompleks z karnozyną jako środka przeciwzapalnego. Dotychczasowe badania nie stwierdzają jednak wprost czy karnozyna zmniejsza znacząco stany zapalne. Można jednak zaznaczyć, że eksperci zauważyli, że l-karnozyna może chronić organizm, w szczególności komórki mózgu przed szkodliwym działaniem metali ciężkich, dzięki swoim właściwością chelatującym. Czyli wysokiej jakości preparaty z l-karnozyną można polecić osobom pragnącym przeprowadzić łagodny, naturalny detoks organizmu. Jest to ważne ponieważ zachwiana równowaga pierwiastków, może prowadzić do uogólnionych stanów zapalnych w organizmie człowieka.
Karnozyna - niedobór
Karnozyna jest ważnym składnikiem specjalnym dla organizmu człowieka, dlatego jej niedobór może mieć negatywne skutki dla utrzymania dobrego zdrowia. Co prawda organizm człowieka potrafi sam syntetyzować ten aminokwas, jednak jego stężenie spada wraz z wiekiem. Najczęściej na niedobór karnozyny narażone są osoby, które zdecydowały się wykluczyć mięso ze swojej diety. Warto także zaznaczyć, że mężczyźni mogą być bardziej narażeni na skutki jej niedoboru niżeli kobiety.
Niedobór karnozyny przyspiesza proces starzenia, negatywnie wpływa na wydolność fizyczną, zaburza pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Karnozyna może także wspomóc leczenie demencji i choroby Alzheimera. Co ciekawe niedobór karnozyny, może niekorzystnie wpływać na funkcje neurologiczne u dzieci z autyzmem. Niski poziom karnozyny niekorzystnie wpływa na urodę poprzez spadek ujędrnienia i naprężenia skóry. Mówi się także, że nie odpowiednie stężenie karnozyny prowadzi do częstszych zachorowań w obrębie układu kostno-stawowego.
Karnozyna przeciwwskazania
Karnozyna jest bezpiecznym i efektywnie działającym związkiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre osoby powinny przed suplementacją karnozyną zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Z większą ostrożnością do karnozyny powinny podchodzić osoby z podwyższonym poziomem cukru, kobiety w ciąży i karmiące. Karnozynę powinno się polecić osobom dorosłym chyba, że pediatra zaleci inaczej. Podczas stosowania karnozyny należy obserwować organizm, ponieważ niektóre osoby wykazują tendencje do uczulenia na ten związek.
Karnozyna objawy uboczne suplementacji
Należy podkreślić, że karnozyna jest składnikiem specjalnym, naturalnym który jest bezpieczny dla organizmu. Nie można jednak przekraczać zalecanej dawki, jaką proponuje producent lub lekarz. L-karnozyna nie daje raczej objawów ubocznych podczas stosowania u większości ludzi. Warto jednak pamiętać, że w pojedynczych przypadkach może powodować obniżenie ciśnienia krwi.