Kolagen
Kolagen to główne białko budulcowe występujące we wszystkich organizmach zwierzęcych, w ludzkim również. Pełni rolę naturalnego rusztowania dla tkanek, zapewnia im elastyczność. Z wiekiem zdolność do produkcji kolagenu spada, przez co skóra się szybciej starzeje, tracąc swą jędrność i elastyczność. Kliknij „Rozwiń” i sprawdź, jakie zastosowanie ma kolagen i kiedy wskazana jest jego suplementacja.
Kolagen jest jednym z najważniejszych składników organizmu naturalnie występującym w ludzkim ciele. Stanowi ok. 30% wszystkich białek ludzkich. Ze względu na swoje właściwości bywa nazywany białkiem młodości. Po upływie 25. roku życia jego ilość w organizmie stopniowo zaczyna spadać, co może mieć różne konsekwencje zdrowotne: pogorszenie kondycji skóry, wypadanie włosów, sztywność stawów, bóle kręgosłupa. W tej kategorii znajdą Państwo szeroki wybór naturalnych produktów na bazie kolagenu pozwalających uzupełnić niedobór tego składnika w organizmie.
Kolagen – co to jest?
Kolagen jest białkiem produkowanym przez ludzki organizm. Tworzy długie łańcuchy molekularne wzmacniające skórę, ścięgna i narządy wewnętrzne. Jego głównym zadaniem jest łączenie komórek. Jako składnik budulcowy występuje w skórze, kościach, ścięgnach, chrząstkach, zębach, naczyniach krwionośnych czy rogówce oka. Ubytki kolagenu najszybciej widać na twarzy i szyi – pojawiają się zmarszczki i bruzdy, skóra wiotczeje i opada.
Właściwości kolagenu
Białka kolagenowe utrzymują strukturalną integralność tkanek i narządów. Wypełniają przestrzenie między komórkami i zapewniają wytrzymałość mechaniczną tkanki. To dzięki nim tkanki są twarde i sztywne, a jednocześnie elastyczne i sprężyste.
Kolagen zapewnia lepsze wchłanianie składników mineralnych i tym sposobem przyczynia się do zwiększenia gęstości kości. Bierze udział w procesach odnowy komórkowej w skórze, ponadto wspiera procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej.
Typy kolagenu
Wyróżnić można kilka rodzajów kolagenu naturalnego. Wśród nich znajduje się m.in. kolagen zwierzęcy, roślinny, natywny, hydrolizowany, mikrokolagen, atelokolagen i kolagen liofilizowany. W suplementach diety najczęściej spotykany jest kolagen zwierzęcy, w tym drobiowy, wieprzowy i rybi. Jednym z najcenniejszych ze wszystkich wymienionych jest kolagen rybi, który ma budowę najbardziej zbliżoną do kolagenu ludzkiego. Ze względu na niewielkie rozmiary cząsteczek łatwo przedostaje się do krwiobiegu, dzięki czemu jest dobrze przyswajalny.
Kolagen naturalny – rodzaje
Do tej pory opisano 29 typów kolagenu, które różnią się strukturą przestrzenną oraz miejscem występowania w organizmie. Oto wybrane rodzaje:
- typ I – skóra, ścięgna, więzadła, tkanka łączna kości, tkanka podskórna;
- typ II – chrząstki stawowe, ciało szkliste;
- typ III – rozciągliwe tkanki, np. mięśnie i skóra;
- typ IV – wszystkie błony podstawne;
- typ V – rogówka, zęby, kości, łożysko, skóra, mięśnie gładkie (dopełnienie kolagenu I);
- typ VI – odmiana typu V (ta suma funkcja);
- typ VII – tkanka, skóra, powierzchnia tętnic;
- typ VIII – śródbłonek;
- typ IX, X, XI – chrząstki (razem z typem II);
- typ XII – w wielu tkankach (razem z typem I i III).
Naturalne źródła kolagenu
Poziom tego białka w organizmie w dużym stopniu zależy od stosowanej diety. Kolagen naturalnie występuje w żywności. Jest obecny przede wszystkim w galaretkach: z nóżek wieprzowych lub cielęcych, z kurzych łapek, jak również w rybie w galarecie, salcesonie czy golonce. Kolagen naturalny znaleźć można także w podrobach. Innymi słowy, jest obecny we wszystkich produktach zawierających żelatynę pozyskiwaną z kości zwierzęcych.
Zastosowanie kolagenu
Białko to posiada wiele zastosowa:
- kolagen na skórę – zapewnia skórze jędrność, elastyczność i gładkość. Gdy skóra zostanie uszkodzona, wspomaga jej regenerację. Dzięki niemu skóra jest bardziej napięta, a wszystkie wgłębienia mniej widoczne;
- kolagen na stawy – dzięki niemu chrząstka jest odporna na ściskanie i rozciąganie. Utrata kolagenu może prowadzić do sztywności i obrzęków stawów;
- kolagen na włosy – wpływa na prawidłowy wzrost oraz budowę włosów. Niedobór kolagenu sprawia, że włosy stają się cienkie, przesuszone i łamliwe;
- kolagen na paznokcie – wzmacnia płytkę paznokciową, zapobiega rozdwajaniu i łamaniu. Dodatkowo wspomaga regenerację skórek okołopaznokciowych.
To najważniejsze, ale nie wszystkie zastosowania kolagenu. Oprócz tego białko to:
- spowalnia procesy starzenia się skóry,
- likwiduje zmiany zapalne,
- eliminuje przebarwienia skóry,
- zmiękcza i wygładza blizny,
- poprawia krążenie żylne i tętnicze,
- reguluje przemianę materii,
- zapobiega utracie wody z organizmu,
- pomaga likwidować cellulit.
Kiedy konieczna jest suplementacja kolagenem?
Wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniejsze pokłady kolagenu. Ilość tego białka stopniowo spada po przekroczeniu 25. roku życia, w dodatku traci ono na jakości. Dlatego wiek jest najważniejszym wskazaniem do suplementacji, ale nie tylko. Czynnikami destrukcyjnie wpływającymi na kondycję kolagenu jest także wysiłek fizyczny, stres, ekspozycja na promieniowanie UV oraz dieta uboga w składniki wspomagające syntezę kolagenu (witaminy A, C i E, żelazo oraz wapń).
Jaką postać kolagenu wybrać?
Najlepszym wyborem będzie kolagen naturalny, a dokładniej kolagen rybi. Ma bardzo dużą zgodność z kolagenem ludzkim i w odróżnieniu od innych rodzajów szybko wnika w komórki. Kolagen morski ma trzyrzędową budowę białka i te same aminokwasy w składzie, co ten naturalnie występujący w organizmie ludzkim, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do potrzeb skóry oraz stawów.
Na rynku dostępne są różne postacie tego białka, m.in.
- kolagen do picia,
- kolagen w tabletkach,
- kolagen w proszku,
dzięki czemu każdy może wybrać taką formę, która mu najbardziej odpowiada.
Przeciwwskazania do suplementacji kolagenem
Suplementy diety z kolagenem są dobrze tolerowane przez organizm, dlatego nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Ewentualnie dotyczą jedynie osób uczulonych na składniki pomocnicze znajdujące się w opakowaniu preparatu. Możliwość suplementacji ze swoim lekarzem skonsultować powinny kobiety w ciąży, alergicy, chorzy na ciężkie postacie łuszczycy oraz chorujący na kolagenozy. Skutki uboczne przyjmowania preparatów na bazie kolagenu występują bardzo rzadko. Ryzyko ich wystąpienia zmniejsza przyjmowanie zalecanej dawki preparatu. Informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu preparatu.
Skutki uboczne suplementacji kolagenem
Skutkiem ubocznym przyjmowania kolagenu jest nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze. Dość rzadko, ale zdarza się, że osoby suplementujące kolagen uskarżają się na ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów lub problemy z wypróżnianiem. Czasem efektem ubocznym przyjmowania kolagenu jest kwaśny oddech i nieprzyjemny posmak w ustach.
Jak zwiększyć wchłanianie kolagenu?
Pewne związki zwiększają wchłanialność kolagenu. Należą do nich:
- witamina A – wspomagając syntezę kolagenu, opóźnia starzenie się skóry, przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek;
- witamina C – wspierając wchłanianie kolagenu, opóźnia występowanie pierwszych oznak starości, zapewnia skórze gładkość;
- witamina E – wpływając na syntezę kolagenu, wspomaga nawilżenie skóry i chroni ją przed promieniowaniem UV;
- flawonoidy – zapobiegają rozpadowi kolagenu.