Kozieradka (fenugreek)
Kozieradka (fenugreek) to bomba witaminowa dla całego organizmu. Nie bez powodu w ostatnim czasie cieszy się tak ogromną popularnością – szczególnie pod kątem wpływu na włosy. Poza urodą stanowi wsparcie m.in. dla osób z chorobą wrzodową czy problemami z gospodarką cukrową. “Rozwiń” i poznaj właściwości kozieradki!
Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum), określana m.in. jako greckie siano lub boża trawka, pochodzi z terenów Azji i Europy Wschodniej. Obecnie rozprzestrzeniła się niemal na cały świat, dotarła również do Polski. Do wyciągu roślinnego pozyskuje się przede wszystkim z nasiona kozieradki. Z jej dobroci korzystali już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy.
W kozieradce znajdziesz mnóstwo:
- saponin steroidowych,
- flawonoidów,
- choliny,
- lecytyny,
- alkaloidów,
- witamin: PP, F, D, C, B6, B3, A oraz kwasu foliowego (B9).
Greckie siano obfituje również w związki mineralne, szczególnie: wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk. Jakie w takim razie zastosowanie ma kozieradka?
Kozieradka – jak wpływa na włosy i cerę?
Marzą Ci się długie i gęste włosy? Masz problem z ich wypadaniem? W takim razie zaprzyjaźnij się z kozieradką. Roślina ta, dzięki bogactwu minerałów i witamin, kompleksowo odżywia i wzmacnia włosy. Kozieradka z powodzeniem chroni kosmyki przed wypadaniem i pobudza porost włosów. Najczęściej stosowana jest w postaci wcierki, choć równie skuteczna jest jej suplementacja “od wewnątrz”, za pomocą kozieradki w tabletkach.
Roślina działa antyseptycznie, przez co oczyszcza skórę głowy i tym samym – redukuje również przetłuszczanie się włosów.
Kozieradka korzystnie wpływa także na twarz. Widocznie poprawia kondycję cery, zwłaszcza mieszanej i tłustej. Jest pomocna w łagodzeniu zmian trądzikowych. Działa nawilżająco, co wpływa zarówno na cerę, jak i stan skóry głowy (łagodzi podrażnienia, np. swędzenie).
Kozieradka – wsparcie w chorobie wrzodowej
Duża ilość śluzu polisacharydowego, obecna w kozieradce, czyni ją bardzo pomocą przy chorobie wrzodowej. Po przedostaniu się do organizmu polisacharydy zapewniają ochronę podrażnionej błonie śluzowej. Tworzą na niej dodatkową warstwę zapobiegającą podrażnieniom. Dzięki temu łagodzą przykre dolegliwości bólowe i wyhamowują dalszy rozwój stanu zapalnego.
Kozieradka a cholesterol
Wysoki poziom cholesterolu w konsekwencji prowadzi do miażdżycy i zawału. Dlatego warto wspierać jego obniżanie także przy pomocy roślinny wyciągów. Kozieradka ma udowodnioną skuteczność w zmniejszaniu tzw. “złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
Dodatkowo zawarte w niej saponiny spowalniają proces przyswajania tłuszczy. Taka właściwość wspiera także profilaktykę wystąpienia miażdżycy, co może mieć duże znaczenie dla zdrowia osób z problemami zdrowotnymi w obrębie układu sercowo-naczyniowego.
Kozieradka a cukrzyca
Dużym znaczeniem dla diabetyków może być fakt, że kozieradka w naturalny i skuteczny sposób wspiera regulację prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Niektóre badania zdrowotne wskazują, że kozieradka może obniżyć poziom cukru nawet o 20%. Kozieradkę najlepiej przyjmować na czczo, takie zażycie tego naturalnego suplementu diety przynosi najlepsze efekty. Jak to się dzieje? Odpowiadamy. Otóż preparaty z kozieradkę mogą opóźniać opróżnianie żołądka oraz skutecznie zatrzymują aktywność enzymów wspierających trawienie cukrów. Wspieraj codzienną dietę wysoce biodostępnymi suplementami diety z kozieradką czołowych marek takich jak: Now Foods, Swanson czy Puritan’s Pride dostępnych w sklepie Strefa Witalności.
Kozieradka a hormony
Wyciąg z kozieradki pobudza testosteron i estrogen – 2 najważniejsze hormony płciowe. Testosteron, poza wpływem na męską sprawność, jest bardzo pożądanym składnikiem również w sporcie. Sprzyja rozrostowi tkanki mięśniowej (ale nie poprawia jej wytrzymałości) i redukcji tłuszczu.
Z kolei estrogen jest kobiecym hormonem regulującym m.in. cykl miesiączkowy. Estrogen korzysta wpływa również na biust, dlatego suplementacja kozieradki może poprawić jego wygląd (wpływa przede wszystkim na ujędrnienie).
Kozieradka – na co jeszcze pomaga?
Roślina sprzyja regeneracji neuronów, może więc spowalniać procesy otępienne i rozwój chorób, takich jak np. Alzheimer. Ma ogromny wpływ na sprawną pracę układu trawiennego – głównie dzięki zawartości błonnika.
Usprawnia metabolizm i ułatwia trawienie, zwłaszcza przy dolegliwościach takich jak:
- wzdęcia,
- zaparcia.
Kozieradka łagodzi objawy hemoroidów, chroni wątrobę przed stłuszczeniem i wspomaga odporność (ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze). Dzięki dużej zawartości niacyny kozieradka:
- spłyca zmarszczki,
- wygładza i napina skórę.
Pomaga łagodzić zmiany skórne, np. owrzodzenia, trądzik czy siniaki.
Kozieradka – jak stosować?
Kozieradkę można suplementować głównie w 2 postaciach – tabletek lub oleju. Dziennie nie powinno się przekraczać dawki 6g wyciągu z rośliny. Zbyt duża ilość kozieradki może zaburzyć pracę hormonów płciowych lub działanie leków przeciwzakrzepowych. W suplementacji najlepiej stosować się do zaleceń producenta lub skonsultować się z lekarzem.