Biotyna
Biotyna to jedna z witamin z grupy B, która odgrywa dość istotną rolę w zachowaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Jej działanie jest jednak znacznie szersze, gdyż dodatkowo wspomaga odporność i usprawnia proces przemiany materii. Co prawda biotyna jest wytwarzana w organizmie przez mikroflorę jelit, ale w związku z coraz gorszym stanem naszych jelit, obecnością niewystarczającej ilości i jakości dobrych bakterii, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego oraz długotrwałym stosowaniem antybiotyków bardzo często występuje jej niedobór. Kliknij „Rozwiń” i sprawdź, w jakich produktach można znaleźć biotynę i po jakie suplementy diety sięgnąć, w razie wystąpienia jej niedoboru.
Biotyna, nazywana również witaminą B7 lub witaminą H, może być syntetyzowana przez florę bakteryjną, dlatego do jej niedoboru dochodzi stosunkowo rzadko. Mimo to warto wiedzieć, jakie są objawy takiego stanu i jak podnieść poziom biotyny w organizmie. W tej kategorii znajdą Państwo szeroki wybór naturalnych produktów bogatych w biotynę i inne cenne dla zdrowia substancje.
Biotyna – właściwości
Biotyna należy do grupy witamin, a to oznacza, że jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za wygląd włosów, skóry i paznokci. Bierze także udział w produkcji protrombiny, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Ponadto uczestniczy w procesach tworzenia kwasów tłuszczowych czy glukozy. Witamina H dodatkowo wspomaga funkcjonowanie tarczycy.
Działanie biotyny
Witamina B7 pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, w tym m.in.:
- wzmacnia włosy i paznokcie, dobrze wpływa na skórę,
- usprawnia pracę wielu układów i narządów (immunologicznego, nerwowego, szpiku, jąder, gruczołów potowych, erytrocytów);
- uczestniczy w procesie przemiany cukrów i aminokwasów;
- reguluje procesy krzepnięcia krwi;
- odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi;
- bierze udział w procesie przemiany glukozy w wątrobie;
- przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych;
- pomaga w utrzymaniu właściwej kondycji błon śluzowych;
- wpływa na prawidłowy wzrost organizmu;
- wspiera prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy.
Biotyna – objawy niedoboru
Objawami niedoboru witaminy B7 są: depresja, apatia, senność, stany lękowe, halucynacje, bóle mięśni oraz nadwrażliwość czuciowa. Długotrwały niedobór może spowodować zmianę zabarwienia skóry na kolor szarobiały, jak również nadmierne złuszczanie naskórka.
Jak można zauważyć, objawy te są charakterystyczne także dla wielu innych przypadłości, dlatego celem potwierdzenia niedoboru biotyny warto wykonać badania krwi.
W świetle aktualnej wiedzy nadmiar witaminy H nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Źródła biotyny
Najlepiej wchłanialna (w prawie 100%) jest biotyna w postaci wolnej (znajdująca się np. w warzywach, mleku), niż w postaci związanej i wymagającej rozłożenia w jelicie cienkim (taka związana biotyna znajduje się np. w mięsie, jajach, zbożach). Biotyna znajduje się w takich pokarmach jak:
- owoce (kukurydza, kalafior, cebula, marchew, buraki, szpinak, pomidory, groch),
- warzywa: banan, arbuz, winogron, brzoskwinia, melon, grejpfrut),
- mięso (wieprzowina, wołowina, drób),
- orzechy,
- soja,
- otręby,
- ciemny ryż,
- drożdże,
- żółtka jaj,
- mleko,
- ser,
- ryby (sardynki, łosoś),
- mąka,
- olej rzepakowy,
- olej słonecznikowy.
Warto mieć świadomość, że przetwarzanie żywności powoduje częściowy lub całkowity rozkład biotyny. Następuje on również pod wpływem promieniowania UV.
Biotyna – dawkowanie
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę jest różne i zależy od wielu czynników, w tym m.in. wieku i płci. Normy ustalone na poziomie wystarczającego spożycia to:
- niemowlęta – 5-6 µg,
- dzieci od 1. do 3. roku życia – 8 µg,
- dzieci od 4. do 6. roku życia – 12 µg,
- dzieci od 7. do 9. roku życia – 20 µg,
- dziewczęta i chłopcy od 10. do 18. roku życia – 25 µg,
- mężczyźni – 30 µg,
- kobiety – 30 µg,
- kobiety w ciąży – 30 µg,
- kobiety karmiące – 35 µg.
Suplementy diety z biotyną
Za niski poziom biotyny w organizmie rzadko kiedy odpowiedzialny jest niedobór pokarmowy. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą doprowadzić do niedostatku witaminy H. Zalicza się do nich m.in. dializowanie, żywienie jelitowe, nadmierne stężenie hormonów steroidowych oraz choroba alkoholowa.
W przypadku niedoborów zaleca się suplementy diety z biotyną w składzie. Dostępne w naszym sklepie preparaty przyjmowane regularnie zapewniają odpowiedni poziom witaminy H w organizmie. Produkty stworzone na bazie naturalnych składników dodatkowo zawierają w swoich składach także inne cenne dla zdrowia substancje takie jak witamina C, cynk, żelazo, beta-karoten, miedź, selen i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu i wyboru suplementu diety z biotyną dla siebie.
Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.