Suplementy na depresję
Nieustannie odczuwasz smutek i zobojętnienie emocjonalne, izolujesz się od ludzi, brakuje Ci chęci do czegokolwiek, czasem nawet do wstania z łóżka? To może być depresja. Jest to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób bez względu na status społeczny czy wiek. Nie lekceważ pierwszych objawów depresji i zacznij działać, zanim się nasilą. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w której znaleźć można, naturalne suplementy wspomagające walkę z depresją. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać u siebie depresję i jak ją skutecznie leczyć.
Depresja – co to jest?
Mówiąc w dużym skrócie, depresja jest zespołem zaburzeń nastroju i aktywności, który utrzymuje się przez dłuższy czas (min. 2 tygodnie) i w znaczącym stopniu utrudnia choremu funkcjonowanie, jednocześnie odbijając się na jego samopoczuciu, a także kondycji psychicznej i fizycznej.
Trwająca kilka miesięcy lub lat depresja powoli wyniszcza organizm. Trudny stan może doprowadzić chorego do stanu ostateczności, gdy targnie się na swoje życie. Dlatego tak ważne jest, aby w porę rozpocząć leczenie i dać sobie szansę na powrót do zdrowia. Oprócz farmakoterapii i psychoterapii wspomagać nas mogą w leczeniu tej choroby psychicznej odpowiednio dobrane suplementy diety na depresję.
Objawy depresji
Objawy depresji dzielą się na dwie grupy:
- psychiczne – np. smutek, apatia, poczucie zobojętnienia, brak chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności, izolowanie się od otoczenia, brak motywacji i nadziei, poczucie bezsensu istnienia, spadek libido, drażliwość, frustracja, brak apetytu, autoagresja, myśli samobójcze;
- fizyczne – np. bóle pleców, głowy, brzucha czy mięśni, problemy z widzeniem, zmęczenie i osłabienie, zaburzenia trawienia.
Depresja – przyczyny
Przyczyny depresji można podzielić na 3 grupy:
- biologiczne – np. zaburzenia w zakresie neuroprzekaźnictwa, zaburzenia hormonalne, zmiany w biologii snu, zmiany immunologiczne, czynniki genetyczne;
- psychologiczne – np. zaniżona samoocena, niska odporność na stres, wrażliwość na bodźce;
- psychospołeczne – np. problemy w domu lub pracy, trudne wydarzenia z przeszłości.
Depresja – stopnie nasilenia
Przebieg depresji może mieć różny stopień nasilenia. W powszechnie stosowanym podziale w zależności od nasilenia objawów uwzględniona została:
- depresja lekka – stopień nasilenia objawów jest niewielki. Występuje smutek, zmęczenie, złe samopoczucie, brak apetytu, pogorszenie jakości snu;
- depresja umiarkowana – objawy są średnio nasilone. Oprócz objawów towarzyszących depresji lekkiej dodatkowo pojawia się emocjonalne zobojętnienie i alienacja społeczna;
- depresja ciężka – duży stopień nasilenia objawów. Chory ma symptomy typowe dla depresji lekkiej i umiarkowanej, a oprócz tego jeszcze objawy psychotyczne i myśli samobójcze.
Rodzaje depresji
Charakter depresji bywa mocno zróżnicowany, dlatego wyodrębniono różne jej rodzaje. Klasyfikacja depresji wygląda następująco:
- lękowa,
- psychotyczna,
- młodzieńcza,
- ciążowa,
- poporodowa,
- sezonowa,
- dwubiegunowa,
- maskowana,
- atypowa,
- anankastyczna,
- hipochondryczna,
- depersonalizacyjna,
- melancholiczna,
- anaklityczna,
- katatoniczna,
- urojeniowa,
- lekoodporna.
Objawy w przypadku poszczególnych rodzajów mogą być do siebie bardzo podobne, co nie ułatwia diagnostyki.
Depresja – kiedy udać się do lekarza?
Bezpośrednim wskazaniem do umówienia wizyty u lekarza pierwszego kontaktu jest zaobserwowanie u siebie kilku objawów charakterystycznych dla depresji. Zamiast do lekarza rodzinnego można od razu udać się do psychoterapeuty lub psychiatry. Do tego drugiego powinno się niezwłocznie umówić wizytę w sytuacji, gdy dolegliwości związane z depresją są mocno nasilone, a choroba ma ciężki przebieg. Dotyczy to przede wszystkim osób zmagających się z objawami psychotycznymi czy myślami samobójczymi.
Leczenie depresji
W leczeniu depresji najczęściej zastosowanie znajdują dwie metody takie jak psychoterapia i farmakoterapia. Decyzja dotycząca formy i przebiegu terapii powinna zostać oparta na stanie zdrowia pacjenta. Lekarz powinien wziąć pod uwagę objawy oraz stopień ich nasilenia i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję co do leczenia chorego.
W przebiegu depresji stosuje się leki takie jak:
- SNRI – inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny,
- SRRI – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny,
- TLPD – trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
- IMAO – inhibitory monoaminooksydazy.
Zwykle pacjent dodatkowo jest poddawany psychoterapii: terapii poznawczej, terapii interpersonalnej lub terapii psychodynamicznej.
Jak zadbać o siebie w depresji — suplementy, które mogą pomóc?
Przyjmowanie suplementów na depresję, stosowanie zdrowej diety ani uprawianie aktywności fizycznej co prawda nie wyleczy Cię z depresji, ale może za to wspomóc specjalistyczne leczenie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.
Wesprzeć w leczeniu depresji mogą takie składniki jak:
- kwas foliowy – wspomaga skuteczność farmakoterapii stosowanej w depresji;
- kwasy tłuszczowe omega-3 – działają na podobnej zasadzie co leki stabilizujące nastrój używane w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych;
- tryptofan – niski poziom serotoniny, która powstaje z tryptofanu, może stać się przyczyną spadku nastroju i stanów lękowych, zatem suplementacja tryptofanem powinna pomóc zmniejszyć nasilenie tych objawów;
- witamina B12 – u chorych na depresję może występować niski poziom witaminy B12 we krwi, co jest wskazaniem do suplementacji tej witaminy;
- witamina D3 – wykazuje dobroczynny wpływ na układ nerwowy i cały organizm, a suplementacja nią jest wskazana nawet wtedy, gdy nie występują jej niedobory;
- selen – niedobór selenu w organizmie może zwiększać ryzyko depresji;
- cynk – usprawnia działanie leków na depresję.
Jakie składniki zawierają suplementy na depresję?
Suplementy na depresję produkowane są na bazie takich składników jak:
- kurkumina,
- dzika róża,
- melisa lekarska,
- mleczko pszczele,
- szafran,
- waleriana,
- pieprz czarny,
- owies,
- lukrecja,
- wąkrotka azjatycka,
- lucerna,
- dziurawiec,
…i wielu innych.
Szeroki wybór preparatów na depresję stworzonych na bazie naturalnych składników znajdziesz w naszym sklepie Strefa Witalności.