Witamina B9 czyli kwas foliowy
Kwas foliowy jest niezbędny w szczególności u kobiet planujących ciążę, jednak nie tylko. Witamin B9 została wyodrębniona w latach 30. XX wieku z drożdży, wątroby oraz warzyw liściastych. Nie tylko powinna być spożywana przez ludzi, ale i zwierzęta, które dostarczają ją wraz z roślinnym pożywieniem.
Działanie i właściwości witaminy B9
Witamina B9 to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego cząsteczka składa się z zasady pterydynowej, kwasu p-aminobenzoesowego oraz kwasu glutaminowego. Rolą kwasu foliowego jest prawidłowy rozwój płodu, z tego powodu jest stosowana przez kobiety w ciąży, a także później w okresie karmienia. Działaniem kwasu foliowego jest zapobieganie wystąpienia wad płodu. Witamina B9 odgrywa także istotną rolę w procesie wzrostu i rozwoju komórek, a także bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek, których brak może doprowadzić do powstania anemii w organizmie. Zapotrzebowanie na witaminę B9 rośnie, gdy spożywamy nawet niewielkie ilości alkoholu, a także w sytuacji stosowania leków moczopędnych oraz środków antykoncepcyjnych. Kwas foliowy bierze udział w wielu istotnych dla organizmu procesach, wpływa na poziom homocysteiny, aminokwasu odpowiadającego za ogólny stan naszego zdrowia, który powinien być utrzymywany na stałym, niskim poziomie. W przeciwnym razie może dojść do chorób serca, zawałów, wylewów, dlatego rolą kwasu foliowego jest regulacja organizmu, aby sam sobie nie szkodził.
Dzienne zapotrzebowanie i źródła kwasu foliowego
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9 jest zależne od wieku. I tak u dzieci poziom ten wynosi 200-300 µg na dobę, a u młodzieży i dorosłych 400 µg na dobę. Z kolei kobietom planującym ciążę, będącym w ciąży oraz karmiącym zalecana jest dzienna dawka utrzymująca się na poziomie 500-600 µg na dobę. Co istotne, poziom witaminy B9 oraz innych witamin powinien być w pierwszej kolejności uzupełniany w wartościowych pokarmach. Źródłem kwasu foliowego są produkty roślinne i zwierzęce jak szpinak, brokuły, jarmuż, awokado, owoce cytrusowe, jajka czy wątroba wołowa. Ponadto ten ważny dla zdrowia składnik dodawany jest także do mąki, płatków śniadaniowych, czy chleba. Jednak naturalnie występujący w jedzeniu kwas foliowy ma niższą biodostępność niż ten obecny we wzbogacanej żywności, czy suplementach diety. Z tego powodu należy sprawdzić, czy poziom witaminy B9 w organizmie jest na wystarczającym poziomie.
Skutki niedoboru oraz jak uzupełniać kwas foliowy?
Wykonanie specjalistycznego badania pomoże stwierdzić, czy wystąpiły w organizmie niedobory, których przyczyną może być uboga w składniki odżywcze dieta, ciąża, nadużywanie alkoholu i leków, a także zaburzenia wchłaniania przez układ pokarmowy. Skutki niedoboru kwasu foliowego w organizmie to przede wszystkim uszkodzenia płodu, w tym wady rozwojowe i mózgu, awitaminoza u kobiet w ciąży, anemia, niedokrwistość u osób starszych, depresja, czy zmiany w szpiku kostnym. W związku z tym warto mieć na uwadze dostarczanie tego cennego składnika, wybierając nie tylko pełnowartościowe pokarmy, ale i odpowiednie suplementy diety. W zależności o potrzeb, na stronie StrefaWitalności dostępny jest kwas foliowy w formie tabletek, kapsułek. Z kolei witamina B complex pozwala dostarczyć do organizmu pełen zestaw witamin z grupy B.