Witamina E
Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Witamina E nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości, ponieważ jest wiele dowodów na to, że przyczynia się ona do opóźnienia procesów starzenia. Ponadto wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz bierze udział w wielu istotnych procesach. M.in. zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca i pojawienia się nowotworów. Ma dobroczynny wpływ na stan skóry i włosów. Witamina E wspomaga także pracę mięśni oraz zostało naukowo udowodnione jej pozytywne oddziaływanie na płodność.
Czym jest witamina E i jak została odkryta?
Badania nad płodnością myszy prowadzone w latach 20 XX w. przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley tj. dr Herberta Evansa i jego asystentkę Katharine Bishop. Odkryli oni, że brak pewnego składnika X zawartego w sałacie i nasionach prowadzi do zaburzenia w funkcjach rozrodczych myszy. Wyizolowanie tego składnika z roślin oraz dokładne jego zbadanie pozwoliło na odkrycie, że podobnie jak witaminy A, D i K rozpuszcza się on w tłuszczach. Z uwagi na jego dobroczynny wpływ na płodność został określony tokoferolem (gr. tocos – urodzić, pherein – nieść). Czym jest witamina E? To grupa związków organicznych występujący pod dwiema postaciami tokoferol oraz tokotrienole. Każdy z nich składa się z czterech związków tj. u alfa (α), beta (β), gamma (γ) i delta (δ). Nie bez znaczenia pozostaje forma, jaką organizm powinien przyjmować. Najwyższą biologiczną aktywność wykazuje α-tokoferol i jest on nazywany witaminą E.
Podobnie, jak inne witaminy, także i witamina E ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Człowiek samodzielnie nie potrafi wytwarzać wielu składników, a bez nich nie jest możliwe zajście wielu procesów w organizmie. Dlatego niezwykle ważne jest stałe dostarczanie wraz z pożywieniem odpowiednich dawek witamin, takich jak witamina E. Jest ona zaliczana do jednych z najsilniejszych antyoksydantów. Działanie witaminy E polega na hamowaniu utleniania tłuszczów obecnych w błonach komórkowych i krwi, dzięki temu obniża się poziom złego cholesterolu LDL, zapobiegając powstawania miażdżycy. Witamina E zapobiega także powstawaniu zakrzepów, dlatego jest często stosowana w profilaktyce chorób serca i naczyń. Do istotnych właściwości witaminy E należy jej zdolność do zwalczania wolnych rodników, które obecne są w tlenie, dymie papierosowym oraz zanieczyszczeniach obecnych w środowiska. Wnikając do organizmu wolne rodniki, powodują utlenianie i uszkodzenie DNA komórek, prowadząc do szybszego starzenia. Coraz więcej badań potwierdza tezę, że wolne rodniki są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Witamina E korzystnie wpływa również na funkcjonowanie narządu wzroku. Na co witaminę E należy stosować? Chorzy na cukrzyce powinni dbać o prawidłowy poziom witaminy E, ponieważ zwiększa ona wrażliwość komórek na insulinę. Spowalnia także procesy starzenie się mózgu, z tego powodu jest zalecana chorym na Parkinsona i Alzheimera.
Witamina E na skórę oraz dla zdrowia kobiet i mężczyzn
Witamina młodości, jak potocznie nazywana jest witamina E, za sprawą swoich właściwości przeciwutleniających opóźnia się procesy starzenia skóry, poprawia jej wygląd, a także włosów i paznokci. Dlatego witamina E na twarz stosowana przynosi pozytywne rezultaty jak odżywienie, nawilżenie i wygładzenie, które są synonimami młodej skóry. Dla wzmocnienia działania na skórę łączy się witaminę A i E, uzyskując skuteczny preparat na przesuszoną i szorstką skórę. Badania wykazały także, że przyjmowanie witaminy E przez kobiety może prowadzić do zniwelować i złagodzenia negatywnych skutków napięcia przedmiesiączkowego jak nerwowość, bóle głowy i obrzęk. Natomiast w przypadku mężczyzn, witamina E bierze udział w tworzenia nasienia, dlatego jej niski poziom może przyczynić się do powstania niepłodności. Niedobór witaminy E występuje rzadko, jednak może powodować objawy jak zmęczenie, słabą koncentrację, zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni, pogorszenie wzroku, a także bezpłodność. Zbyt niski poziom witaminy E w organizmie prowadzi do anemii oraz zwiększonej podatności na infekcję. Na niedobory witaminy E narażone są osoby chorujące na zaburzenia wchłaniania tłuszczu, mukowiscydozę, celiakię, palące papierosy oraz kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne. Natomiast nadmiar witaminy E jest naturalnie usuwany z organizmu, zbyt wysokie poziom może być jednak groźny dla kobiet w ciąży. Przyjmowanie dawki tej witaminy powyżej 1000 mg/dobę może spowodować bóle głowy, zaburzenia w gospodarce jelitowej, osłabienie mięśnie oraz zmęczenie.
Źródła witaminy E w diecie oraz jak ją suplementować?
Źródłem tego ważnego dla zdrowia składnika są wyłącznie rośliny. Witamina E występuje w tłoczonych na zimno olejach -słonecznikowym, rzepakowym i kukurydzianym. Naturalna witamina E zawarta jest w ziarnach zbóż, orzechach, w tym włoskich, ziemnych i migdałach. Źródłem witaminy E są pestki dyni i warzywa takie jak szpinak, kapusta oraz sałata. Mrożenie, promienie słońca oraz tlen niszczą witaminę E, jednak jest ona odporna na wysokie temperatury. Na jej proces wchłaniania wpływają hormony tarczycy, środki antykoncepcyjne oraz leki przeczyszczające. Także palenie papierosów ograniczają dobroczynne działanie witaminy E dla organizmu. Osoby narażone na długotrwały stres, sportowcy, kobiety w ciąży i stosujące terapię hormonalną, a także osoby starsze powinny rozważyć suplementację witaminy E. Przed podjęciem decyzji należy wykonać badania, które sprawdzą poziom tej witaminy w organizmie. Dawkowanie witaminy E zależy od wieku i stanu zdrowia. U dorosłych dawka ta wynosi 8 mg u kobiet oraz 10 mg u mężczyzn, 20 mg u osób starszych, a dzienne zapotrzebowanie u kobiet w ciąży wynosi 15 mg. Jaka najlepsza będzie forma witaminy E? Zalecaną formą witaminy E jest ta zawierająca mieszankę takoferoli, która jest najbardziej wartościowa dla zdrowia, ponieważ zawiera najsilniejsze przeciwutleniacze opóźniające procesy starzenia komórek. W zależności od preferencji można wybrać witaminę E w kapsułkach, które można także użyć na skórę. Z kolei witamina E w kroplach to idealna forma dla dzieci, które mają problem z połykaniem tabletek. Niezależnie na jaką postać witaminy E się zdecydujesz, w naszym sklepie znajdziesz różne preparaty, które dostarczą odpowiedni poziom tego składnika w organizmie.