Suplementy na bezsenność
Długość i jakość snu ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Od tego, czy jesteśmy wyspani, zależy nasze samopoczucie, koncentracja, pamięć, szybkość myślenia, zdolność przyswajania informacji czy spostrzegawczość, innymi słowy – ogólna kondycja psychiczna. W naszym sklepie znajdziesz naturalne produkty o działaniu wyciszającym, wprowadzającym w stan relaksu i ułatwiającym zasypianie. Kliknij "rozwiń" aby dowiedzieć się więcej na temat bezsenności i sposobów radzenia sobie z nią.
Sen wpływa także na odporność, a co za tym idzie, jego deficyt zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby. Dlatego gdy pojawi się u nas bezsenność, należy jak najszybciej podjąć działania prowadzące do jej wyeliminowania. Zatem jak rozpoznać u siebie bezsenność i jak z nią skutecznie walczyć?
Bezsenność – czym jest?
Bezsenność jest stanem, w którym występują trudności z zasypianiem, a długość snu jest niewystarczająca, aby organizm mógł się zregenerować. Występują w nim zaburzenia w zakresie rytmu, czasu trwania i głębokości snu oraz czuwania. Osoba cierpiąca na bezsenność zazwyczaj ma problem z zachowaniem ciągłości snu i wcześnie się budzi.
Rodzaje bezsenności
Wyróżnia się kilka typów bezsenności:
- bezsenność przygodna – trwa do kilku dni;
- bezsenność krótkotrwała – trwa do 4 tygodni. Najczęściej jest związana ze stresem związany z bieżącymi wydarzeniami, np. pracą, przeprowadzką, zmianą strefy czasowej czy chorobą. Mija w momencie wyeliminowania problemu;
- bezsenność przewlekła – trwa dłużej niż 4 tygodnie. Może być spowodowana różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, np. depresją, lękami czy przewlekłymi chorobami somatycznymi.
Rozpoznanie bezsenności
Najczęstsze objawy bezsenności to:
- trudności z zasypianiem i/lub utrzymaniem snu;
- sen niepozwalający wypocząć;
- występowanie objawów cechujących bezsenność min. 3 raz w tygodniu, dłużej niż miesiąc;
- objawy bezsenności niekorzystnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i powodują znaczne cierpienie.
Ponadto może występować ogólne złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, drażliwość, zaburzenia nastroju, zmniejszenie motywacji, brak energii, napięcie emocjonalne, a także zaburzenia uwagi, pamięci i koncentracji. Jeśli obserwujesz u siebie wymienione objawy to znak, że cierpisz na bezsenność i musisz podjąć leczenie.
Bezsenność – przyczyny
Do najczęściej popełnianych błędów w zakresie higieny snu, które zwiększają ryzyko bezsenności, należą m.in.:
- brak aktywności fizycznej,
- złe nawyki żywieniowe,
- jedzenie obfitych posiłków przed pójściem spać,
- korzystanie do późna z elektroniki,
- niekomfortowe warunki snu,
- spożywanie nadmiernych ilości kofeiny, nikotyny lub alkoholu,
- nieregularne godziny wstawania i zasypiania,
- drzemki w ciągu dnia.
W niektórych przypadkach przyczyna bezsenności jest bardziej złożona i odpowiada za nią choroba, np. niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy astma.
Leczenie bezsenności
Sposób leczenia bezsenności w dużej mierze zależy od rodzaju i przyczyny dolegliwości. Podstawa metoda obejmuje przestrzeganie zasad higieny snu i kontrola bodźców, jakie za tę bezsenność odpowiadają. W przypadku przewlekłej bezsenności po pomoc należy zgłosić się do lekarza. W jej leczeniu zastosowanie znajduje m.in. terapia poznawczo-behawioralna i farmakoterapia.
Suplementy na bezsenność
W walce z bezsennością pomóc mogą również stworzone na bazie składników pochodzenia naturalnego suplementy na bezsenność, które zawierają w składzie takie substancje tak te wymienione poniżej.
- Melatonina – wykazuje duży wpływ na rytm dobowy, dlatego cechuje się wysoką skuteczność w leczeniu bezsenności. Dzięki melatoninie łatwiej jest zasnąć, a jakość snu ulega znacznej poprawie.
- Witamina D – wpływa na wydzielanie melatoniny w organizmie, zatem niskie jej stężenie może powodować bezsenność.
- Witamina B6– jej niedobór może powodować bezsenność. Suplementacja witaminą B6 nie tylko eliminuje ten problem, ale w dodatku poprawia zdolność zapamiętywania snów.
- Witamina B9 (kwas foliowy) – niskie jej stężenie w organizmie powoduje bezsenność, dlatego w przypadku stwierdzenia niedoborów należy wdrożyć suplementację.
- Magnez – suplementacja magnezu zmniejsza napięcie, eliminuje stres, czyli zwalcza dwie najczęstsze przyczyny problemów ze snem. Wyciszając układ nerwowy, znacznie wydłuża czas snu.
Suplementy na bezsenność powstają na bazie składników takich jak:
- różeniec górski,
- waleriana,
- witania ospała,
- głóg jednoszyjkowy,
- wąkrotka azjatycka,
- muszkatołowiec korzenny,
- eclipta prostrata,
- fenkuł włoski.
Preparaty tego typu wykazują szerokie spektrum działania – wyciszają, koją nerwy, pozwalają szybciej zasnąć i sprawiają, że sen przynosi oczekiwaną regenerację.