Suplementy na demencję
Czym są procesy poznawcze? Składa się na nie dobra pamięć, koncentracja i logiczne myślenie. Warto utrzymać procesy te na najwyższym poziomie jak najdłuższy czas, aby zachować dobrą jakość życia. Człowiek uczy się przez całe życie, co korzystnie wpływa na jego rozwój umysłowy i stosunki społeczne. Osoby starsze, szczególnie powinny zwrócić uwagę na “trening” mózgu, aby zachować dobrą pamięć. Regularne ćwiczenia pamięci i logicznego myślenia, mogą być jednym z elementów profilaktyki wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Mózg w dobrej formie szybko i dokładnie analizuje informacje, z otaczającej rzeczywistości i pozwala je właściwie interpretować.
Jakie składniki wspierają pamięć i funkcje poznawcze?
Dobrze zbilansowana dieta, powinna dostarczyć składników odżywczych, które dobroczynnie wspierają pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Często wspomina się o diecie dla mózgu. Jest to dieta, która bogata jest w DHA i EPA, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, węglowodany oraz makroskładniki i mikroskładniki. Eksperci polecają w codziennej diecie, która ma wspierać procesy poznawcze, takie składniki jak:
Kwasy omega-3 (DHA i EPA)
Czy wiesz, że Kwasy tłuszczowe EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) należą do grupy nienasyconych kwasów omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do najważniejszych właściwości, dla których ważna jest omega 3 zalicza między innymi, wsparcie neuroplastyczności mózgu. Oznacza to, że jeśli wspieramy pracę mózgu poprzez ćwiczenia i prawidłową dietę istnieje możliwość tworzenia nowych komórek mózgowych i połączeń między neuronami. W tym procesie duże znaczenie ma DHA, którego prawidłowy poziom, może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych jak również wsparcia pamięci i koncentracji. Niskie stężenie omega 3 w pragnienie może predysponować do zaburzeń funkcji poznawczych, szczególnie u osób starszych. Niestety w tygodniowej diecie przeciętnego Polaka znajduje się za mało tłustych morskich ryb i owoców morza. Co może prowadzić do niedoboru Omega 3. Polecamy świetne przyswajalne i efektywnie działające suplementy diety z DHA i EPA.
Ginkgo biloba
Na wsparcie poprawy działania funkcji poznawczych korzystnie działa miłorząb japoński. Ginkgo biloba był chętnie stosowany w medycynie naturalnej jako wsparcie pamięci i koncentracji. Eksperci podpowiadają, że ten suplement roślinny skutecznie wspiera krążenie mózgowe, co wspiera dotlenienie i odżywienie komórek mózgu. Co ważne ostatnie badania naukowe sugerują, że ginkgo biloba może pozytywnie wspierać pamięć, koncentrację i szybkość przetwarzania informacji, szczególnie u seniorów. Dodatkowo ekstrakt z miłorzębu japońskiego może pomóc w normalizacji ciśnienia krwi. Mówi się, że ginkgo biloba wspiera także profilaktykę wystąpienia udaru mózgu. Suplementy diety z ginkgo biloba polecamy osobom pracującym umysłowo, osobom przed egzaminami i ważnymi projektami, ludziom prowadzącym szybki i stresujący styl życia.
Lecytyna i fosfatydyloseryna
Jeśli szukasz naturalnych związków wspierających pracę mózgu polecamy lecytynę i fosfatydyloserynę, które są zaliczane do fosfolipidów. Do najważniejszych właściwości fosfolipidów zaliczamy: wsparcie zdrowia błon komórkowych, wsparcie pamięci i koncentracji, udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu, ochrona osłonki mielinowej czy wsparcie leczenia demencji. Zarówno lecytyna jak i fosfatydyloseryna korzystnie wspierają procesy poznawcze, szczególnie w chwilach wzmożonej aktywności umysłowej np. nauki do egzaminu. Wraz z wiekiem warto zastosować świadomą suplementacje stosując lecytynę i fosfatydyloserynę.
Witaminy z grupy B
Witaminy te przede wszystkim skutecznie wspierają pracę układu nerwowego i nie można o nich zapomnieć w chwilach zwiększonego wysiłku umysłowego. Co ciekawe mówi się, że witaminy z grupy B wspierają regenerację neuroprzekaźników. Witaminy takie jak witamina B12, witamina B3, witamina B9 korzystnie wpływają na redukcję zmęczenia i wspierają zachowanie prawidłowych funkcji poznawczych. Witaminy z grupy B mogą być ważne dla przeciwdziałania wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Pamiętaj, że istotna jest, zrównoważona dieta, która dostarczy optymalną ilość witamin z grupy B. Witaminy te są ważne, aby wspierać zdrowie mózgu i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego na długi czas. W przypadku niedoborów witamin z grupy B lekarz może zlecić indywidualnie dobraną suplementację.
Ashwagandha i Rhodiola rosea
Ashwagandha i Rhodiola rosea to rośliny zaliczane do adaptogenów. Roślinny adaptogenne, które od wieków są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Adaptogeny to substancje, pomagają organizmowi w adaptacji do czynników stresogennych, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Ashwagandha jest cenioną rośliną, która jest niezwykle popularna w ostatniej dobie. Ashwagandha pomaga obniżyć poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Pozwala to zmniejszyć uczucie niepokoju i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Nie można zapomnieć, że systematyczna suplementacja ashwagandhy, może korzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Rhodiola rosea pomaga organizmowi zaadaptować się do stresujących sytuacji, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Eksperci podkreślają, że zarówno Ashwagandha, jak i Rhodiola rosea oferują szereg korzyści dla zdrowia, zwłaszcza w kontekście radzenia sobie ze stresem i poprawy funkcji poznawczych.
Koenzym Q10 i antyoksydanty
Zarówno koenzym Q10, jak i antyoksydanty są ważne dla zdrowia mózgu i funkcji poznawczych, takich jak pamięć koncentracja i logiczne myślenie. Optymalna ilość antyoksydantów i koenzymu Q10 może korzystnie wpłynąć na poprawę pamięci, szczególnie w starszym wieku. Przed rozpoczęciem suplementacji powyższych składników specjalnych, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutom, aby zachować podstawę świadomej suplementacji i dobra. Antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E, flawonoidy i polifenole, mogą poprawiać pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Znajdują się one w owocach, warzywach, orzechach i nasionach. Suplementacja CoQ10 może być korzystna dla osób starszych, pomagając w utrzymaniu sprawności umysłowej, co jest ważne dla zachowania pełni zdrowia psychicznego.
Czynniki ryzyka i zapobieganie chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która często występuje obecnie w społeczeństwie w XXI w. Choroba jest podstępna, ponieważ na początku daje niecharakterystyczne objawy na początku choroby, mogą nie być kojarzone z tą groźną chorobą. Dysfunkcja układu nerwowego i trwały zanik pamięci, są nieodzownymi objawami choroby. Choroba ta odbiera pacjentowi samodzielność i wysoką jakość życia. Choroba Alzheimera dotyka ludzi po 65 roku życia, jednak zdarzają się przypadki nawet po 30 roku życia.
Na chorobę Alzheimera w Polsce w 2022 roku odnotowano 356,9 tys. przypadków. Eksperci przewidują, że liczba ta może być z roku na rok coraz większa. Nie zostały, jeszcze całkowicie poznane przyczyny degeneracji i śmierci komórek nerwowych. Mówi się, że chorobę tą wywołują takie zaburzenia w mózgu jak: degeneracja blaszek amyloidowych i uszkodzenie splotów neurofibrylarnych. Badania pokazują, że choroba Alzheimera może mieć podłoże genetyczne, w szczególności w przypadkach o późnym występowaniu choroby. Warto wiedzieć, że można określić czynniki ryzyka, które predysponują do zachorowania na chorobę Alzheimera. Najistotniejszymi czynnikami ryzyka dla tej choroby neurodegeneracyjnej jest:
-
Styl życia i przyzwyczajenia — w tym wymiarze można wyróżnić: codzienną dietę, aktywność fizyczną, stosowanie używek, jakość snu itp.
-
Homeostaza w organizmie — brak równowagi zdrowotnej i psychicznej w organizmie to jeden z ważniejszych czynników ryzyka choroby Alzheimera. Warto zaznaczyć, że choroby cywilizacyjne np. cukrzyca II stopnia czy choroby układu sercowo-naczyniowego, mogą predysponować do wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.
-
wiek — starzenie się organizmu ma duży wpływ na wystąpienie uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Jak wcześniej wspomniano do osoby starsze, są najbardziej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera.
-
Genetyka — wciąż trwają badania, które mają określić, w jak dużym stopniu czynniki genetyczne wpływają na wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych w tym choroby Alzheimera.
Czemu warto znać czynniki ryzyka choroby Alzheimera? Wiedza o czynnikach, które wpływają na wystąpienie choroby, mogą pomóc zmienić styl życia i przyzwyczajenia. Świadomość zagrożenia, może zmobilizować do zmian.
Jak wybrać odpowiedni suplement na demencję?
Witaminy, minerały składniki specjalne czy suplementy roślinne mogą być ważnym wsparciem codziennej diety, jako prewencja wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Procesy poznawcze u seniorów mogą być zaburzone, dlatego świadoma suplementacja może zdecydowanie pomóc. Ważne jest, aby wybierać sprawdzone marki produkujące najwyższej jakości suplementy diety na demencję. Demencja jest dużym problemem i zaczyna dotykać coraz więcej ludzi. Mówi się, że obecność skupisk pewnych form białka, zwanego beta-amyloidem, między neuronami lub komórkami nerwowymi w mózgu. We wsparciu profilaktyki wystąpienia demencji powinno się zwrócić szczególną uwagę na metabolizm energetyczny na poziomie komórkowym. Poprawa funkcji poznawczych poprzez świadomą suplementację może być ważną kwestią w przeciwdziałaniu wystąpienia demencji.
Rozwiń