Różeniec górski (Rhodiola)
Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea), częściej spotykany pod nazwą rhodiola, jest znany przede wszystkim z dostarczania dużej dawki energii oraz poprawy sprawności umysłowej i fizycznej. Roślina ta ma równie dużo właściwości leczniczych – m.in. pomaga w nadciśnieniu i może łagodzić objawy depresji. Nie czekaj, “rozwiń” i poznaj jej możliwości!
Rhodiola jest rośliną o drobnych kwiatach koloru żółtego lub czerwonego. Po ścięciu kłączy czuć różany zapach – stąd nazwa rośliny. Występuje na terenach surowego, górskiego klimatu. Przez wieki chętnie była stosowana w medycynie ludów skandynawskich. Wyciągi lecznicze pozyskuje się z kłączy i korzenia.
Do działań rośliny przyczyniają się typowe dla niej składniki – rozawiny i rodiolozyd (redukują stres, działają antydepresyjnie). Różeniec zawiera również flawonoidy (antyoksydanty), monoterpeny (są w olejku eterycznym, usuwają toksyny) oraz kwasy fenolowe (działanie antybakteryjne i antynowotworowe).
Różeniec górski – energia i koncentracja
Rhodiola wpływa korzystnie na układ nerwowy. Dodaje energii, zmniejsza zmęczenie i poprawia pracę mózgu. Zwiększa koncentrację, pomaga się skupić i ulepsza pamięć. Dzięki temu można w krótkim czasie przyswoić dość dużą ilość materiału.
Rhodiola wspiera mózg w trakcie intensywnej pracy. Tym samym jest niezwykle pomocna w sytuacjach jego zwiększonej aktywności – np. w trakcie nauki do sesji.
Lepsza wydolność mózgu, energia i koncentracja są też ważne dla osób aktywnych fizycznie – szczególnie dla pasjonatów sportów wytrzymałościowych, gdzie poza siłą mięśni liczy się również uważność i utrzymywanie stałej energii w czasie ruchu.
Różeniec górski w walce ze stresem
Roślina ma dużo właściwości łagodzących i korzystnie wpływających na obniżenie napięcia. Zmniejsza produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Sprawdza się więc u wszystkich osób żyjących na co dzień w stresie, zmagających się z jego przewlekłym występowaniem.
Rhodiola jest niezastąpionym wsparciem w sytuacji przejściowego, zwiększonego stresu. Jednym z takich momentów w życiu może być np. poszukiwanie pracy czy nadmiar obowiązków.
Rhodiola – wsparcie dla osób aktywnych fizycznie
Różeniec górski ma wiele właściwości, które pomagają sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Zalicza się do nich:
- zwiększenie wytrzymałości i siły mięśniowej w trakcie treningu dzięki uzupełnianiu energii;
- zapobieganiu obciążeniu serca podczas ciężkich treningów;
- zwiększenie koncentracji i redukcja zmęczenia, co pomaga w długich i wytrzymałościowych treningach, np. w bieganiu;
- zwiększenie wydolności i poprawę oddychanie w trakcie treningów;
- ochronę przed rozwojem stanów zapalnych.
Przeciwzapalne właściwości mają duże znaczenie dla osób trenujących. Dźwiganie ciężarów czy długodystansowe biegi mogą powodować małe uszkodzenia mięśni, a później – zakwasy. W trakcie ciężkich treningów pojawia się również ryzyko naderwania mięśni.
Przeciwzapalne działanie rhodioli ogranicza wystąpienie takich kontuzji.
Różeniec górski a nowotwór
Rhodiola zawiera antyoksydanty chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym. Prowadzi on do ich uszkodzeń i zwiększa ryzyko nowotworu.
Antyoksydanty dodatkowo blokują proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza) w komórkach rakowych – sprawiają, że są one niedotlenione i pozbawione składników odżywczych, przez co nie mogą się dalej rozwijać. Ze względu na te właściwości rhodiola może być stosowana w ochronie przed rakiem.
Rhodiola w depresji
Jak już wcześniej zostało wspomniane, różeniec górski redukuje stres. Jest to jeden z czynników nasilających objawy depresji, dlatego jego obniżanie ma bardzo duże znaczenie w łagodzeniu choroby.
Roślina dodaje energii i zmniejsza zmęczenie, które bardzo często towarzyszą osobom w depresji. Poprawia także nastrój i samopoczucie dzięki regulacji takich substancji jak: serotonina (nazywana hormonem szczęścia) i beta-endorfiny.
Różeniec górski - kiedy i jak suplementować?
Różeniec warto suplementować w okresach szczególnego wysiłku fizycznego/psychicznego, a także w czasie utrzymującego się stresu. Różeniec sprawdzi się u osób, które mają problemy ze snem i niskim nastrojem. Powinno się go suplementować do maksymalnie 4 miesięcy, później trzeba zrobić przerwę na ok. 2 miesiące. Preparat należy przyjmować zgodnie z dawką zalecaną przez producenta.
Przeciwwskazania – kiedy zrezygnować z różeńca górskiego?
Mimo tego, że różeniec górski posiada wiele korzyści i zdecydowanie poprawia jakość życia, są sytuacje, w których lepiej go unikać. Nie powinno się go stosować:
- przed snem – jako suplement pobudzający i dodający energii może utrudnić zasypianie;
- nadmiar różeńca górskiego może wpływa na nadpobudliwość, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarskich/zawartych na opakowaniu;
- w ciąży i okresie karmienia piersią;
- u dzieci, które nie przekroczyły 12 roku życia.
Rhodiola ma ogromny wpływ na koncentrację, pamięć i uważność. Pozwala pracować w sytuacji o wzmożonej intensywności. Jest niezwykle pomocna w walce ze stresem i może skutecznie obniżyć jego napięcie. Wspiera w profilaktyce nowotworowej, regulacji ciśnienia krwi i łagodzeniu objawów depresji.