Jod
Jod to pierwiastek śladowy, który jest ważny dla zachowania dobrego zdrowia tarczycy oraz wielu ważnych zadań w organizmie człowieka. Warto wspomnieć, że oprócz tarczycy, jod wspiera także gruczoły dokrewne takie jak: przysadka mózgowa, narządy płciowe, trzustka czy nadnercza. Niestety w społeczeństwie, wiele osób może być narażonych na niedobór jodu, co może nieść negatywne konsekwencje zdrowotne. Warto sięgnąć po wysoce przyswajalne i nowoczesne suplementy diety z jodem, aby wspomóc codzienną dietę, która może być za słabo zbilansowana pod kątem produktów spożywczych zawierających jod. Ciekawostką, która powinna skłonić do systematycznej suplementacji jodu, może być fakt, że jak podaje WHO Światowa Organizacja Zdrowia światowy niedobór jodu może dotyczyć ponad 2 mld osób!
Jod a zdrowie tarczycy
Czy wiesz, że jod wspiera zdrowie tarczycy? Jod niezbędny jest do syntezy hormonów tarczycy, wspiera także leczenie chorób tarczycy. Dorosły człowiek potrzebuje 150 do 300 µg, a jego najbardziej naturalnym źródłem są ryby morskie, skorupiaki czy algi. Jod nad morzem to naturalne inhalacje dlatego warto wybrać się, od czasu do czasu nad Bałtyk.
Hormony tarczycy w organizmie człowieka są odpowiedzialne za wiele przemian wspierają przemianę materii, zdrowie serca, nerek, mięśni, układu nerwowego czy produkcji energii w organizmie. Ważnym wpływem jodu na organizm jest wsparcie przebiegu ciąży. Warto suplementować jod w tabletkach, jod w kapsułkach czy jod w kroplach, w najlepszej dla siebie formie, aby profilaktycznie wspierać optymalny poziom jodu a przez to także dobre zdrowie tarczycy.
Czy jod może łagodzić skutki skażenia radioaktywnego?
Jod jest pierwiastkiem który, może skutecznie pomóc zabezpieczyć zdrowie przed działaniem radioaktywnego jodu. Pamiętaj jednak, że nie jest wskazane, bez konsultacji z lekarzem, czy bez zalecenia odpowiednich służb sanitarnych, zażywanie jodu profilaktycznie na własną rękę. Jod chroni tarczycę i tylko tarczycę przed radioaktywnymi cząsteczkami jodu. Jak jod chroni tarczycę przed radioaktywnym promieniowaniem? Odpowiadamy. Jod w postaci jodku potasu wypełnia tarczycę i narząd ten nie pobiera tego pierwiastka przez przynajmniej dobę, dlatego też organizm (tarczyca), nie wchłania radioaktywnego jodu. Bardzo istotny jest czas, w sytuacji zagrożenia wystąpienia chmury radioaktywnej. Suplementowanie jodku potasu powinno odbyć się, przed przesunięciem takiej chmury radioaktywnej nad dany region.
Płyn lugola co to?
Płyn lugola stworzył francuski badacz i lekarz Jean Lugol. Płyn lugola to wodny roztwór jodu w jodku potasu, który jest wykorzystywany jako cenne wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Płyn lugola był wykorzystywany od XIX w. jako wsparcie leczenia wola tarczycy. W 1986 r. po katastrofie w Czarnobylu płyn lugola został zastosowany jako ochrona społeczeństwa przed radioaktywnym jodem, który dotarł nad Polskę. Obecnie płyn lugola znajduje zastosowanie jako preparat odkażający i antybakteryjny, niektórzy lekarze stosują go nadal w leczeniu chorób tarczycy oraz wspiera leczenie stanów zapalnych jamy ustnej - gardła i migdałków. Warto wspomnieć, że płynu lugola używa się także do dezynfekowania drobnych ran i skaleczeń.
Jod dlaczego jeszcze jest ważny?
W naszej diecie może brakować produktów spożywczych zawierających jod, czyli ryb, owoców morza czy glonów. Jod odkrył w roku 1812 francuski chemik Bernard Courtois. Jod jest pierwiastkiem śladowym istotnym dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Nasz organizm potrzebuje jodu, jednak nie jest w stanie wyprodukować go samodzielnie.
Ciekawostką, może być fakt, że w roku 1997 wprowadzono w Polsce obowiązek jodowania soli, aby wspomóc jej suplementację w społeczeństwie. Warto sięgnąć po nowoczesne i dobrze przyswajalne suplementy diety, aby nie dopuścić do niedoboru jodu w organizmie. W Strefie Witalności kupisz w dobrej cenie, jod zawarty w świetnie przyswajalnych suplementach diety takich renomowanych marek jak: Life Extension, Now Food, Viridian czy Better You.
Skutki niedoboru jodu
Niedobór jodu jest niekorzystny dla zachowania dobrego zdrowia organizmu. Mówi się, że niskie stężenie jodu może prowadzić do powstania guzków tarczycy, niedoczynność tarczycy czy powstania wola. Do najczęstszych objawów niedoboru jodu zaliczyć można:
- pogorszenie koncentracji, pamięci czy zdolności logicznego myślenia
- spadek metabolizmu energetycznego
- sucha skóra
- uczucie przewlekłego zmęczenia
- wzrost masy ciała
- osłabienie zdrowia układu nerwowego
- zaburzenia w syntezie hormonów tarczycy