Witamina B2

Jak większość witamin z grupy B, także ryboflawina, jak inaczej nazywana jest witamina B2, odgrywa istotną rolę w organizmie. Odkryta w 1933 roku przez Kuhna, który wyodrębnił ją z białka jajka kurzego, drożdży i serwatki z mleka. Witamina B2 jest często stosowana w przemyśle farmaceutycznym, a także służy jako składnik wzbogacający produkty spożywcze

Właściwości i działanie witaminy B2

Jedną z istotnych dla zdrowia witamin, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jest witamina B2. Co to jest? Nazywana także ryboflawiną, z łac. ryboflawina. To organiczny związek chemiczny, będący połączeniem rybitolu i flawiny. Aktywnymi formami witaminy B2 są nukleotydy flawinowe: mono- i dinukleotyd flawinowy (FMN i FAD). Ryboflawina jest jednym z głównych składników enzymów, które pozwalają na spalanie cukrów. Jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania układu nerwowego oraz układu odpornościowego Do właściwości witaminy B2 zalicza się także fakt, że bierze ona udział w przemianie komórkowej, w transporcie tlenu przez komórki, a także odgrywa kluczową rolę w produkcji krwinek. Wraz z witaminą A odpowiada za właściwy stan błon śluzowych oraz przewodu pokarmowego. Jest także obecna w siatkówce oka i przez to znacząco wpływa na prawidłowe widzenie po zmierzchu.  Wykazuje także duży wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci, wspomaga leczenie anemii, wynikającej z niedoboru żelaza. Co więcej, ryboflawina jest pomocna w leczeniu chorób jamy ustnej, warg oraz języka.

Źródła witaminy B2 oraz skutki jej niedoboru

Witamina B2 jest w niewielkim stopniu wytwarzana przez florę bakteryjną jelita grubego. Jednak nie jest to wystarczająca ilość, by organizm prawidłowo funkcjonował. Z tego powodu należy stale dostarczać ryboflawinę z pokarmami. Najważniejsze, aby dieta była odpowiednio dostosowana do trybu życia. Witaminę B2 można znaleźć w produktach pełnoziarnistych, warzywach liściastych, drożdżach piwnych, wątróbce, a także tłustym twarogu, jajkach oraz grochu. Niedobór tej witaminy prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia jak częste zapalenia i pękanie kącików ust oraz łuszczenie się warg. W  związku z powyższym witamina B2 jest zalecana na  zajady, ponieważ ma duży wpływ na stan skóry. Jakie są widoczne oznaki niedoborów witaminy b2? Objawy takie jak łuszczenie się skóry, czy purpurowy wygląd języka może być oznaką zaburzonej ilości witaminy B2 w organizmie. Do innych skutków niedoboru tej witaminy należy zaliczyć także łojotok, gorszy wygląd włosów oraz ich nadmierne wypadanie. Co więcej, mała ilość dostarczanej w diecie ryboflawiny może spowodować, że oczy stają się suche i pieką, a powieki posiadają widoczne zaczerwienienia. Niski poziom FMN/FAD powoduje również zmniejszenie syntezy żelaza i hemu, co prowadzi do zaburzenia nazywanego anemią. Wpływ witaminy B2 na układ nerwowy powoduje, że zmniejszenie poziomu ryboflawiny w organizmie może przyczyniać się do powstawania bólu głowy i migren.

Dzienne zapotrzebowanie a nadmiar ryboflawiny w organizmie

Z uwagi na to, że witamina ta jest słabo wchłaniana z układu pokarmowego, ryzyko wystąpienia nadmiaru witaminy B2 jest niewielkie. Mimo że jej nadmiar jest wydalany z moczem, to jednak utrzymujący się bardzo wysoki poziom w ludzkim ciele może spowodować nudności oraz wymioty. To, ile mg dzienne należy dostarczać, zależy od stanu zdrowia oraz spożywanych posiłków. Dzienne zapotrzebowanie jest zależne także do płci oraz wieku. U dzieci od 1. do 3. roku życia  wynosi 0,5 mg, od 4. do 6. roku życia jest to 0,6 mg. Od 7. do 9. roku życia dzienna ilość ryboflawiny wynosi 0,9 mg. Z koeli u chłopców w wieku od 10. do 12. roku życia ilość ta oscyluje w okolicach 1 mg, a od 13. do 18. roku życia wzrasta do 1,3 mg. U dziewcząt w wieku od 10. do 12. roku życia wynosi podobnie jak u chłopców 1 mg, jednak poziom ten nieznacznie wzrasta dla przedziału wiekowego 13 – 18 lat i wynosi 1,1 mg. U dorosłych ilość witaminy B2 prezentuje się następująco: mężczyźni: 1,3 mg, a kobiety 1,1 mg. Kobiety w ciąży powinny dziennie dostarczać 1,4 mg tej witaminy. Poziom ten jest jednak wyższy w przypadku kobiet karmiących i wynosi 1,6 mg.

Kiedy i jak uzupełniać witaminę B2?

W sytuacji stwierdzonych chorób tarczycy, długotrwałego zażywania antybiotyków, środków antykoncepcyjnych oraz tabletek na uspokojenie, należy zastanowić się, czy nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę jest wystarczające.  Także wspomniane wcześniej objawy mogą sugerować niedobór ryboflawiny. Jak sprawdzić, czy poziom witaminy B2 w naszym organizmie jest prawidłowy? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalistycznych badań, które pozwolą obiektywnie stwierdzić braki witamin w organizmie, w tym witaminy B2. W razie wystąpienia niedoborów można pomyśleć także o włączeniu suplementów diety do codziennych posiłków. Jak suplementować ten ważny związek organiczny? W zależności od potrzeby możemy wybrać maści z ryboflawiną na zajady, które pozytywnie wpływają na poprawę stanu skóry i kącików ust. Na stronie StrefaWitalności dostępne są także kapsułki, tabletki oraz preparaty typu witamina B complex, pozwalające całościowo uzupełnić poziom poszczególnych witamin z grupy B.