Melatonina na sen
Melatonina to produkowany przez szyszynkę „hormon snu”, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. Nocą, gdy stężenie melatoniny w organizmie jest najwyższe, czujemy się senni, natomiast w ciągu dnia, kiedy substancji tej jest znikoma ilość, jesteśmy aktywni. Niedobór melatoniny prowadzi do zaburzeń snu. Przez niedostateczną ilość lub całkowity brak snu w ciągu dnia występuje złe samopoczucie, kiepski nastrój, drażliwość i zmęczenie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplement diety z melatoniną. Kliknij „Rozwiń”, aby dowiedzieć się, co to jest melatonina i dlaczego w określonym przypadkach warto się nią suplementować.
Wytwarzana przez szyszynkę melatonina ma ogromny wpływ na sen, ponieważ synchronizuje wewnętrzny zegar biologiczny człowieka z zegarem astronomicznym. To właśnie melatonina wyznacza pory budzenia i zasypiania. Produkcją melatoniny w organizmie zajmuje się głównie szyszynka, ale nie tylko. Oprócz niej śladowe ilości mogą być wytwarzane przez komórki krwi, siatkówkę i soczewkę oka, jak również nabłonek jelit. Choć melatonina występuje naturalnie w organizmie, to zaczyna się uwalniać dopiero po zmroku.
Jak melatonina wpływa na sen?
Melatonina to taki wewnętrzny zegar wyznaczający organizmowi pory zasypiania i budzenia się. Najwyższe stężenie melatoniny we krwi zazwyczaj występuje pomiędzy godziną 24 a 3 nad ranem. Docierające do oczu światło jest impulsem do zaprzestania wydzielania melatoniny przez szyszynkę.
Optymalny poziom melatoniny w organizmie sprawia, że wieczorem jesteśmy senni, a rano nie doświadczamy problemów z wybudzaniem. W nocy nie wybudzamy się zbyt często, a sen przynosi upragniony wypoczynek, co sprzyja dobrej kondycji psychicznej i zdrowiu.
Niedobór melatoniny – objawy
Zaburzenia naturalnego rytmu dobowego mogą przyczynić się do obniżenia poziomu melatoniny w organizmie, co z kolei prowadzi do zaburzeń snu. W skrajnych przypadkach, gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia.
Jak rozpoznać niedobór melatoniny? Świadczą o nim takie objawy jak:
- trudności z zasypianiem,
- problemy z wybudzaniem się rano,
- senność w ciągu dnia,
- ciągłe zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie,
- pogorszenie kondycji fizycznej,
- drażliwość.
Melatonina na sen - suplementacja
Warto mieć świadomość, że niedobór melatoniny to jeden z powodów wystąpienia problemów ze snem. Dlatego do walki z bezsennością i zaburzeniami snu można zastosować suplementy z melatoniną.
Regularne przyjmowanie preparatu na bazie melatoniny daje widoczne rezultaty – czas zasypiania zostaje skrócony, a co za tym idzie, czas snu się wydłuża. Składnik ten normuje rytm dobowy i czuwania, a także fazy snu. Dzięki temu jakość, komfort i higiena snu ulegają znaczącej poprawie.
Wdrożenie suplementacji melatoniną nie trzeba poprzedzać wizytą u lekarza. Stosowanie melatoniny na sen jest bowiem bardzo bezpieczne i można stosować je na własną rękę. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić wcześniej lekarza, specjalista najprawdopodobniej zaleci wykonanie badań na stężenie hormonu, które potwierdzą lub wykluczą niedobór tego składnika.
Melatonina na sen – dawkowanie
Na opakowaniu suplementu diety z melatoniną można znaleźć rekomendowaną dawkę produktu. Zaleca się jednak, by ustalił ją lekarz na podstawie wyników badań. Na ogół do leczenia problemów ze snem stosuje się od 1 do 3 mg melatoniny, w wyjątkowych sytuacjach dawkę zwiększa się do 5 mg. Hormon jest bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje uzależnień i może być stosowany przez długi czas.
Suplementy diety z melatoniną
Preparaty z melatoniną w składzie znajdują zastosowanie w walce z bezsennością i zaburzeniami snu. Suplementację z ich udziałem powinno się wdrożyć w przypadku wystąpienia niedoboru tego hormonu w organizmie. Regularne przyjmowanie melatoniny w odpowiedniej dawce ułatwia zasypianie i zapewnia satysfakcjonujący wypoczynek w nocy.
Przejrzyj ofertę naszego sklepu i poznaj suplementy diety z melatoniną w postaci kapsułek i tabletek. Nasze produkty tworzone są z naturalnych substancji i mogą być stosowane jako forma uzupełniania w składniki odżywcze prawidłowo zróżnicowanej diety.
Należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Jak leczyć zaburzenia snu?